BRATISLAVA. Zostali úspešnými biznismenmi či manažérmi, kauza Gorila ich nikdy reálne neohrozovala. Ľudí, ktorí chodili do odpočúvaného bytu na Vazovovej ulici, za šestnásť rokov od vzniku nahrávok doteraz nikdy nestíhali.
Zneistiť ich môže až stíhanie, ktoré polícia začala v týchto dňoch. Obvinila sedem ľudí, ktorým hrozia dlhoročné tresty.

Dosiaľ neohrozené fungovanie aktérov kauzy Gorila je v rozpore s tým, kam sa uberal život človeka, ktorý sa zaslúžil o vznik nahrávok.
Bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka, ktorý si v roku 2005 všimol čudné stretnutia v byte susediacom s jeho vlastným, v marci 2009 vyhodili z práce. Stalo sa tak krátko po tom, ako vtedajšiemu šéfovi služby Jozefovi Magalovi napísal, že jeho nadriadení kauzu Gorila zametajú pod koberec.
„Keď som prišiel o prácu, bol som nejaký čas nezamestnaný. Keď som sa aj zamestnal, boli to skôr také ,rubbish jobs‘ (podradné práce – pozn. red.),“ opísal Holúbek v nedávnej epizóde podcastu SME Neumlčaní.
Dnes Holúbek pracuje v kuriérskej spoločnosti na administratívnej pozícii. Posudzuje zmluvných partnerov firmy, najmä ich spoľahlivosť.
„Niekedy sa smejem, ak ste videli film Muži v čiernom, že som dopadol ako Agent K, ktorému vymazali pamäť a skončil na pošte s mimozemšťanmi,“ hovorí Holúbek s odstupom rokov.
Denník SME sa pozrel na to, ako dnes žijú hlavní aktéri Gorily z bytu, ktorý SIS odporúčala práve vďaka Holúbekovi – agentovi Mravcovi.
Anna Bubeníková
Meno bývalej šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej sa v Gorile objavuje ako jedno z najčastejších. Z obchodného registra sa, naopak, po rokoch úplne vytratilo. Bubeníkovú možno nájsť už len v starých neaktívnych záznamoch.

Z podnikania sa pritom nevytratila, len sa stiahla do úzadia. Denník SME už pred časom upozornil, že Bubeníková pôsobí v pozadí developerskej skupiny Corwin.