SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Výpovede lekárov: Prvé nemocnice už prestávajú objednávať pacientov na operácie

Vláda a Lekárske odborové združenie sa stále nedohodli.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu v zdravotníctve po výpovediach lekárov sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
25. 11. 2022
|
22:46
|
Domov
Dôležité

Sobotňajšie rokovanie s lekárskymi odborármi bude bez mediátora. Na sociálnej sieti to napísal premiér Heger. Akceptuje, že odborári nechcú za mediátora Slovenskú lekársku komoru. Dodal, že vláda neplánuje ustúpiť od návrhu na stabilizačný príspevok pre zdravotníkov.

"Akceptujem nesúhlas s mediáciou SLK, lebo sa chcem dohodnúť v záujme ochrany pacientov. Rokovanie s LOZ sa tak uskutoční zajtra na úrade vlády bez mediátora," uviedol premiér.

Vysvetlil, že odborári odmietli mediáciu SLK preto, že bývalé vedenie komory malo podľa nich spôsobiť napätie medzi lekármi a sestrami. "Lekárske odborové združenie naozaj nemusí mať obavy o sestry. Vláda si nesmierne váži ich prácu, uvedomuje si ich nedostatok a neplánuje ustúpiť od návrhu na stabilizačný príspevok. Na ten dostala z radov sestier pozitívnu odozvu," dodal Heger. (TASR)

25. 11. 2022
|
20:57
|
Domov

Lekárski odborári budú rokovať s vládou aj v sobotu od 14.00 h. Stretnutie by sa malo uskutočniť na Úrade vlády, oznámil Peter Visolajský, líder odborárov. (TASR)

25. 11. 2022
|
20:05
|
Domov

Minister zdravotníctva odporúča nemocniciam zvážiť kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra. Na zabezpečenie lôžok ich žiada o preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Minister v liste adresovanom riaditeľom nemocníc vyzval, aby nemocnice pokračovali v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri liečbe onkologických pacientov, ako aj pri pacientoch, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba.

Súvisiaci článokĎalší lekári vypovedali služby na decemberČítajte 

Požiadal tiež o vyčlenenie a zabezpečenie maximálnej kapacity lôžok pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktoré budú sledované prostredníctvom aplikácie e-Lôžko ako počas pandémie ochorenia COVID-19.

"Verím, že spojením síl všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti prevádzkujúcich ústavné zdravotnícke zariadenia v rámci jednotlivých krajov zabezpečíme neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí ju budú vyžadovať," uviedol Lengvarský. (TASR)

25. 11. 2022
|
19:09
|
Regióny

Fakultná nemocnica Trenčín neplánuje operačné zákroky po 1. decembri. Začala oslovovať pacientov, ktorí majú mať zákroky po tomto termíne, o možnom preklade, prípadne zrušení termínu, ak lekári odídu. Výpoveď ich podalo 104.

"Nemocnica postupuje v zmysle listu ministra zdravotníctva, obsahom ktorého je usmernenie k manažovaniu prevádzky nemocnice vrátane manažmentu pacientov objednaných na plánovanú operáciu," informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová. (TASR)

25. 11. 2022
|
19:05
|
Domov

Lekárski odborári odmietli mediáciu od Slovenskej lekárskej komory na rokovaniach s vládou. Informoval o tom ich šéf Peter Visolajský. Samotnú ponuku na mediátora neodmietajú.

"Túto rolu musí vykonávať nezávislý mediátor a Slovenská lekárska komora sa už verejne vyjadrila proti požiadavkám lekárov vo výpovediach," povedal.

Poukázal, že Slovenská lekárska komora v minulosti napriek nesúhlasu Lekárskeho odborového združenia napadla legislatívu o mzdách sestier na ústavnom súde, pričom riešenie ich platovej otázky majú lekári aj medzi svojimi požiadavkami. Považuje to preto za konflikt záujmov. (TASR)

25. 11. 2022
|
18:33
|
Domov

Košická univerzitná nemocnica aktuálne neodkladá operácie a zákroky pacientov. Na operácie objednáva pacientov aj žilinská fakultná nemocnica. Zdravotnú starostlivosť poskytujú bez obmedzení. 

"Stále je čas na dohodu medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením tak, aby nemocnica nemusela pristúpiť k odkladu operácií a zákrokov. Nemocnica je nateraz pripravená poskytovať v plnom rozsahu akútnu zdravotnú starostlivosť na oboch urgentných príjmoch a tiež na oboch pôrodniciach," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Monika Krišková.

V prípade odkladnej zdravotnej starostlivosti, na pracoviskách, kde je to komplikovanejšie, sa situácia v týchto dňoch podľa jej slov intenzívne rieši. "Ide najmä o Neurochirurgickú kliniku. O vzájomnej spolupráci aktívne komunikujeme s okolitými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach," doplnila.

Košická nemocnica v súčasnosti poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, bez obmedzení.

"Pokiaľ by bolo nevyhnutné odložiť operácie, naši pacienti budú informovaní. Kontaktovať ich bude personál jednotlivých kliník a oddelení," ozrejmila Krišková.

Zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu poskytuje zatiaľ aj Žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou. "Na termíny operácií objednávame podľa štandardných poradovníkov," priblížila jej hovorkyňa Lenka Záteková.

Doplnila, že pokiaľ sa odborári s vládou nedohodnú a nemocnica bude nútená pristúpiť k avizovaným obmedzeniam, pacientov i verejnosť bude o všetkých konkrétnych krokoch vopred informovať.

"Naďalej robíme maximum, čo je v našich kompetenciách, denne komunikujeme s oddeleniami, rezortom zdravotníctva, koordinujeme aktuálny stav aj na úrovni kraja v spolupráci s okolitými nemocnicami. Momentálne považujeme za nevyhnutné riešiť situáciu priamo s lekármi na úrovni vlády a zabrániť vzniku krízového stavu," zhrnula Záteková. (TASR)

25. 11. 2022
|
17:14
|
Domov

Premiér Heger sa stretol so zástupcami Slovenskej lekárskej komory. Pavel Oravec a Róbert Roland sa ponúkli ako mediátori rokovaní s Lekárskym odborovým združením, čo premiér prijal. Odborárov pozval na rokovanie zajtra.

Ak budú súhlasiť, rokovanie sa uskutoční na úrade vlády, informovala o tom hovorkyňa premiéra Janíková.

Na stretnutí sa zúčastnil aj minister financií Matovič a tajomníčka ministerstva zdravotníctva Dunajová. (SME)

25. 11. 2022
|
16:55
|
Domov

Lekárske odbory a vláda sa dostali do bodu, keď existuje jediné riešenie, a to dohodnúť sa. Dohodnúť sa znamená poskytovať zdravotnú starostlivosť a zachraňovať pacientov. Nič dôležitejšie nie je," uviedla prezidenta Čaputová. (TASR)

25. 11. 2022
|
16:13
|
Regióny
Dôležité

Detská nemocnica v Banskej Bystrici je vzhľadom na počet výpovedí lekárov nútená zrušiť plánované hospitalizácie, respektíve operačné výkony, ktorých dĺžka by presiahla 30. november, informovala hovorkyňa Jana Petríková.

Rooseveltova nemocnica začala v piatok informovať pacientov o možnom preložení ich zákrokov, ktoré mali naplánované na prvých päť decembrových dní, potvrdila hovorkyňa Ružena Maťašeje. (TASR)

25. 11. 2022
|
15:59
|
Domov

K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v nemocniciach, sa pridali ďalší v reakcii na zámer ministra financií Matoviča zaviesť stabilizačný príspevok, informoval šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. (TASR)

25. 11. 2022
|
15:44
|
Regióny
Dôležité

Na plánované operácie od decembra už pacientov neobjednáva ani Nemocnica Poprad, potvrdila hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

"Vzhľadom na očakávanú zmenu v personálnej situácii na pozícii lekár sa pripravujeme na možnosť, že plánované operačné výkony nebudeme schopní od 1. decembra realizovať," doplnila hovorkyňa. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

Traja lekári podľa hovorkyne svoje výpovede stiahli. "Aktuálne je 82 podaných výpovedí, počet lekárov je 248," ozrejmila. (TASR)

25. 11. 2022
|
15:09
|
Regióny
Dôležité

Fakultná nemocnica Trnava obmedzuje plánované operácie pacientov, u ktorých je predpoklad, že by zostali hospitalizovaní aj po 1. decembri, potvrdil hovorca nemocnice Matej Martovič. (TASR)

25. 11. 2022
|
14:38
|
Domov
Dôležité

Na plánované operácie od decembra neobjednáva ani prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana, oznámil riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

 "V súčasnosti ešte poskytujeme zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, ale na operácie po 1. decembri už pacientov neobjednávame," uviedol.

