SME

Prevažná časť voličov je spokojná s výsledkami komunálnych volieb

Nespokojnosť vyjadrila v prieskume viac ako štvrtina opýtaných.

Volič vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby na ZŠ Hroncova v Košiciach.Volič vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby na ZŠ Hroncova v Košiciach. (Zdroj: TASR)

BRATISLAV. Dôvera v samosprávy je stabilná a väčšina respondentov prieskumu Ako sa máte, Slovensko? je spokojná s výsledkami komunálnych volieb.

Spokojnosť vyjadrilo 58,3 percenta respondentov, naopak, nespokojných je 27,8 percenta opýtaných.

„Neviem alebo nezaujímam sa o to“ odpovedalo 6,1 percenta a „je mi to jedno“ 7,8 percenta respondentov. Projekt Ako sa máte, Slovensko? sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku karanténnych opatrení v marci 2020.

Iniciuje ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Spokojnosť progresívcov, sklamanie z Republiky

Spokojnejší s výsledkami komunálnych volieb sú respondenti, ktorí dôverujú samosprávam, že robia to, čo je prospešné pre našu spoločnosť, ďalej respondenti, ktorí sa volieb zúčastnili a obyvatelia najmenších obcí. Spomedzi voličov politických strán sú najspokojnejší s výsledkami volieb voliči strany Progresívne Slovensko a najnespokojnejší voliči hnutia Republika.

„Dôležitou správou je, že nadpolovičná väčšina respondentov je spokojná s výsledkami komunálnych volieb. Dokonca aj medzi najnespokojnejšími prívržencami politických strán (voličmi strán Smer a Republika) nespokojní výraznejšie neprevažujú a pomer medzi spokojnými a nespokojnými je približne vyrovnaný,“ zhodnotil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV a dodal, že komunálne voľby sú z tohto hľadiska úspechom demokracie a neprispievajú k výraznejšej polarizácii spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prevládali dopredu rozhodnutí voliči

Viac ako polovica voličov (55,6 percenta) bola pre svojho kandidáta v komunálnych voľbách rozhodnutá viac ako mesiac pred voľbami a 37 percent viac ako tri mesiace pred voľbami. Mesiac pred voľbami sa rozhodovalo 17,5 percenta respondentov, týždeň pred voľbami 15,7 percenta a v deň volieb 11, 2 percenta.

Rozhodnutie, akého kandidáta voliť v komunálnych voľbách, robili ženy neskôr ako muži. Až 31,1 percenta žien sa rozhodovalo týždeň pred voľbami alebo v deň volieb, pričom takýchto mužov bolo 22, 5 percenta.

Najčastejším zdrojom informácií o kandidátoch v komunálnych voľbách boli materiály zasielané do schránok, nasledované informáciami v tlačených, televíznych alebo online médiách a rádiách.

Pre svojho kandidáta na predsedu samosprávneho kraja sa viac ako mesiac pred voľbami rozhodlo 39,6 percenta voličov a 20,1 percenta viac ako tri mesiace pred voľbami. Mesiac pred voľbami sa rozhodovalo 16,1 percenta respondentov, týždeň pred voľbami 26,1 percenta a v deň volieb 18,1 percenta respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Respondenti považujú obecné samosprávy za jedny z najdôveryhodnejších subjektov na Slovensku. Dôveruje im 35,7 percenta opýtaných. Vyššiu dôveru majú len zamestnávatelia, ktorým dôveruje 40,3 percenta respondentov. Slovenské štátne firmy získali v prieskume dôveru 30,9 percenta, prezidentka 25 percent a neziskové organizácie 22,1 percenta.

Inštitúcie Európskej únie majú dôveryhodnosť 21,5 percenta a médiá 17,4 percenta. Dôvera vo Vládu SR a Národnú radu SR dosiahla len okolo 12 percent. Šestnásta vlna zbierania údajov pre výskum Ako sa máte, Slovensko? sa uskutočnila od 4. do 12. novembra, čiže tesne po spojených voľbách do VÚC a komunálnych voľbách, ktoré sa konali 29. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu