SME

Prevažná časť voličov je spokojná s výsledkami komunálnych volieb

Nespokojnosť vyjadrila v prieskume viac ako štvrtina opýtaných.

Volič vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby na ZŠ Hroncova v Košiciach.Volič vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby na ZŠ Hroncova v Košiciach. (Zdroj: TASR)

BRATISLAV. Dôvera v samosprávy je stabilná a väčšina respondentov prieskumu Ako sa máte, Slovensko? je spokojná s výsledkami komunálnych volieb.

Spokojnosť vyjadrilo 58,3 percenta respondentov, naopak, nespokojných je 27,8 percenta opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Neviem alebo nezaujímam sa o to“ odpovedalo 6,1 percenta a „je mi to jedno“ 7,8 percenta respondentov. Projekt Ako sa máte, Slovensko? sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku karanténnych opatrení v marci 2020.

Iniciuje ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Spokojnosť progresívcov, sklamanie z Republiky

Spokojnejší s výsledkami komunálnych volieb sú respondenti, ktorí dôverujú samosprávam, že robia to, čo je prospešné pre našu spoločnosť, ďalej respondenti, ktorí sa volieb zúčastnili a obyvatelia najmenších obcí. Spomedzi voličov politických strán sú najspokojnejší s výsledkami volieb voliči strany Progresívne Slovensko a najnespokojnejší voliči hnutia Republika.

„Dôležitou správou je, že nadpolovičná väčšina respondentov je spokojná s výsledkami komunálnych volieb. Dokonca aj medzi najnespokojnejšími prívržencami politických strán (voličmi strán Smer a Republika) nespokojní výraznejšie neprevažujú a pomer medzi spokojnými a nespokojnými je približne vyrovnaný,“ zhodnotil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV a dodal, že komunálne voľby sú z tohto hľadiska úspechom demokracie a neprispievajú k výraznejšej polarizácii spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prevládali dopredu rozhodnutí voliči

Viac ako polovica voličov (55,6 percenta) bola pre svojho kandidáta v komunálnych voľbách rozhodnutá viac ako mesiac pred voľbami a 37 percent viac ako tri mesiace pred voľbami. Mesiac pred voľbami sa rozhodovalo 17,5 percenta respondentov, týždeň pred voľbami 15,7 percenta a v deň volieb 11, 2 percenta.

Rozhodnutie, akého kandidáta voliť v komunálnych voľbách, robili ženy neskôr ako muži. Až 31,1 percenta žien sa rozhodovalo týždeň pred voľbami alebo v deň volieb, pričom takýchto mužov bolo 22, 5 percenta.

Najčastejším zdrojom informácií o kandidátoch v komunálnych voľbách boli materiály zasielané do schránok, nasledované informáciami v tlačených, televíznych alebo online médiách a rádiách.

Pre svojho kandidáta na predsedu samosprávneho kraja sa viac ako mesiac pred voľbami rozhodlo 39,6 percenta voličov a 20,1 percenta viac ako tri mesiace pred voľbami. Mesiac pred voľbami sa rozhodovalo 16,1 percenta respondentov, týždeň pred voľbami 26,1 percenta a v deň volieb 18,1 percenta respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Respondenti považujú obecné samosprávy za jedny z najdôveryhodnejších subjektov na Slovensku. Dôveruje im 35,7 percenta opýtaných. Vyššiu dôveru majú len zamestnávatelia, ktorým dôveruje 40,3 percenta respondentov. Slovenské štátne firmy získali v prieskume dôveru 30,9 percenta, prezidentka 25 percent a neziskové organizácie 22,1 percenta.

Inštitúcie Európskej únie majú dôveryhodnosť 21,5 percenta a médiá 17,4 percenta. Dôvera vo Vládu SR a Národnú radu SR dosiahla len okolo 12 percent. Šestnásta vlna zbierania údajov pre výskum Ako sa máte, Slovensko? sa uskutočnila od 4. do 12. novembra, čiže tesne po spojených voľbách do VÚC a komunálnych voľbách, ktoré sa konali 29. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu