Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Petra Novotná.
Svet upiera zrak na Katar, kde sa bavia futbaloví fanúšikovia. Krajina čelí podozreniam, že majstrovstvá získala vďaka korupcii. Rýchlo prišla aj prezývka krvavé majstrovstvá. Pri výstavbe štadiónov zomreli tisíce pracovníkov a v krajine hrozia vysoké tresty LGBTI+ komunite.
Riaditeľ slovenskej pobočky Amnesty International RADO SLOBODA hovorí o klimatickej kríze spojenej s organizáciou športových podujatí a porušovaní ľudských práv pri majstrovstvách sveta v Katare.
Rado Sloboda
- angažuje sa ako ľudskoprávny a občiansky aktivista od roku 2010,
- spoluzakladateľ kníhkupectva Artforum a Literárnej bašty v Banskej Bystrici,
- člen platformy Nie v našom meste,
- riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Čo hovoríte na bájnu vetu, že do športu sa nevnáša politika?
Veta dáva istú voľnosť všetkým ľuďom, ktorí futbal vnímajú ako hru, ktorá má veľa fanúšikov. Je pekná, elegantná, je tam veľa peňazí a spájať ju s politikou môže byť v rozpore s ekonomickými záujmami. Avšak od olympijských hier v Berlíne až cez rôzne typy športových podujatí stále vidíme prienik športu a politiky a aj témy ako ľudské práva. Bolo to tak v Rusku, Číne, na olympijských hrách v Grécku.
Ľudské práva sú vždy dotknuté a môžu byť porušované. Katar je prípadom, kde mestský štát vybuduje infraštruktúru pre svetové podujatie, čo sa dotýka ľudských práv a nedá sa to oddeliť od politiky. Aj diváci registrujú, že šampionát bol udelený Kataru nielen pre dlhú tradíciu vo futbale a skvelé podmienky.
The Guardian odhaduje, že pri výstavbe štadiónov zomrelo viac ako 6500 ľudí. Katar tvrdí, že len 40. Taktiež v Číne zomrelo veľa ľudí počas olympiády pri výstavbe štadiónov, viac ako stotisíc ľudí tam zomrie ročne následkom pracovných úrazov. Celý západný svet nakupuje v Číne. Nie je to ukazovateľ toho, ako pokrytecky žije Západ?