Z celkového počtu 472 lekárov je vo výpovednej lehote 144. "Okrem toho niektorí lekári postupne vypovedávajú službu v ústavnej pohotovostnej službe na december, k dnešnému dňu ich je 59," ozrejmil riaditeľ. (TASR)

25. 11. 2022
|
14:07
|
Domov
Dôležité

Univerzitná nemocnica Bratislava už neobjednáva pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Pacientov začala informovať o obmedzení príjmov na plánované hospitalizácie, potvrdila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. (TASR)

Ilutračné foto
Zdroj SME/Marko Erd
25. 11. 2022
|
13:53
|
Regióny
Dôležité

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky odkladá od začiatku decembra plánované operácie. Zabezpečovať bude len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nariadil riaditeľ nemocnice Karol Hajnovič.

Nemocnica bude pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti súvisiacej s liečbou onkologických ochorení a zdravotnej starostlivosti pacientom, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba. 

 Novozámocká nemocnica aktuálne eviduje 48 výpovedí z celkového počtu 235 lekárov. "Všetky oddelenia urobili služby tak, aby sme v nemocnici zabezpečili zdravotnú starostlivosť na zatiaľ prvé štyri decembrové dni. Prípadné presuny pacientov budeme riešiť akútne podľa situácie, ak vzniknú," informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

Akútnu zdravotnú starostlivosť bude podľa jeho slov nemocnica poskytovať v tom prípade, že sa situácia s výpoveďami nezmení, spresnil. (TASR)

25. 11. 2022
|
13:37
|
Domov

Vláda má možnosť vyhlásiť núdzový stav len pre zdravotnícke zariadenia, varuje ústavný právnik. Minister zdravotníctva avizoval, že ak lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od decembra.

"Ústavný zákon o bezpečnosti štátu skutočne predpokladá vyhlasovanie núdzového stavu len na určité územie SR, buď celé, alebo jeho časť, napríklad časť vymedzená krajom, okresom, katastrálnym územím obce a tak podobne," povedal Domin.

Ozrejmil, že ak by mal byť núdzový stav vyhlásený pre nespôsobilosť zdravotníckych zariadení, vládny kabinet by mohol zdravotníkom uložiť povinnosť pracovať, a tým zabezpečiť výkon zdravotnej starostlivosti. V takomto prípade by sa iné obmedzenie základných práv, prípadne uloženie iných povinností, nerealizovalo.

"Núdzový stav je preto možné vyhlásiť a základné práva v rámci neho obmedziť, respektíve povinnosti uložiť, len ak je to skutočne nevyhnutné na riešenie ohrozenia života a zdravia, a to len v nevyhnutnom rozsahu a len na nevyhnutný čas," vysvetlil Domin. (TASR)

25. 11. 2022
|
12:59
|
Domov

Premiérova žiadosť o pomoc pre krajiny V4 je hanebná, tvrdia odborári. Premiéri susedných krajín deklarovali podľa Hegera ochotu pomôcť. (TASR)

25. 11. 2022
|
10:08
|
Domov

Ak nedôjde k dohode s lekármi, vláda zlyhala na plnej čiare, povedal šéf strany SaS. Podľa Sulíka sa znova potvrdilo, že najväčším problémom tejto vlády je minister financií Matovič. Obe strany vyzval, aby sa dohodli. (SME)

25. 11. 2022
|
07:30
|
Domov
Dôležité

Je desaťtisíc eur pre lekárov lákavá ponuka? Matovičov stabilizačný príspevok môže byť zaujímavý najmä pre mladých s rodinami a pracujú v menších nemocniciach. Čas sa kráti. Na budúci štvrtok uplynie výpovedná lehota 2 100 lekárom. (SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu
 3. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 4. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 5. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 6. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 7. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 8. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 10 361
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 777
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 578
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 564
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu 1 394
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu