BRATISLAVA. Už keď Robert Fico v auguste odovzdával prezidentke petíciu za predčasné voľby, musel si byť vedomý, že šanca na úspech existuje, ale je malá.
Doteraz bolo na Slovensku úspešné len referendum o vstupe do Európskej únie, viac ako 50 percent voličov sa však na ňom zúčastnilo aj preto, že na účasť dlhodobo vyzývali zhodne opozičné aj koaličné strany. Úhlavní rivali - premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a Vladimír Mečiar (HZDS) sa vtedy dokázali v tejto výzve spojiť.
Aj keď má vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) najnižšiu dôveru zo všetkých vlád od roku 1998 a väčšina ľudí sa v prieskumoch vyslovuje za predčasné voľby, Fico a jeho Smer zatiaľ nevedú žiadnu kampaň za účasť na referende, ktoré prezidentka podľa zákona vypísala na 21. januára.
"Ktokoľvek by referendum myslel vážne, už by s kampaňou začal," tvrdí VÁCLAV HŘÍCH, šéf prieskumnej agentúry AKO.
Pre reláciu Na hrane televízie JOJ vypracovali prieskum, podľa ktorého je 37 percent ľudí už teraz pevne rozhodnutých, že sa na referende zúčastnia. Ďalších 17 percent túto možnosť vážnejšie zvažuje.

V rozhovore pre SME vysvetľuje, či tieto výsledky naznačujú, že by referendum ako vôbec prvé po pätnástich rokoch mohlo byť úspešné.
Ukazuje prieskum AKO, že opozícia na čele so Smerom má reálnu šancu, aby sa im v referende podarilo priblížiť k predčasným voľbám?
Nie. Na rozdiel od iného typu prieskumov sa totiž nedá spočítať rozhodnutých a takmer rozhodnutých. Na referendum sa totiž dá prísť len určite, ale nie asi. Keď sa pýtame na niečo, čo bude robiť v budúcnosti, vždy sa treba pozrieť len na tú jednoznačnú odpoveď.