BRATISLAVA. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ocenil, že prezidentka Zuzana Čaputová v správe o stave republiky apelovala na prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok. Súhlasí s prezidentkou, že Slovensko čelí hybridným hrozbám, na ktorých zvládnutie nebolo pripravené.
Populizmus rozdeľuje spoločnosť
K polarizácii spoločnosti podľa neho prispieva najmä populizmus. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.
"Spoločnosť je výrazne polarizovaná. Príčiny môžeme hľadať v krízach, ktorými si posledné dva roky prechádzame. K polarizácii však hlavne prispieva populizmus, ktorý hoci je súčasťou politického zápasu, dnes jeho používanie predstavuje hazard s negatívnymi náladami. Práve tu vidím našu spoločnú úlohu s pani prezidentkou, aby sme spoločne pôsobili na zmenu k lepšiemu," uviedol Heger.

Ako poznamenal, správu prezidentky vníma kontexte toho, že jej zmyslom má byť kritický pohľad na aktuálne dianie v krajine. "Prezidentka však aj ocenila zásadné reformy, ktoré sa nám podarilo prijať v oblasti zdravotníctva, školstva, justície či ochrany prírody. Zároveň vyzdvihla kvalitu Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý je kľúčovým zdrojom obnovy krajiny po období pandémie," skonštatoval.
Premiér si myslí, že na mnohé výzvy pomenované prezidentkou už vláda reagovala. Poukázal na jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa v rámci protiinflačnej pomoci, mimoriadny dôchodok pre seniorov, valorizáciu dôchodkov či podporu nízkopríjmových a najzraniteľnejších skupín obyvateľov.
"Predstavili sme schémy pomoci pre firmy za 900 miliónov eur, aby ľudia v dôsledku energetickej krízy neprišli o prácu. Pomoc s energiami pre domácnosti od nového roka je už v záverečnej fáze a bude predstavená v krátkom čase," uviedol. Dodal, že ľudia majú stále regulované ceny energií a doteraz žiadna domácnosť ešte nemá zvýšené náklady za energetické účty. Rozpočtové provizórium považuje premiér v tomto momente za najhoršiu možnosť.
Potvrdil slová prezidentky, že šírenie nenávisti a strachu v rámci politického zápasu jednou konkrétnou politickou stranou je nebezpečný hazard s náladami a emóciami v spoločnosti.
Prezidentka v správe niektoré veci uviedla pravdivo, niektoré možno "opomenula". Myslí si to šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Ľahko sa dá podľa neho kritizovať, pokiaľ niekto nemá reálne moc v rukách. Zároveň ocenil prezidentkine slová o tom, že rozpočtové provizórium by bolo prehrou.
Ocenila reformy
Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) nesúhlasil s niektorými pasážami správy o stave republiky. Nekonkretizoval ich však. Víta, že hlava štátu ocenila niektoré reformy vlády.
"S niektorými pasážami súhlasím, za ktoré jej chcem poďakovať, a s niektorými nesúhlasím," povedal Kollár. Nepovedal, s čím konkrétne nesúhlasí. "Nechcem to pomenovať, máme dosť problémov v krajine, nechcem aj ja rozoštvávať a robiť politiku zo správy, ktorú predniesla prezidentka," podotkol.
K výzvam sa treba postaviť čelom
Na chybách sa treba poučiť a k výzvam sa treba postaviť čelom. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na správu prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky.
"Prezidentka dnes hovorila o mnohých veciach, ktoré by mohli fungovať lepšie. O tom nikto nepochybuje, každý človek, ktorý sa usiluje o verejné dobro, vie, že na chybách sa treba poučiť, k výzvam sa treba postaviť čelom a vždy je priestor na zlepšenie," skonštatovala na sociálnej sieti.
Remišová v tejto súvislosti zdôraznila, že súčasná vláda čelí bezprecedentným krízam. "V tejto situácii je snom každého populistického politika sedieť v opozícii a hovoriť, čo by sa malo robiť lepšie," podotkla.
Ocenila tiež, že prezidentka v správe zdôraznila dôležitosť schválenia budúcoročného štátneho rozpočtu. "V čase celosvetovej inflácie a energetickej krízy, v čase vojny za našimi hranicami nie je dôležité, aké má kto politické tričko. Dôležití sú ľudia na Slovensku a pomoc štátu ľuďom a firmám, aby sme spoločne dokázali dobre zvládnuť ťažké časy, ktoré prežívame," doplnila.
Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga na margo prezidentkinej správy skonštatoval, že vážnosť situácie všetci vnímajú. "Som veľmi rád, že v priebehu stredy predstavíme pomoc domácnostiam," povedal. Súhlasí tiež so slovami Čaputovej, že je potrebné, aby vyšetrovania pokračovali a aby neboli orgány činné v trestnom konaní atakované.
Vláda stratila dôvod na existenciu
Prejav prezidentky podľa lídra SaS Richarda Sulíka potvrdil, že táto vláda stratila dôvod na existenciu.
"Prezidentka jasne pomenovala, ako a v čom vláda zlyháva. Oslabená dôvera v štát a slová o tom, že ak nedokáže vláda Eduarda Hegera vládnuť, mali by si občania zvoliť parlament nanovo, sú tohto jasným dôkazom," komentoval Sulík.
Prezidentka podľa šéfa liberálov veľmi dobre vystihla nálady v spoločnosti, ako sú šírenie nenávisti, prehlbujúca sa chudoba alebo spôsob vládnutia, ktorý ničí krajinu.
Sulík si myslí, že v prípade odvolania vlády sú všetky alternatívy - predčasné voľby, úradnícka vláda či úradnícka vláda v demisii - lepšie ako aktuálny stav. K téme predčasných volieb a prípadnej podpore SaS sa bližšie nevyjadril. Poukázal na dlhé rokovania s lekármi, rozpočet bez výdavkových limitov, ale aj to, že Národná rada je podľa neho vedená "ad hoc".