SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Ranný brífing: Štát vymáha peniaze za stravu, pôvodca vojny v polícii chce vypovedať

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Nútená štátna karanténa bola protiústavná, štát však od ľudí, ktorí ňou prešli, vymáha peniaze za stravu. A to aj od takých, ktorí, "štátnu" stravu nechceli a obstarali si vlastnú.

Na Slovensko sa vrátiť odmieta, ale o slovo sa hlási z Bosny a Hercegoviny. Kľúčový aktér vojny v polícii, expolicajt Ján Kaľavský požiadal o výsluch cez telemost, hoci je už viac než rok na úteku a v Bosne aj požiadal o azyl.

Najskôr Igor Matovič verejne oznámil, že on už s nejakými lekármi viac vyjednávať nebude. A o len pár hodín neskôr už hovoril premiér Eduard Heger, že on a lekári sa dohodli. Ako vyzerá dohoda? Kto mal v spore nakoniec navrch? A čo zdravotné sestry a sanitári? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Energetická budúcnosť slovenských obcí: Ako a za koľko dnes kúria slovenské mestá a obce? Koľko energie celkovo potrebujú? Majú energetických expertov alebo aspoň z čoho ich zaplatiť? Ako plánujú svoju energetiku? O energetickej budúcnosti slovenských obcí a miest budeme dnes od 17.00 diskutovať v bratislavskom HubHube. Účasť je bezplatná, všetci ste vítaní.

SkryťVypnúť reklamu

Štát povolal súdy a vymáhačov na ľudí, ktorí nechceli jesť, čo im účtoval

Vrátili sa zo zahraničia, štát ich nútene zavrel do ubytovní, teraz od nich vymáha peniaze za stravu, aj keď ju nejedli. Od vyše 17-tisíc ľudí, korí sa na jar 2020 ocitli v povinnej štátnej karanténe, aby nešírili covid, štát chce úhradu stravného.

„Stravu, ktorú mi ponúkali, som nejedla. Bolo to absurdné. Napríklad sme dostali veľkú paštétu a kilo chleba k tomu,“ tvrdí Ukrajinka žijúca na Slovensku Xénia Eštočáková.

Ministerstvu vnútra má zaplatiť 78 eur za stravovanie, hoci po celý čas izolácie si jedlo zabezpečovala sama. Ženu zarazilo aj to, že aj keď doteraz žiadnu výzvu na platbu nedostala, faktúra pochádzala zo súdu a bola zvýšená aj o súdny poplatok 16 eur.

Od 3-tisíc ľudí štát vymáha peniaze súdmi aj vymáhačmi dlhov. Deje sa to napriek tomu, že nútenú karanténu v zariadeniach Ústavný súd označil za protiústavnú. Súd to vysvetlil tak, že v čase, keď ľudí štát izoloval do ubytovní, ešte o neústavnosti nerozhodol a štát vychádzal z dovtedy platných predpisov.

SkryťVypnúť reklamu
 • Protiústavným karanténam chýba dôstojná bodka: Protiústavnosť povinnej štátnej karantény už pred časom potvrdil Ústavný súd – ale trochu na štýl „aj koňmo, aj pešo“. Civilizovaný štát by sa mal s faktom, že ľudí zavrel protiprávne, vyrovnať úplne inak, píše Nataša Holinová.

Začína sa súd s pôvodcom vojny v polícii. Vypovedať chce z Bosny a Hercegoviny

Mal to byť nečakaný policajný zásah, na ktorý využila NAKA skoré ranné hodiny jedného z novembrových dní roku 2020. Zadržiavala vtedy bývalého šéfa polície Tibora Gašpara. Prekvapenie sa však nekonalo, Gašpar čakal bývalých podriadených už zbalený.

Nešlo o jedinú vyzradenú akciu tohto druhu. O niekoľko mesiacov neskôr sa echo o policajnom zásahu vopred dostalo napríklad aj k bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia a prokuratúra sú s odstupom času presvedčené, že tento prievan v polícii spôsobil bývalý šéf operatívcov Ján Kaľavský. Muž známy najmä ako ústredná postava vojny v polícii sa dnes vôbec prvýkrát dostane pred súd ako obžalovaný.

Zatiaľ však len na diaľku, keďže už viac než rok je na úteku. Z Bosny a Hercegoviny, kde ho zadržali ešte na jar, však Kaľavský avizuje, že by chcel vypovedať cez telemost.

V krátkosti z domova:

 • Plánované operácie ďalej stoja: Mnohé z veľkých nemocníc zatiaľ nezmenili svoje rozhodnutie, že od 1. decembra rušia plánované operácie. Čaká sa na prílepok k zákonu, ktorým by štát opäť zvýšil lekárom platy. Parlament ho schváli dnes a prezidentka ihneď podpíše, verí premiér Eduard Heger. Následne by malo byť podpísané memorandum medzi LOZ a vládou. Po ňom by mali lekári hromadne stiahnuť výpovede.
 • Matovič nemá väčšinu v parlamente: Napriek dohode na všetkých bodoch po týždňoch rokovaní stále hrozí, že zdravotníctvo začne od nového roka v ešte horšej kondícii, než v akej je teraz. Stane sa tak, ak šéf menšinovej vládnej koalície Igor Matovič nedokáže v parlamente pretlačiť štátny rozpočet na rok 2023. Slovensko sa potom od nového roka ocitne v rozpočtovom provizóriu.
 • Kusý bude stíhaný na slobode: Obvinený bývalý starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý zostáva stíhaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, keď zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti predošlému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu. Bývalý starosta čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 40 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 193 testov. V nemocniciach aktuálne leží 307 pacientov, nepribudla žiadna obeť ochorenia Covid-19.

Wagnerovci tlačia, no front sa v Bachmute takmer nehýbe. Ťažké boje o zničené mesto neustávajú

Kým v iných častiach Ukrajiny dokázali obrancovia frontovú líniu zásadne posúvať, v Bachmute sa front takmer nehýbe. Mesto je tak už päť mesiacov v centre ťažkých bojov, pričom ani jednej strane sa nedarí dosiahnuť zásadnejší zlom.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenskí analytici predpokladajú, že Vladimir Putin po sérii ruských neúspechov na bojisku "zúfalo túži po víťazstve", píše korešpondent denníka Telegraph na Ukrajine Ben Farmer.

V bojoch o Bachmut sa na ruskej strane výrazne angažuje žoldnierska skupina wagnerovcov, ktorú platí oligarcha Jevgenij Prigožin. "Aj napriek všetkému Prigožinovmu úsiliu sa frontová línia (v Bachmute) posúva pomaly a nevýrazne," hodnotí Farmer.

Vojenskí experti však upozorňujú, že v boji o kontrolu nad zničeným mestom môžu Prigožinove ambície zatieniť všetku strategickú logiku. Inštitút pre štúdium označuje Prigožinovo úsilie o získanie Bachmutu za "operačne irelevantné", keďže okupanti nedokázali udržať pod kontrolou neďaleké strategické mesto Izium.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

 • 16-tisíc raketových útokov: Rusko počas deviatich mesiacov vojny podniklo viac ako 16-tisíc raketových útokov na Ukrajinu, z toho 97 percent zasiahlo civilné ciele, uviedol ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov a konštatoval, že 12 300 ruských striel bolo namierených na predmestské oblasti a vidiek, 1 900 zasiahlo obytné domy, viac ako 250 dopadlo na dopravnú infraštruktúru a asi 220 na energetickú infraštruktúru.
 • Ostreľovanie Chersonu: Ruské sily podľa ukrajinskej armády pokračujú v ostreľovaní obytnej infraštruktúry a bytov v nedávno oslobodenom Chersone. Americký Inštitút pre štúdium vojny uviedol, že ruské jednotky kopú zákopy a opevňujú svoje pozície v rámci prípravy na možnú ukrajinskú protiofenzívu vo východnom Chersone.
 • Núdzové vypínanie elektriny: Kvôli rýchlemu nárastu deficitu elektrickej energie bolo obnovené núdzové vypínanie elektriny v celej Ukrajine. Opatrenie pomáha podľa ukrajinského štátneho prevádzkovateľa siete Ukrenergo predchádzať mimoriadnym situáciám v sieti.
 • Situácia v Kyjeve: Výpadky elektriny v Kyjeve môžu pokračovať až do jari. Uviedol to starosta metropoly Vitalij Kličko. Poznamenal, že k úplnej evakuácii mesta nedôjde. Možná je len čiastočná, a to v najhoršom prípade.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Zlacnejú staršie byty? Náznaky sa objavujú, rast cien sa zastavil

Zľava, akcia, znížená cena. V realitných inzerátoch sa čoraz častejšie objavujú slová, ktoré sa v nich pár rokoch v zásade nevyskytovali. Kým ešte vlani boli pánom na trhu predávajúci, situácia sa postupne obracia.

To, že realitný trh prežíva výrazné ochladenie, sa ukazuje aj v segmente starších bytov. Ako ukazuje nová analýza spoločnosti Bencont Investments, rast ich cien sa v októbri a novembri prakticky zastavil. Naopak, prenájmy sú stále na stúpajúcej trajektórii.

Jeseň a jar sú pre realitný biznis hlavnými sezónami. Je to dané zvyklosťami ľudí, v lete chodievajú na dovolenky, v zime žijú Vianocami a aj rozbeh do nového roka býva skôr pomalší. Z tohto pohľadu môžu byť jesenné predaje nehnuteľností pomerne dobrým lakmusovým papierikom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa analýzy Bencontu sa na trhu dejú najväčšie zmeny za posledné roky. Priemerná cena bytov z druhej ruky v Bratislave sa v priebehu tretieho štvrťroka dostala na 3 877 eur za štvorcový meter. V medziročnom porovnaní ide stále o výrazný 21-percentný nárast, no v porovnaní s druhým kvartálom tohto roka stúpli len o 2,4 percenta.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Časť Slovákov porazí infláciu: Vysokú infláciu, drahšie hypotéky a zhoršujúce sa ekonomické vyhliadky pociťuje v rodinných financiách čoraz viac slovenských domácností. Rastie však aj tlak na zvyšovanie platov, ktoré môžu rastúce výdavky kompenzovať. Hoci budú platiť viac za potraviny, plyn či elektrinu, porastú im aj príjmy. Ak vyššie platy skombinujú so šetrením, môžu infláciu poraziť.
 • Príplatok za zelenú elektrinu: V posledných dvoch rokoch si môžete k bežnému účtu za elektrinu priplácať pár eur mesačne, aby ste vraj dostávali elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Tento produkt ponúkajú všetci veľkí dodávatelia. Ide o kontroverzný produkt, ktorí niektorí označujú za greenwashing. Vo videu sme sa pozreli na to, či sa zaň oplatí priplácať.
 • Veľký záujem o Silvester na chatách: Slováci radi trávia zimné sviatky na chatách a chalupách a ani tento rok nie je výnimkou. Hoci ceny za prenájom mierne vzrástli, niektoré ubytovacie portály dokonca hlásia rekordný záujem o tento typ ubytovania. Ak si chcete ešte vybrať chatu na Silvestra podľa svojich predstáv, veľa času na rozhodovanie nemáte.

Drel na plantážach, predával zmrzlinu. Hrdinu Brazílie chceli zabiť

Zaradil sa medzi mená ako Garincha, Pelé, Ronaldo či Ronaldinho. Brazílsky útočník Richarlison strelil v zápase proti Srbsku (2:0) na MS vo futbale 2022 dva góly.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä ten druhý bol fantastický. Vystihuje dokonalosť brazílskeho futbalu. Technickú vyspelosť a individuálnu kvalitu súčasných i bývalých hráčov. Päťnásobných majstrov sveta.

O Richarlisonovi sa pred šampionátom veľa hovorilo. Dvadsaťpäťročný útočník Tottenhamu Hotspur nestrelil v tejto sezóne ani gól. Krátko pred šampionátom sa zranil, pre problém s lýtkom takmer mesiac nehral. Brazílsky tréner Tite mu však prejavil dôveru.

Richarlison má za sebou inšpiratívny príbeh. Vyrastal v chudobnej rodine, ktorá nemala na jedlo. Je najstarší z piatich detí, otec bol murár a matka predávala cukroviny. Oblasť Nova Venécia, z kadiaľ pochádza, patrí medzi najchudobnejšie a najnebezpečnejšie v Brazílii. Prekvitajú tam prostitúcia a násilie.


Ostali by samy, bez peňazí, zrútené. Taký komplexný pohľad na interrupcie tu už dávno nebol

Žena sedí sama v nemocničnej izbe a v rukách žmolí šnúrky chirurgického plášťa. Čaká. Cítiť z nej napätie. Interrupčný zákrok bol pre ňu jasná voľba, nepotrebovala dlho uvažovať. A nie je jediná, ktorá sa o tejto skúsenosti odhodlala hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Televízia Markíza priniesla dokumentárny film s názvom Interrupcie na Slovensku. K dispozícii je pre predplatiteľov streamovacej služby Voyo. Hodinová snímka ukazuje príbehy slovenských žien, ktoré iné východisko z neželaného tehotenstva, než je interrupcia, nenašli.

Podstúpiť tento zákrok sa rozhodli každá z vlastných dôvodov – napríklad aby neupadli do chudoby, mohli sa starať o už narodené deti, neboli na výchovu a starostlivosť o dieťa samy bez partnera, ale aj aby sa psychicky nezrútili.

Autorky dokumentu, režisérka Lenka Stanková a redaktorka Markízy Barbora Mareková, sľubovali, že film komplexne ukáže, ako tému interrupcií na Slovensku vníma spoločnosť a čo pri nej cítia dotknuté ženy. A väčšinu z toho naozaj spĺňa, hoci vtesnať toľko motívov do 59 minút sa javí ako náročná úloha.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

 • Zahanbovanie lekármi za hmotnosť: Výskumy ukazujú, že stigmatizácia nadváhy a obezity je medzi zdravotníckymi profesionálmi rozšírená. Napríklad systematický prehľad, ktorý analyzoval 25 medzinárodných štúdií a vyšiel tento rok v časopise Obesity Reviews, ukázal, že lekári, sestry aj psychológovia často zahanbujú svoje pacientky a pacientov za ich hmotnosť.
 • Pocit chudoby má negatívny vplyv: Vplyv prostredia, v ktorom vyrastáme, je pre naše duševné a intelektuálne zdravie zásadný. No nezanedbateľne vplýva aj na naše fyzické zdravie. Mladí ľudia, ktorí veria, že sú chudobnejší ako ich priatelia, majú väčší predpoklad mať nižšie sebavedomie či stať sa obeťami šikanovania ako tí, ktorí sa cítia finančne rovnocenní so svojou rovesníckou skupinou.
 • Problémy s komunikáciou: Pandémia Covidu-19 zasiahla celé ľudstvo a tiež všetky sféry ekonomického či spoločenského života. Výrazne ovplyvnila aj výučbu v školách. Viacero výskumov sa venovalo tomu, aký mala dosah na duševné zdravie školopovinných deti. Pandémia ovplyvnila aj komunikačné schopnosti detí, ktoré sa narodili na jej začiatku.

Rozhovory ZKH

Aká atmosféra je v USA? Môže ešte Donald Trump vyhrať prezidentské voľby? A nie je Joe Biden už príliš starý na to, aby znova kandidoval? Ako veľmi rozdelená je spoločnosť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Janou Ciglerovou, reportérkou českého Deníka N.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • My sa vám ozveme: Heinzlová s Aspergerovým syndrómom: Nerozumiem, prečo ľudia nedodržiavajú pracovné zadania
 • Svet medzi riadkami: Prečo klasickí ekonómovia nedokážu vysvetliť, keď sa ľudia zachovajú férovo a nie sebecky

Karikatúra

Recept dňa

Ako variť nenáročne? Vybrali sme pre vás trinásť receptov na jednoduché hlavné jedlá.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 2. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 5. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 6. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 7. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 8. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 9 840
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 417
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 133
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 496
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 285
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


9 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Najlepšie je na tom Dánsko.


8 h
Peter Schutz

Keby sme neboli na Slovensku, tak zmenšovať bordel – minimalizovať je silné slovo – by sa aj dalo.


11 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu