SME

Ranný brífing: Gorila sa prebrala z kómy, „šéf“ Fico mal reálnu moc aj bez právomocí

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Tímu Gorila sa po desiatich rokoch podarilo konečne vzniesť obvinenia hlavným aktérom Gorily. Jaroslava Haščáka, Annu Bubeníkovú a Jirka Malchárka obvinila NAKA zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Celkovo polícia obvinila sedem ľudí.

Generálna prokuratúra dôvodí zastavenie stíhania voči Robertovi Ficovi aj tým, že ako premiér nemá zo zákona priame kompetencie voči niektorým funkciám v štátnej správe. Aktuálne vyšetrovania aj staršie kauzy ukazujú, že premiér má moc v mnohých oblastiach v štáte, aj keď ich oficiálne podľa zákona neriadi.

SkryťVypnúť reklamu

NAKA obvinila hlavných aktérov Gorily po dlhých rokoch vyšetrovania, ktoré pre prekážky od špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či policajného prezidenta Tibora Gašpara, nebolo vôbec jednoduché. Zmarí ich snahu generálna prokuratúra s paragrafom 363? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


INDEX: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený biznisový magazín INDEX, v ktorom si môžete okrem iného prečítať aj rozhovor s Miroslavom Trnkom, zakladateľom a spolumajiteľom Esetu. SME na celý víkend spolu s magazínom stojí len 1,70 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Čelili Kováčikovi, Gašparovi aj Žilinkovi. Prečo tím Gorila na obvinení pracoval desať rokov

Prišli o niekoľkých vedúcich pracovníkov, niekdajší minister vnútra Robert Kaliňák ich kritizoval za chýbajúce výsledky a generálny prokurátor Maroš Žilinka im vyčítal vznášanie obvinení bez dôkazov.

Oni naopak poukazovali na slabú spoluprácu ministerstva vnútra, Generálnej prokuratúry, SIS, ale aj snahu o ničenie a schovávanie dôkazov, akoby nikto nemal o dotiahnutie vyšetrovania reálny záujem.

Tímu Gorila sa po desiatich rokoch podarilo konečne vzniesť obvinenia hlavným aktérom Gorily. Konkrétne obvinili Jaroslava Haščáka z Penty, vtedajšieho ministra hospodárstva Jirka Malchárka, šéfku výkonného výboru Fondu národného majetku Annu Bubeníkovu, podpredsedu výboru Petra Huňora a ich kolegu z výboru Jozefa Juricu obvinili zo založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nie je známe, za aké skutky sú obvinení, no podľa informácií SME ide o pôvodné podozrenia, ktoré sa týkajú úplatkov a manipulácií najmä pri privatizácii štátneho majetku.

  • Čo je dnes s aktérmi Gorily: Zostali úspešnými biznismenmi či manažérmi, kauza Gorila ich nikdy reálne neohrozovala. Ľudí, ktorí chodili do odpočúvaného bytu na Vazovovej ulici, za šestnásť rokov od vzniku nahrávok doteraz nikdy nestíhali. Denník SME sa pozrel na to, ako dnes žijú hlavní aktéri Gorily.
  • Dzurinda o Gorile zaryto mlčí: Len niekoľko mesiacov po tom, čo dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda ohlásil, že sa snaží "vdýchnuť dušu" novému politickému projektu, sa mu pripomenula minulosť, ktorá odštartovala zánik jeho bývalej strany SDKÚ. Čo hovorí na to, že stíhajú Gorilu?
  • Zajac o reforme zdravotníctva: Rudolf Zajac ako minister zdravotníctva presadil reformu, ktorá od základu zmenila fungovanie zdravotníctva na Slovensku. Kritici mu vyčítajú, že reformu urobil na mieru finančnej skupine Penta. Tá za zmeny lobovala aj podľa uznesenia polície z roku 2016, podplatila nezávislých poslancov, aby za ňu v roku 2004 hlasovali.
  • Ako vyzerá Penta od odchodu Haščáka: Až do 1. decembra 2020 bol Jaroslav Haščák neodmysliteľným lídrom finančnej skupiny Penta Investments. Nebol len jej zakladateľom, ale hlavne jej vizionárom a pomyselným mozgom. Pred dvoma rokmi sa jeho zadržaním všetko zmenilo. Dôsledkom bolo, že sa vzdal všetkých výkonných funkcií.

Ako vyzerali odkazy od „šéfa“, ktoré vraj nie sú zneužívaním právomocí

Z úzadia riadia vyšetrovanie, súdne rozhodnutia či veľké štátne obchody. Aj takto môže podľa viacerých svedkov a zabezpečených dôkazov vyzerať reálna moc ministra či premiéra. Formálne však na to právomoci nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Tému stíhania za takéto činy otvorilo rozhodnutie Generálnej prokuratúry zrušiť cez paragraf 363 stíhanie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka v kauze Súmrak.

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera argumentoval aj tým, že Fico ako premiér nemohol pri vyzradení daňového tajomstva zneužiť svoje kompetencie, keďže žiadne kompetencie k správe daní nemal.

Aj samotný vyšetrovateľ pritom v obvinení upozorňuje, že Fico ako verejný činiteľ konal nad rámec svojich právomocí s využitím podriadených ľudí. Podobné postupy ukazujú nielen kauzy činiteľov Smeru, ktoré v súčasnosti vyšetruje polícia.

Reálna moc a vplyv Roberta Fica sa začali ukazovať po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď do médií unikli správy z Threemy Mariana Kočnera. Jeden z príkladov sa týka rozhodovania o Kočnerovej väzbe, do lobingu v prospech Kočnera sa zapojil aj Fico, ktorého prezývali šéf.

SkryťVypnúť reklamu
  • Žilinka ide pri Ficovi na hranu: Šéf Katedry ústavného práva Trnavskej Univerzity Marek Káčer v rozhovore pre SME vysvetľuje, v čom sa Žilinka pri rozhodnutí o vedúcich postavách Smeru dostáva na hranu zákona, a kde naopak jeho prístup môže byť dokonca prínosný.
  • Žilinkove argumenty sú z kategórie na hulváta: Trestné konanie Fica a Kaliňáka sa môže obnoviť, ale to neprináša dôvod na upokojenie. Ak totiž generáli dokázali teraz argumentovať takto na hulváta, prejavili schopnosť povedať naozaj čokoľvek, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • SaS chce vysloviť nedôveru vláde: Opozičná SaS podá do Národnej rady návrh na vyslovenie nedôvery vláde, vyzbierala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Informovali o tom predstavitelia strany na tlačovej konferencii. Šéf liberálov Richard Sulík vyhlásil, že vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestala bojovať proti mafii a korupcii.
  • Mikulec zostáva ministrom: Minister vnútra Roman Mikulec ostáva vo funkcii, poslanci Národnej rady ho neodvolali. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 71 poslancov zo 143 prítomných, proti bolo 47, zdržali sa 23, dvaja nehlasovali. Návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi podal už niekoľkýkrát opozičný Smer.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 130 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 803 testov. V nemocniciach aktuálne leží 306 pacientov, pribudla aj jedna obeť ochorenia Covid-19.

Terorizovať ľudí nie je vojenský cieľ. Únia presadzuje tribunál pre ruskú inváziu

Zabitie civilistov alebo zničenie civilného majetku pri útoku na vojenské ciele nie je podľa Ženevských dohovorov o vedení vojny samo osebe porušením medzinárodného práva. Musí sa však uplatňovať princíp proporcionality, podľa ktorého civilné škody nemôžu byť neúmerné voči vojenským ziskom.

SkryťVypnúť reklamu

Bojujúce strany tiež musia „neustále dbať“ na ušetrenie civilných životov a majetkov. O tom, či ide o porušenie medzinárodného práva, tak rozhoduje aj výsledok, ktorý útokom strana dosiahne.

Rusko sa však nepokúša o zmiernenie civilných škôd, keďže útočí na mestá po celej krajine, nielen na vojenské ciele, hovorí pre BBC Maria Varakiová, z londýnskej King’s College.

