SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Nie sme futbaloví fanúšikovia, ale občania. Prezidentka predniesla kritickú správu (SME Minúta)

Správa je podľa prezidentky jedna z najvážnejších.

Načítavam video...

Kľúčové momenty

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej aj reakcie na prejav sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

29. 11. 2022
|
17:24
|
Domov

Prejav prezidentky Čaputovej podľa šéfa SaS Richarda Sulíka potvrdil, že táto vláda stratila dôvod na existenciu. "Prezidentka jasne pomenovala, ako a v čom vláda zlyháva," zhodnotil bývalý koaličný partner. (TASR)

29. 11. 2022
|
16:25
|
Domov

Prezidentka v správe o stave republiky uviedla niektoré veci pravdivo, niektoré však opomenula, tvrdí šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš. Ľahko sa dá podľa neho kritizovať, pokiaľ niekto nemá reálne moc v rukách.

Šipoš zároveň ocenil prezidentkine slová o tom, že rozpočtové provizórium by bolo prehrou.

"Myslím si, že prezidentka niektoré veci uviedla pravdivo, niektoré veci možno opomenula, ale je to jej právo. Jasné, že je ľahko kritizovať, keď reálne nemáte moc v rukách a najmä, keď je táto vláda v krízach a prežila krízy, ktoré sme ešte na Slovensku nemali v období samostatnosti," povedal Šipoš novinárom.

Vláda sa podľa neho snaží pomôcť čo najviac profesiám, ako aj rodinám s deťmi a dôchodcom. "Myslím si, že prezidentka má na to právo vystúpiť, povedať svoj názor, rešpektujeme to," dodal. (TASR)

29. 11. 2022
|
16:06
|
Domov

Na chybách sa treba poučiť a k výzvam sa treba postaviť čelom, zhodnotila správu prezidentky o stave republiky Remišová. Ministerka v pléne počas prejavu Čaputovej chýbala.

"Prezidentka dnes hovorila o mnohých veciach, ktoré by mohli fungovať lepšie. O tom nikto nepochybuje, každý človek, ktorý sa usiluje o verejné dobro, vie, že na chybách sa treba poučiť, k výzvam sa treba postaviť čelom a vždy je priestor na zlepšenie," skonštatovala Remišová.

V tejto súvislosti Remišová zdôraznila, že súčasná vláda čelí bezprecedentným krízam. "V tejto situácii je snom každého populistického politika sedieť v opozícii a hovoriť, čo by sa malo robiť lepšie," podotkla.

(TASR)
29. 11. 2022
|
15:53
|
Domov

Koalícia mala náročný deň. Nejaká partička si dovolila naštrbiť harmonické dvojvládie Matoviča a Kollára, potom sa ohlásila s prejavom prezidentka, a nakoniec prokuratúra zrušila obvinenie smeráckych Robertov. Komentuje Peter Tkačenko. (SME)

29. 11. 2022
|
15:44
|
Domov

Premiér Heger vníma prejav prezidentky v parlamente ako zrkadlo, ktoré nastavila vláde a Národnej rade. Predseda parlamentu Kollár s niektorými pasážami nesúhlasil, konkrétne sa vyjadriť nechcel. (SME, TASR)

29. 11. 2022
|
14:32
|
Domov

Prezidentka Čaputová vo svojej správe jasne skritizovala rozpočet. Skonštatoval to predseda parlamentného finančného výboru Viskupič, podľa ktorého by rozpočet mal prejsť výraznými zmenami a následne by sa o ňom dalo rozprávať.

Súvisiaci článokPrezidentka kritizovala vládu: Verejnosť stráca prehľad v tom, kto vládne Čítajte 

"Povedala jasne, že predpokladá a predstavuje si, že rozpočet by mal doznať vážnych zmien, aby dodržiaval platné zákony, aby rezervy v ňom boli zmysluplné, aby ich určenie bolo jasné," poznamenal Viskupič.

