BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva SR dosiahlo s Lekárskym odborovým združením konsenzus na siedmich bodoch memoranda.
Na brífingu po stretnutí so zástupcami lekárskych odborov to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany," povedal.

Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami. „V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané," tvrdí minister.
Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.
Rokovania by mali podľa neho pokračovať v piatok na ministerstve spravodlivosti. Ďalšie stretnutie lekárskych odborárov s rezortom zdravotníctva by sa malo uskutočniť v pondelok.
Prípravy v nemocniciach
Lengvarský potvrdil, že rezort komunikuje s krajskými krízovými štábmi v nemocniciach. Zároveň má pripravený list, ktorý rozošle nemocniciam a zaviaže ich k rozhodnutiam ústredného krízového štábu. "Začnú teda konať tak, ako keby k výpovediam došlo," poznamenal.
Minister dodal, že rušenie plánovaných operácií musí každá nemocnica vyriešiť sama. Nemocnice by tak mali informovať pacientov o odklade plánovaných operácií. Ministerstvo sa to podľa Lengvarského snaží zmanažovať tak, aby nebol zdravotnícky systém ohrozený.
Komora lekárov by akceptovala návrh vlády
Slovenská lekárska komora vyzýva vládu a Lekárske odborové združenie na dohodu, povedal na tlačovej konferencii prezident komory Pavel Oravec.
Myslí si, že situácia posledných dní je na hrane, rastie spoločenské napätie ako aj tlak na komoru zo strany pacientov, ambulantných lekárov či samospráv. „Žiadame, aby vláda a Lekárske odborové združenie akceptovali posledný návrh vlády na navýšenie koeficientov, teda nie návrh na stabilizačné príspevky, a aby bola uzatvorená dohoda," vyhlásil Oravec.
Podľa predstaviteľov komory nemôže byť riešením súčasného stavu zvolávanie Ústredného krízového štábu a prípadné vyhlásenie núdzového stavu. Ako doplnil viceprezident komory Róbert Roland, odmietajú polarizáciu spoločnosti a obe strany vyzývajú, aby prestali s radikálnym prístupom.
„Netreba sa brániť tomu, aby obidve strany urobili krok vzad a dostali sa do pozície, kedy je ešte možné nájsť východisko," zhodnotil.
Viac zdrojov pre zdravotníctvo je nevyhnutné
Komora zároveň opätovne poukázala na problémy financovania slovenského zdravotníctva. Požaduje, aby štát navýšil aktuálny štátny rozpočet pre zdravotníctvo, ktorý by sa premietol aj do navýšenia platby za poistencov štátu.
Zdravotné poisťovne vyzvala, aby pri rokovaniach s poskytovateľmi brali do úvahy ich minimálne náklady potrebné na prežitie a upozornila na riziko vzniku nezmluvných vzťahov.