BRATISLAVA. Prelety bezpilotných lietadiel, tzv. dronov, nad vojenskými objektmi a priestormi, ako aj vojenskými konvojmi a transportmi sa zakážu. V prípade porušenia budú môcť zakročiť profesionálni vojaci a vojenskí policajti.
Za priestupok má hroziť pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Vyplýva to z novely zákona o Ozbrojených silách a Vojenskej polícii, ktorú schválili poslanci Národnej rady.
"Legislatívne úpravy sa navrhujú vzhľadom na nárast počtu nepovolených preletov bezpilotných lietadiel cez vzdušný priestor nad viacerými vojenskými objektmi," zdôvodnil rezort vnútra.
V aktuálnej bezpečnostnej situácii ovplyvnenej konfliktom Ruska a Ukrajiny nevytvárajú podľa ministerstva vnútra platné zákony dostatočné podmienky na zabezpečenie ochrany pred nežiaducou činnosťou dronov.
Bezpilotné lietadlá bude zakázané používať do výšky 120 metrov nad úrovňou zeme alebo do výšky hornej hranice príslušnej časti obmedzeného vzdušného priestoru zriadeného na ich ochranu v prípade vojenských objektov a priestorov, ktoré sú označené zákazom fotografovania. Hranica 120 metrov má platiť aj pri vojenských konvojoch a transportoch presúvajúcich sa po trase, ktorá bola zverejnená na webe ministerstva obrany. Výnimku bude udeľovať ministerstvo obrany.
Profesionálni vojaci aj vojenskí policajti budú mať oprávnenie prerušiť činnosť bezpilotného lietadla.
Zákon má byť účinný od 1. februára 2023.
O čom hlasovala Národná rada
- Organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi by mohli dostávať dotácie z rozpočtu Ministerstva vnútra. Podmienkou bude získanie akreditácie, ktorá má slúžiť aj ako značka kvality. Vyplýva to z novely zákona o dobrovoľníctve a ďalších zákonov, ktorú posunuli poslanci do druhého čítania.
- Pôsobenie Vojenského spravodajstva upraví nový zákon. Schválili ho poslanci Národnej rady. Rezort obrany argumentuje, že po 28 rokoch viaceré ustanovenia doterajšieho zákona nezodpovedajú súčasným potrebám a aktuálnemu bezpečnostnému prostrediu. Legislatíva má zohľadniť aj nové bezpečnostné riziká vojenského i nevojenského charakteru, napríklad hybridné či kybernetické hrozby a útoky.
- Dotácie z Ministerstva hospodárstva by v budúcnosti mohli využívať aj na preloženie elektronických komunikačných sietí alebo vybraných líniových stavieb a taktiež na úhradu štúdie realizovateľnosti projektov súvisiacich s rozvojom priemyselnej výroby, výskumu a vývoja a služieb. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti, ktorú schválili poslanci.
- Úradná kontrola produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby by sa mala upraviť. Vyplýva to z novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe z dielne Ministerstva pôdohospodárstva, ktorú posunulo plénum do druhého čítania.
- Slovensko bude posudzovať bezpečnosť zahraničných investícií. Rizikové zahraničné investície s podielom zahraničného investora na základnom imaní podniku alebo na hlasovacích právach vo výške viac ako 25 % bude môcť po súhlase vlády Ministerstvo hospodárstva zakázať.
- Integrovaný záchranný systém by sa mohol dočkať zmien. Posilniť by sa mala pôsobnosť Ministerstva vnútra na strategickej úrovni riadenia a koordinácie jednotlivých zložiek. Policajný zbor by sa mal začleniť medzi základné záchranné zložky tohto systému. Novela by mala umožniť vznik integrovaných bezpečnostných centier. Zaviesť by sa mohlo i vytvorenie mechanizmu akreditácie ostatných záchranných zložiek. Vyplýva to z novely, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Informačné kancelárie pre obete sa začlenia do organizačnej štruktúry Ministerstva vnútra. V súčasnosti fungujú v rámci národného projektu financovaného z európskych zdrojov. Podľa rezortu sa kancelárie využívajú vo významnej miere, počet klientov rastie. Zriadené majú byť v okresnom úrade v sídle kraja. Novelu zákona o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti schválili poslanci Národnej rady.