BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Ministerstvo vnútra navrhuje, aby porušovanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám zo strany pracovníkov úradov už nebolo priestupkom. Znamenalo by to napríklad, že ani za úmyselné porušovanie infozákona alebo úmyselné obštrukcie by už nemohol byť vedúci úradu alebo konkrétny pracovník postihnutý za priestupok a nemohla by mu byť uložená ani pokuta. Pre agentúru SITA to povedal Peter Wilfling zo Združenia Občan a demokracia. Podľa neho ministerstvo v novele zákona o priestupkoch navrhuje úplne zrušiť skutkovú podstatu priestupku proti právu na informácie. Ministerstvo argumentuje tým, že zamestnanci úradov a inštitúcií nekonajú ako fyzické osoby, ale v mene inštitúcie a preto je existencia priestupku nesystémová.
Občianski aktivisti však s takouto zmenou zásadne nesúhlasia. Podľa Juraja Kuklu z Brunoviec možnosť podať oznámenie o priestupku bolo pre občanov často jedinou účinnou možnosťou, ako mohli donútiť úrady dodržiavať zákon. "Táto zmena spôsobí, že infozákon nebude už vôbec nikto rešpektovať.“
Aj Wilfling tvrdí, že "reálna vymožiteľnosť práva na informácie by sa dosť výrazne oslabila. Ak pracovník úradu svojvoľne a vedome porušuje infozákon alebo úmyselne poskytne nepravdivé informácie, osobný postih tohto pracovníka je aj podľa skúseností z praxe jednoznačne potrebný. Ak bude priestupok zrušený, nebude možné účinne vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym osobám. Ak bude mať nedodržiavanie infozákona aj podporu vedenia úradu, čo nebýva tak zriedkavé, nebudú sa pracovníci obávať ďalej vedome porušovať zákon.“
Vypustenie priestupku proti právu na informácie odôvodňuje ministerstvo tým, že zamestnanci úradov nekonajú ako fyzické osoby, ale v mene úradu. "Zaradenie priestupku proti právu na informácie medzi priestupky je preto nesystémové. Postih zamestnanca umožnia osobitné zákony, napríklad Zákonník práce, zákon o štátnej službe alebo zákon o výkone práce vo verejnom záujme," uvádza sa v stanovisku komunikačného odboru ministerstva vnútra.