Dodal, že prezidentka tiež povedala, že rozpočtové provizórium je problém. Podľa neho teda vyzvala na úpravu rozpočtu tak, aby bol lepší a dalo sa zaň hlasovať. Rozpočet tak, ako bol predložený, je podľa Viskupiča nepodporiteľný a nedá sa upraviť jedným pozmeňujúcim návrhom.

"Naša predstava je, že vláda by mala stiahnuť rozpočet z rokovania Národnej rady, zapracovať výdavkové limity, znížiť deficit, zmeniť rezervy, spresniť ich určenie, nastaviť, aby boli len na to, na čo sú určené, a následne, ak by takýto upravený rozpočet prišiel do parlamentu, tak, samozrejme, dá sa potom o ňom rozprávať," pripustil Viskupič. (TASR)

29. 11. 2022
|
14:27
|
Domov

Prezidentka vo svojej správe o stave republiky kladie otázku, za akú cenu vládne Igor Matovič a Boris Kollár. Ak tou cenou má byť demolovanie demokracie, sú lepším riešením predčasné voľby. Píše v komentári šéfredaktorka Beata Balogová. (SME)

29. 11. 2022
|
14:01
|
Domov

Prezidentka v prejave nespomenula zodpovednosť konkrétnych politikov za šírenie dezinformácií, ani priamo nepomenovala, že vláde sa darí schvaľovať návrhy aj vďaka poslancom z fašistickej ĽSNS. Vybrali sme top momenty zo správy Čaputovej. (SME)

29. 11. 2022
|
13:34
|
Domov

Potrebujeme sa pozerať dopredu, ukončila správu o stave republiky prezidentka. "Vnímať rôznosť našich postojov ako niečo, čo nás nielen odlišuje a zaťažuje, ale ako privilégium demokracie." Na konci prejavu zaznel potlesk.

"Spojme sily, napriek rôznym názorom a pri plnom uvedomení si ťaživej reality. Nevzdávajme dôveru, že slušný a poctivý život prežitý pre svojich blízkych, pre komunitu, pre spoločnosť a pre Slovensko má zmysel," vyzvala Čaputová.

Prečítajte si celú správu prezidentky: 

Súvisiaci článokPrezidentka Čaputová: Výsledkom domácej politiky je nebývalý zmätok (správa o stave republiky)Čítajte  (SME)
29. 11. 2022
|
13:32
|
Domov

Prezidentka ku koncu prejavu vyzdvihuje šikovných ľudí. "Z množstva stretnutí v rôznych kútoch našej krajiny viem, že tu žijú mimoriadne šikovní ľudia, predstavitelia samospráv, podnikatelia a angažovaní odborníci."

Máme podľa nej zdravý a vitálny občiansky sektor, ktorý často supluje štát. Máme špičkových umelcov, ktorí nás svojim talentom povznášajú a pomáhajú preniesť sa v ťažkých chvíľach ďalej.

"Stretávam inovátorov, vynikajúcich vedcov, ktorí v rôznych kútoch Slovenska pracujú na riešeniach, ktoré budia rešpekt aj vo svete," povedala. (SME)

29. 11. 2022
|
13:30
|
Domov

V tomto roku je podľa prezidentky výsledkom domácej politiky nebývalý zmätok. "Verejnosť dokonca stráca prehľad aj v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii," doplnila.

Koaliční politici boli podľa jej slov často sami sebe väčšími protivníkmi, ako im bola opozícia a vzájomné útoky vyústili až do odchodu koaličného partnera.

"Menšinové vládnutie sprevádza oslabovanie funkčnosti parlamentu. Dôsledkom je nielen to, že vláda má podľa prieskumov verejnej mienky veľmi nízku dôveryhodnosť. Dôsledkom je, že sa vytráca autorita štátu, ako aj autorita demokracie," povedala.

"Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, komu viacej fandíme, či dôverujeme. Sme občania, ktorí potrebujú vedieť, na čo sa majú pripraviť," apeluje na vládu Eduarda Hegera prezidentka. Takto to podľa nej ďalej nejde.

"Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie, umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov," hovorí. (SME)

29. 11. 2022
|
13:28
|
Domov

Prezidentka vládu kritizuje za spôsob, akým predkladá zákony. "Vládne návrhy zákonov sú často zásadným spôsobom menené tesne pred ich schválením, či dokonca vo forme prílepkov k nesúvisiacim predpisom."

Celkovo bolo od marca 2020 do začiatku tejto schôdze schválených 103 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Pre porovnanie, v predchádzajúcom volebnom období, bolo takto schválených 28 zákonov.

"Samozrejme, veľká časť zákonov v skrátenom legislatívnom konaní bola odôvodnená krízami, avšak zďaleka nie všetky a tento inštitút bol nadužívaný," povedala Čaputová.

K budovaniu dôvery podľa nej neprispieva ani stále prebiehajúca polemika ohľadom spôsobu používania paragrafu 363. "Už len samotná skutočnosť, že pri tak závažnom nástroji, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok, nie je zhoda o jeho interpretácii a o možnostiach použitia, spôsobuje neprípustnú nepredvídateľnosť a odôvodňuje potrebu zaoberať sa zodpovedajúcou úpravou Trestného poriadku," hovorí. (SME)

29. 11. 2022
|
13:24
|
Domov

Prezidentka ďalej hovorí o atmosfére neznášanlivosti na Slovensku. Zahrnula sem útoky na sudcov, prokurátorov aj novinárov. "Šírením nenávisti podľa psychológov vytvárame predpolie trestného činu. Nenávisť nie je teda bez následkov."

"Pred pár týždňami, len niekoľko metrov odtiaľto, stála životy dvoch nevinných mladých ľudí. Zastavme ju prosím, kým nebude stáť ďalšie," apelovala prezidentka. (SME)

29. 11. 2022
|
13:22
|
Domov

Prínos členstva Slovenska v NATO nebol podľa prezidentky nikdy jasnejší. Je podľa nej veľmi dôležité, že dobiehame zameškané investície do obrany. Ocenila aj prácu ďalších ozbrojených zložiek.

"Utečenecká vlna, ktorej momentálne čelí Európa, sa tentokrát dotkla aj Slovenska. Nie však v podobe zvýšeného počtu migrantov, ktorí majú záujem sa usadiť na Slovensku, ale cez našu krajinu prechádzajú, čo spôsobilo zavedenie kontrol na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom," povedala.

Dodala, že je správne, že riešenie sa už hľadá na európskej úrovni a má spočívať najmä v ochrane vonkajšej Schengenskej hranice, k čomu prispievajú aj naši policajti na srbsko-maďarskej hranici. (SME)

29. 11. 2022
|
13:19
|
Domov

Prezidentka sa v správe o stave krajiny venovala aj školstvu a situácii v zdravotníctve. Ocenila, že vláda od septembra pristúpila k zvýšeniu platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov. 

"Už menej oceniteľné je, že k tomu došlo až po masívnych protestoch a hrozbe neotvorenia nového školského roka," dodala. 

S podobným napätím verejnosť podľa nej do posledných chvíľ sledovala aj krízu v zdravotníctve. "Odkladanie riešenia, vyjednávanie na poslednú chvíľu a často menené podmienky urobili aj z tejto situácie drámu," povedala Čaputová. (SME)

29. 11. 2022
|
13:17
|
Domov

Energetická kríza je podľa prezidentky aj príležitosťou, aby sme z dlhodobejšieho hľadiska využívali stále viac obnoviteľné zdroje. 

"Sme generáciou politikov, ktorých kroky budú rozhodujúce pre kvalitu života ďalších generácií na našej planéte. Preto som presvedčená, že problém ochrany klímy by sa mal stať aj plnohodnotnou témou politických strán," povedala. 
(SME)

29. 11. 2022
|
13:16
|
Domov

Čaputová hovorí aj o udržateľnosti financií. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť opäť zaradila tento ukazovateľ do pásma vysokého rizika. Rozpočtové provizórium by podľa nej bolo prehrou nás všetkých. (SME)

29. 11. 2022
|
13:14
|
Domov

Vláda Eduarda Hegera dosiahla podľa prezidentky vo viacerých oblastiach pozitívne výsledky. "Slovensko pripravilo jeden z najkvalitnejších Plánov obnovy," povedala.

Doplnila, že boli schválené reformy vysokého školstva, súdnictva, verejného obstarávania, reforma národných parkov, stratégia dlhodobej starostlivosti, prijali sa dva balíky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Pozitívny obrat podľa nej nastal v oblasti vymožiteľnosti práva a boja proti korupcii, čo má tiež svoj dôležitý ekonomický rozmer. (SME)

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky pred poslancami.
Zdroj TASR
29. 11. 2022
|
13:12
|
Domov

Prezidentka ďalej hovorí o postavení žien na Slovensku. "Ženy sú u nás stále v ekonomicky slabšej pozícii, a tak dopady energetickej krízy a inflácie cítia výraznejšie," povedala. Pripomenula, že priemerný plat žien je o 275 eur nižší ako u mužov.

"Odborníčky upozorňujú, že zaznamenávajú viac život a zdravie ohrozujúcich hlásení. Myslím si preto, že ako spoločnosť musíme pri hľadaní riešení kríz myslieť viac aj na dopady na ženy," doplnila Čaputová. (SME)

29. 11. 2022
|
13:10
|
Domov

Čaputová upozorňuje na nepriaznivé dopady rokov kríz. „Ľuďom klesli reálne príjmy, príjmové nerovnosti rastú a prehlbuje sa chudoba.“ Mnoho ľudí, ktorí v dôsledku zdražovania najviac strádajú, podľa nej nedostáva pomoc v dostatočnej miere.

"V riziku chudoby sa u nás ocitá každá tretia domácnosť jednorodičovských rodín a osamelých seniorov a každá tretia domácnosť rodín s troma a viac deťmi. V riziku chudoby je takmer každé šieste dieťa," hovorí prezidentka a dodala, že po prvý raz narástol podiel chudobných vo všetkých krajoch Slovenska.

Ako príklad spomenula otca z Humenného, ktorý si zarábal ako kamionista, ale zostal sám s troma malými deťmi, či bezdetnú dôchodkyňu z Prievidze, ktorá celý život pracovala a dnes žije z minimálneho dôchodku. (SME)

29. 11. 2022
|
13:07
|
Domov

Prezidentka hneď na úvod hovorí, že táto správa bude jedna z najvážnejších a zrejme aj najkritickejších. Dodáva, že chce pomôcť snahe o čo najpravdivejšiu reflexiu a posunúť sa ďalej z kritického bodu.

"Žijeme v dobe, v ktorej je oslabovaná dôvera verejnosti v štát a v súdržnosť našej spoločnosti. Ak túto situáciu nedokážeme zvrátiť, je dôvod sa obávať o podobu demokracie a ďalší vývoj spoločnosti. Negatívny pohľad na situáciu na Slovensku totiž zdieľa aj masívna časť verejnosti, čo budem postupne dokumentovať viacerými dátami," hovorí Čaputová. (SME)

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky pred poslancami.
Zdroj TASR
29. 11. 2022
|
13:03
|
Domov
Dôležité

Prezidentka Čaputová je v parlamente, aby predniesla správu o stave republiky. Počas jej príchodu znejú prezidentské fanfáry, následne zaznie štátna hymna. (SME)

28. 11. 2022
|
13:25
|
Domov

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi v utorok 29. novembra o 13.00 h v parlamente so správou o stave o republiky. Počas funkčného obdobia predniesla poslancom správu zatiaľ dvakrát - v júni 2020 a o rok neskôr v septembri. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 430
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 007
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 199
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 876
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 737
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 393
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 603
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Petrov na špecializovanom súde.

Svedok spomínal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku.


4 h
Ilustračné foto.

Vyššie sadzby predražili bývanie, dopyt prudko klesol.


6 h
Nataša Holinová

Očierňovať potenciálnych protivníkov je jedna z mála vecí, ktoré dnes môže robiť.


3 h
Estónsky prezident Alar Karis.

Propagande sa musíme vedieť brániť všetci, aj Slovensko, hovorí Alar Karis.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu