SME

Slovák trénuje hráčov Chicago Bulls. Bol som v správnom momente na správnom mieste

Basketbal je moja životná láska, hovorí Martin Rančík.

Martin RančíkMartin Rančík (Zdroj: Archív M.R.)

S legendárnym basketbalovým tímom, ktorý sa môže pýšiť šiestimi titulmi NBA s vtedy už rovnako legendárnym Michaelom Jordanom, pracuje už piatu sezónu, momentálne na pozícii asistujúceho trénera. Martin Rančík prišiel do USA ako stredoškolák, dnes trénuje Chicago Bulls.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom, ako sa z asistenta video trénera pre Chicago Bulls vypracoval na asistujúceho trénera v nižšej NBA G lige vo farmárskom tíme Windy City Bulls, si ho povolal hlavný tréner Billy Donovan naspäť do Chicago Bulls, kde si dnes Rančík s ďalšími trénermi v tíme delí zodpovednosť za prípravy na zápasy. Má tak na starosti každý piaty z celkovo 82 zápasov v sezóne.

SkryťVypnúť reklamu

"Som zodpovedný za prípravu na tím, ktorý bude stáť proti nám: aký útočný koncept hrajú, ako sa naň pripraviť v obrane, kto koho bude brániť, aké signály používajú, akým spôsobom bránia rôzne útočné situácie."

Načítavam... Sme svetoví: Slovák trénuje hráčov Chicago Bulls
Počúvajte v apke SME alebo cez Apple, Spotify a RSS

Asistenti trénera majú okrem toho tím rozdelený a každý z nich zodpovedá za dvoch až troch hráčov a ich individuálny rozvoj. Svojich dvoch zverencov môže rozvíjať odvážnejšie, keďže sú to mladí hráči. S pomocou video záznamov s nimi zlepšuje techniku a kondíciu mimo ihriska. Hrávajú zatiaľ len málo, preto chce, aby boli pripravení, ak sa im naskytne životná príležitosť naskočiť na palubovku napríklad za zraneného hráča.

V najvyššej basketbalovej lige je tlak na výkon hráčov aj trénerov obrovský. Ak tréneri nedokážu zabezpečiť, aby tím dosahoval výsledky, nahradia ich takými čo to dokážu. V kultúre tímu Bulls sú však dôležité aj láska, starostlivosť a súdržnosť, hovorí Rančík. Bez toho sa na takejto vysokej úrovni nedá vytvoriť nič výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu

"Pracujem dlhé hodiny a tá oddanosť a pracovná etika je automatická. Bez toho sa na tejto úrovni človek neudrží," hovorí skromne.

Pobláznená športová rodina

"Som z takej pobláznenej športovej rodiny," hovorí s úsmevom Rančík. Otec bol reprezentantom v hádzanej, mama basketbalistka, a brat má za sebou úspešnú profesionálnu basketbalovú kariéru vrátane reprezentácie Slovenska. To, že sa do basketbalu zamiloval aj jeho syn, považuje za svoje veľké šťastie.

V zahraničí žije od svojich šestnástich rokov, keď ho v 1995. rodičia poslali na dva roky na strednú školu do Minneapolisu, naučiť sa angličtinu a hrať basketbal. Zo začiatkov si spomína na jazykovú bariéru. Behal po škole so slovníkom a snažil sa dohovoriť rukami-nohami.

SkryťVypnúť reklamu

S kamarátmi doma na Slovensku bol v kontakte len cez listy. Čakal na ne často aj dva týždne. "Nebol ešte Facetime, chýbali mi rodičia, kamaráti. Po večeroch mi bývalo smutno, aj som si poplakal. Začiatky boli náročné, ale nemenil by som za nič."

Z dvoch rokov bolo nakoniec šesť, keďže sa mu podarilo získať športové štipendium. Nasledovalo pätnásť rokov profesionálnej kariéry v Európe. Keď počas pandémie vyhlásila NBA G Liga pauzu, neváhal a ozval sa Ginny, svojej americkej mame, u ktorej býval ako stredoškolák v Minneapolise. Len príď, tvoja izba je pripravená, smiala sa. Nakoniec u nej ostal trištvrte roka.

V správnom momente na správnom mieste

Trénerstvo ho vždy lákalo, naozaj si ho však vyskúšal, až keď začal basketbal hrať jeho syn. Dnes uznáva, že to s ním syn nemal ľahké a vôbec neodporúča, aby rodičia trénovali vlastné deti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako začínajúci tréner sa obrátil o radu na asistenta trénera z čias jeho univerzitného tímu Gara Formana. V tom čase pôsobil ako generálny manažér Chicago Bulls. "Hovorí sa, aké dôležité je byť v správnom momente na správnom mieste. Keď mi odpísal, že majú práve jednu pozíciu otvorenú, skočil som na to."

Základom pre výber trénerov je, či sú fundovaní po profesionálnej stránke. Prihliada sa však aj na to, aby charakterovo a ľudsky zapadli do tímu. "Počas sezóny spolu trávime viac času ako s vlastnými rodinami a je dôležité, aby sme si mali čo povedať aj mimo basketbalu, mohli sa navzájom zdôveriť a pochopiť."

Poslaním trénera je pomôcť hráčom dosahovať výsledky a pristupovať ku každému individuálne s vedomím, že kariéra profesionálneho basketbalistu je pomerne krátka. Tí, ktorí majú šťastie, hrajú aj osemnásť rokov, no iní sú profesionálne výkonní len päť až šesť rokov. "Niekedy to môže byť veľmi frustrujúce, ale ak to klapne, byť trénerom je veľmi obohacujúce."

SkryťVypnúť reklamu

Osobný rast a vďačnosť

Mladým hráčom Rančík, dnes asistent trénera jedného z najlepších tímov na svete, odkazuje, aby si išli za svojím snom. On sám si prešiel vlastnou cestou osobného rastu a veľa vecí, ktoré sa dnes snaží odovzdať svojim zverencom, dokázal prijať až s odstupom času.

Ako profesionálny hráč bol veľmi súťaživý. Basketbal miloval, no dnes priznáva, že vo viacerých veciach zlyhal ľudsky, ako líder tímu. "Nebol som vždy ten najlepší spoluhráč a zverenec, bol som často konfliktný. V niektorých fázach som zlyhal v osobnom živote, čo ma prinútilo zamyslieť sa nad tým, ako byť lepším človekom, lepším otcom mojich detí a teraz aj lepším trénerom."

O tom, čo znamená sila tímu, sa presvedčil ako profesionálny hráč v talianskej lige, kde vyhral svoj jediný titul. V tíme boli dvanásti špičkoví hráči a až keď hral viac za tím, hoci v tom čase jeho individuálne metriky išli dole, tým, že ako tím vyhrali titul, dostali všetci hráči šancu podpísať výhodné zmluvy. "Teraz by som už chcel byť súčasťou niečoho väčšieho, nehrať sám za seba."

SkryťVypnúť reklamu

Rančíkovou obľúbenou časťou pracovného dňa sú porady s hlavným trénerom Billym Donovanom, najmä vďaka spôsobu komunikácie. Rôzne názory nie sú problém a nesúhlas sa neberie osobne. Je to tým, že sa všetci sústredia na vyšší cieľ – zlepšovať tím. "Sme na jednej lodi," hovorí.

Stáva sa mu, že ľudia sú unesení tým, že pracuje pre Chicago Bulls. Za najväčší kompliment však považuje, keď mu priatelia, ktorých dlho nevidel, povedia, že sa vôbec nezmenil, a je stále ten istý Maťo.

"Mám obrovské šťastie, že môžem robiť to, čo ma baví. To, že práca má byť koníčkom, sa hovorí ako klišé, ale je to naozaj pravda. Moja práca je môj koníček a basketbal je moja životná láska."

Autorka spoluvedie skupinu Slovak Professionals in New York.
Tento článok vznikol vďaka podpore z grantu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Kristína Sojáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 049
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 656
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 928
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 722
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 768
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 164
  8. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce: ONLINE prenos z odvety zápasu baráže o Niké ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného zápasu baráže o Niké ligu: AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce.


Lando Norris.

Druhé miesto zajazdil domáci Charles Leclerc.


a 1 ďalší
Dánsky cyklista Kasper Asgreen víťazí v 14. etape Giro d´Italia.

Jazdec tímu Education–EasyPost dosiahol premiérový triumf na Gire.


TASR
Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


SkryťZatvoriť reklamu