BRATISLAVA. Ani definitívne závery vyšetrovania samovraždy Milana Lučanského nepresvedčili rodinu exšéfa polície o tom, že sa ich obvinený príbuzný zabil sám.
Právny zástupca rodiny Miroslav Radačovský a Lučanského syn Adam zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorej opäť konšpirovali o tom, že nešlo o samovraždu.

„Kto z vás by nebol rád, ak by táto vec bola zákonne ukončená?,“ pýtal sa Radačovský s dovetkom, že sa tak podľa neho nestalo. „Bolí ma to ako človeka, ako právnik sa s tým absolútne nestotožňujem,“ dodal právny zástupca.
Vzápätí začal vytrhávať z kontextu úryvky zo znaleckých posudkov a vymenúval jednotlivé úkony, ktoré sa pri vyšetrovaní neurobili na jeho návrh.
Prokuratúra zastavila stíhanie
Prokuratúra definitívne zastavila stíhanie vo veci len pred desiatimi dňami, a to po takmer dvoch rokoch od udalosti. Spis k udalosti má cez dvetisíc strán.
„Urobili sme všetko pre to, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívaná na akýsi politický boj alebo trenice,“ vyhlásil vtedy prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.
Radačovský je europoslancom a emeritným sudcom, pričom za jeho stranu Slovenský patriot kandidoval v nedávnych komunálnych a župných voľbách aj Adam Lučanský.
Stal sa miestnym poslancom obce Bystrička pri Martine, v kandidatúre za župného poslanca neuspel.
Prokuratúra vypočula v rámci vyšetrovania okrem poškodenej rodiny celkovo 89 svedkov, urobila tri konfrontácie medzi svedkami, štyri výsluchy znalcov, rekonštrukciu udalosti aj vyšetrovací pokus.
Zároveň urobila dve obhliadky miesta činu, zanalyzovala kamerové záznamy z väznice a tiež elektronické záznamy z otvárania dverí na celách v prešovskej väznici, kde bol vo väzbe aj Lučanský. Závery vyšetrovania oprela celkovo o 13 znaleckých posudkov a jedno odborné vyjadrenie, ktoré doplnila ďalšími listinnými materiálmi.
„V cele bol (Lučanský) sám,“ zdôrazňoval prokurátor Matija dôvody, ktoré vylučujú cudzie zavinenie smrti.
Napriek všetkému Radačovský naďalej hovorí o nedostatočnom vyšetrení prípadu a avizuje, že rodina Lučanských sa chystá obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.
Kto mohol mať motív usmrtiť Lučanského? „To by sme aj my radi vedeli,“ odpovedal Adam Lučanský. Dodal, že sa môže len domnievať.
Spáchal samovraždu
Okrem Úradu inšpekčnej služby vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou Lučanského aj Krajská prokuratúra v Prešove.
Vyšetrovateľ inšpekčnej služby a prokurátor nezistili ani žiadne skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu na výkon väzby a trestu.
Prokuratúra informovala, že sa nepotvrdili podozrenia o porušení povinností dozorovej služby či z neprijatia adekvátnych opatrení z hľadiska stavu Lučanského.
Posudky súdnych lekárov aj pitvy tiež podľa prokuratúry dosvedčujú, že k smrti došlo následkom obesenia. Rozhodnutie krajskej prokuratúry, ktorým zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania Úradom inšpekčnej služby, je právoplatné.
Exšéf polície Lučanský zomrel 30. decembra 2020 potom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.