„Demoralizovanie a terorizovanie ľudí sa nepovažuje za prijateľný vojenský zisk,“ vysvetľuje. V skutočnosti je to presne naopak. „Terorizovanie civilnej populácie je vojnovým zločinom.“

Ukrajinská vláda preto vyzýva na vytvorenie medzinárodného tribunálu na prešetrenie týchto podozrení, tento týždeň sa k nej pridala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Dúfa, že tribunál by mohol mať podporu OSN, to sa však Rusko bude snažiť vďaka svojmu právu veta v Bezpečnostnej rade zablokovať.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Raketové útoky bez hlavice: Rusko sa snaží vyčerpať ukrajinskú protivzdušnú obranu vypúšťaním starších rakiet typu Ch-55. Tie majú byť bez výbušnej hlavice. V Chmeľnyckej a Ľvovskej oblasti boli nájdené trosky striel Ch-55, ani jedna z nich nebola vybavená výbušnou hlavicou, škody však vznikli jednoduchým nárazom a vznietením nespotrebovaného paliva.
  • Výmena vojnových zajatcov: Rusko a Ukrajina si opäť vymenili vojnových zajatcov. Z oboch strán šlo o päťdesiat zajatcov. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.
  • Rusko musí platiť: Rusko musí zaplatiť za obnovu Ukrajiny, vyhlásil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pred rokovaním Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pokračoval, že plánuje diskutovať o právnych prostriedkoch, aby k tomu došlo.
  • Odsúdenie vojny na stretnutí OBSE: Zasadnutie OBSE sa v poľskej Lodži začalo silným odsúdením ruskej vojny na Ukrajine. Stretnutie v Lodži je prvým na vysokej úrovni, odkedy Rusko vo februári zaútočilo na Ukrajinu. Odvtedy sa tak aj OBSE stalo pôdou ďalších konfliktov medzi Ruskom a Západom.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Šesť miliárd padne na lacné energie. Koľko si ľudia priplatia za teplo?

Faktúry domácností za energie by sa od budúceho roka mali zvýšiť len v malej miere. Vyplýva to z balíka pomoci, ktorý schválila vláda. Cena elektriny pre domácnosti sa od januára zmrazí na úrovni tohto roka, pričom plyn a teplo zdražie najviac o 15 percent.

Premiér Eduard Heger a jeho minister financií Igor Matovič tvrdia, že bez zásahu vlády by ceny elektriny pre domácnosti v budúcom roku stúpli o 380 percent, ceny plynu o 225 percent a za teplo by sa platilo o 80 percent viac.

Štát vyjde pomoc domácnostiam na šesť miliárd eur. Heger tvrdí, že tieto peniaze sú zakomponované v návrhu štátneho rozpočtu, o ktorom má na budúci týždeň hlasovať parlament.

Či rozpočet schváli parlament, momentálne nie je isté. Zatiaľ to vyzerá tak, že nemá dostatočnú podporu. Donedávna koaličná a v súčasnosti už opozičná strana SaS hovorí, že návrh rozpočtu je populistický a rezignoval na konsolidáciu verejných financií.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Doprava zlacňuje, ceny nie: Cena námornej lodnej dopravy prudko spadla z rekordných výšok a je sedemkrát nižšia ako pred rokom. Mala by to byť dobrá správa pre spotrebiteľov, keďže nižšie náklady na prepravu by, teoreticky, mali priniesť zlacnenie tovaru v obchodoch. Lenže také jednoduché to zrejme nebude.
  • Dotácie pre elektromobily rozhnevali Európu: Američania chcú v rámci protiinflačného zákona dotovať svoj zelený priemysel a najmä elektromobily. Dekarbonizáciu ekonomiky pretláča aj Európska únia, ale plán administratívy Joea Bidena sa politikom zo starého kontinentu nepozdáva. Niektorí hrozia USA protiopatreniami a spormi na úrovni Svetovej obchodnej organizácie.
  • Schodok štátneho rozpočtu: Štátny rozpočet dosiahol ku koncu novembra schodok vo výške 2,61 miliardy eur, pričom v rovnakom období minulého roka to bol schodok na úrovni 5,22 miliardy eur. Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 15,7 percent a dosiahli 16,73 miliardy eur. Výdavky klesli o 1,7 percent na 19,35 miliardy eur. Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy.

Weiss chválil chlapca z béčka. Slovan ukázal novú posilu, piati možno skončia

Futbalisti Slovana Bratislava a Dunajskej Stredy zakončili rok prípravným zápasom v MOL Akadémii. V šesťgólovom zápase sa trénerom ukázali nielen hráči širšieho kádra, na oboch stranách nastúpili aj nové posily. Za belasých sa dokonca novic aj strelecky presadil.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, v tímoch sa môže do začiatku jarnej časti udiať viacero zmien, niektoré tréner slovenského majstra Vladimír Weiss starší avizoval už viackrát v priebehu jesene.

„Dnes to nebolo o výsledku, ale o tom, aby som videl hráčov, ktorí hrali menej alebo dostávali menej príležitostí. Nastúpili aj šiesti chlapci z juniorky, výborne hral napríklad ľavý krajný obranca Alexander Tóth. Bol to dobrý, poučný zápas,“ poznamenal Weiss.

Potešila ho určite aj nová posila Sharani Zuberu, mladý ofenzívny stredopoliar zvyšoval na 4:0. Paradoxne, predtým hral naposledy práve za Dunajskú Stredu. Dvadsaťdvaročný Ghančan by mal omladiť káder Slovana a zastúpiť zraneného Tigrana Barseghyana. Prísť mal už na konci letného prestupového obdobia, jeho transfer sa však vtedy nepodarilo dotiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu


Godzila je dnes slávnejšia ako herci, lamentuje Tarantino. Hercom však nové časy neprekážajú

Dobrí priatelia a dlhoroční spolupracovníci sa dostali do umeleckého sporu. Herec Samuel L. Jackson a režisér Quentin Tarantino nemajú rovnaký názor na marvelovky a komiksových hrdinov.

Ani mať nemôžu. Jeden v nich hráva - a ten druhý sa nevie dočkať, kedy aj iným ľuďom začnú liezť na nervy a prestanú sa nakrúcať. Nie je to len ich osobný nesúlad. Lebo keď už raz niečo Tarantino vyriekne, väčšinou sa to rýchlo šíri a pýta si reakciu.

"Z Hollywoodu sa stáva svet Marvelu. A herci sa stávajú slávnymi, keď hrajú jeho komiksové postavy. V skutočnosti však nie sú hereckými hviezdami. Hviezdou je Captain America. Alebo Thor. Nie oni," povedal v podcaste 2 Bears, 1 Cave.

SkryťVypnúť reklamu

Samuel L. Jackson, ktorý sa do adaptácií marvelovského univerza pravidelne vracia ako bývalý vojak a tajný agent Nick Fury, celkom nerozumel, o čom Tarantino hovorí. A pýta sa, čo rozhoduje o tom, či niekto filmovou hviezdou je. Oscar?

V krátkosti z kultúry:

  • Pre kino platí to isté čo pre kostol: Otázka, či existuje boh, Sebastiána Lelia netrápi. Nebrojí proti viere, ale obáva sa, že ľudia nie sú dosť ostražití, keď nad nimi preberá priveľkú moc, povedal, keď sa s denníkom SME stretol na festivale v San Sebastiáne. Do svojho filmu zázrak obsadil herečku Florence Pugh a dal jej úlohu zdravotnej sestry, ktorá si trúfla vzoprieť sa cirkevným dogmám.
  • Lehotský hľadá, čo prináša šťastie: Matúš je mladý violončelista, ktorý sa vzdal kariéry, no zároveň po nej túži. Nehovorí veľa. Ani o svojich túžbach a krivdách. Jeho nevlastný brat Dávid je zase veselý a zhovorčivý. Muž nízkeho vzrastu, ktorý je spokojný s málom. Obaja spoločne muzicírujú vo viedenských uliciach, aby si zarobili. Vo filme, ktorý dostal názov Plastic Symphony.
  • Príbeh Ďatlovovej výpravy: Slovenská autorka Erika Jarkovská sa vo svojej tvorbe venuje prevažne historicko-spoločenským témam, o ktorých sa na knižnom trhu nenájde príliš veľa zmienok. Vo svojom najnovšom počine Deväť, s podtitulom Príbeh Ďatlovovej výpravy, píše o jednej z najväčších záhad v moderných dejinách Ruska.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Ako pripraviť tofu? Vybrali sme pre vás desať výborných receptov.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Útočníkov obvinili z dvoch prečinov.


Spadnutý most. Za zrútenie podpornej konštrukcie je podľa prokuratúry vinná nemecká statička.

Prokurátor sa odvolal, rozhodne krajský súd.


SITA a 1 ďalší
Ilustračné foto

Nasadené budú motorizované aj pešie hliadky.


TASR

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší

Sportnet

Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


Oh my Hockey
Momentka zo zápasu Washington - Calgary.

Jeff Skinner strelil siedmy hetrik v kariére.


Oh my Hockey
Kevin Fiala sa raduje z gólu v predĺžení.

Podľa najskúsenejšieho z nich sú debaty zbytočné, lebo súčasný formát funguje.


Oh my Hockey
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu