SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Ranný brífing: Osud vlády majú v rukách renegáti, Orbán sa musel pre paniku vzdať

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

V parlamente je návrh na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera a má teoretickú šancu na úspech. Veľa bude záležať na siedmich nezaradených poslancoch. Tomáš Valášek už ohlásil, že bude hlasovať za pád vlády, pridávajú sa aj ďalší.

Maďarsko po vyše roku vzdalo zmrazenie cien pohonných látok. Vláda Viktora Orbána na návrh skupiny MOL zrušila zastropovanie cien. Rozhodnutiu predchádzala panika na čerpacích staniciach.

SaS spoločne s poslancami Hlasu navrhli vysloviť nedôveru vláde a nie je tak úplne jasné, či to tentoraz Hegerov kabinet ustojí. Čo sa bude odohrávať v parlamente? Kto je s kým a za čo? A aké sú možné scenáre? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Koalícii sa míňajú poslanci, ktorí by pomohli podržať vládu. Jej pád stojí na odpadlíkoch

Je ich sedem a spoločné majú len to, že postupne opustili koaličné aj opozičné strany, cez ktoré sa dostali do parlamentu.

Poslanci Slavěna Vorobelová (predtým ĽSNS), Martin Čepček (predtým OĽaNO), Štefan a Filip Kuffovci a Tomáš Taraba (predtým ĽSNS) a Miroslav Kollár (predtým Za ľudí) teraz rozhodnú, či vláda Eduarda Hegera odolá hlasovaniu o vyslovení nedôvery.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší odídenec zo Za ľudí Tomáš Valášek už ohlásil, že bude hlasovať za pád vlády, pridávajú sa aj ďalší.

Opozícia potrebuje aspoň 76 hlasov, aby pád vlády dosiahla, sama ich má len 70. Návrh na vyslovenie nedôvery podala SaS spoločne s poslancami Hlasu. Parlamentnú rozpravu otvoria vo štvrtok, hlasovať sa má o týždeň v pondelok.

Pád vlády by automaticky neviedol k predčasným voľbám. V parlamente by sa mohla sformovať nová väčšina a na jej základe nová vláda. Možné je aj dovládnutie súčasnej Hegerovej vlády v demisii pod dozorom prezidentky Zuzany Čaputovej.

Tento scenár odrádza od podpory pádu vlády aj niektorých nezaradených poslancov. Denník SME sa ich pýtal, ako sa chystajú hlasovať a prečo.

 • Matovičove preludy o Hitlerovi: Minister financií Igor Matovič prirovnal ideu predčasných volieb k Hitlerovi. Má totiž za to, že predčasné voľby v 30. rokoch minulého storočia v Nemecku spôsobili príchod "najhoršieho zla" a to isté sa stane aj na Slovensku.
 • Skok či neskok do tmy: Na Slovensku, kde štandardné v politike nie je už nič, prečo by malo byť podľa pravidiel a rozumu akurát odchádzanie vlády? Podobne predčasné voľby, ktoré sú jediné legitímne a správne východisko z vládnej krízy. Avšak aj vtedy, keď najhoršie protištátne živly sedia v opozícii? Pýta sa Peter Schutz.
 • Démon úradníckej vlády je späť: Reči o mýtickej úradníckej vláde majú dve stránky. Jednu horšiu ako druhú. Najviditeľnejšou je nepríčetné trepanie držiteľov moci o bábkovej hlave štátu, ktorá chce menovaním vlastnej vlády uchopiť moc, píše Peter Tkačenko.

V Rožňave pokuty za záškoláctvo prestali dávať, lebo nefungovali. Štát ich bude vyžadovať

Mesto Rožňava pred rokmi prestalo dávať pokuty za záškoláctvo žiakov. V praxi totiž nič neriešili. „Pokuty nemali žiadny výchovný efekt a stávali sa z nich prakticky nevymožiteľné pohľadávky mesta,“ vraví zástupca rožňavského primátora Michal Drengubiak.

SkryťVypnúť reklamu

Nazbierané neospravedlnené hodiny riešili pokarhaním rodiča. Pokuty nerozdávali ani v Gemerskej Vsi, radšej sa zamerali na prácu s rodinami, vraví terénny sociálny pracovník Miroslav Lašák. Ich práca priniesla aj výsledky – z 25 rodín z rómskych komunít s deťmi s veľkým počtom neospravedlnených hodín klesol ich počet na šesť.

Od januára sa však tento prístup samospráv zmení. Poslanci OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a viacerí nezaradení poslanci totiž schválili také zmeny v zákone, ktoré samosprávy budú nútiť pokuty ukladať.

Ak totiž žiak v škole bez ospravedlnenia vymešká 15 hodín mesačne alebo 60 hodín za školský rok, dopustí sa priestupku, za ktorý má mesto alebo obec udeliť pokutu od 30 až do 331,50 eura.

Doposiaľ spodná hranica sankcie stanovená nebola, preto mnohé obce a mestá k finančným trestom nepristupovali. Odborníci aj ľudia z praxe pritom vravia, že príčiny záškoláctva sa majú riešiť prácou v rodinách a nie trestmi.

SkryťVypnúť reklamu
 • Paseka pokračuje: Táranie o pomoci je len marketing firmy OĽaNO. Prináša pokuty za nedodržiavanie školskej dochádzky, ako keby to bolo vedomé prekročenie rýchlosti či jazda na červenú, a nie zlá sociálna situácia, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

 • Zdravotnícka implementačná agentúra končí: Preslávila ju Petra Svobodová, manažérka prepojená na obžalovaného Juraja Kožucha, ale aj zvláštne zastavenie dotačných projektov na ministerstve zdravotníctva. To vysvetľuje koniec Zdravotníckej implementačnej agentúry tým, že chce efektívnejšie realizovať výzvy z plánu obnovy.
 • Preverujú Mikulca s Hamranom: Krajská prokuratúra v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca a šéfa polície Štefana Hamrana. Pokyn na to dal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dôvodom má byť možné spáchanie trestného činu v súvislosti s migračnou krízou.
 • NAKA obvinila Foraia: NAKA obvinila bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spáchaného formou spolupáchateľstva. Spolu s Foraiom obvinili aj ďalšieho muža L. J. Oboch zadržaných prepustili na slobodu.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 147 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 867 testov. V nemocniciach aktuálne leží 401 pacientov, pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19.

Lotyšsko zakázalo ruskú exilovú televíziu. Obvinilo ju, že pomáha ruským vojakom

Medzi slobodou slova a podporou vojny je hranica, povedal v pondelok lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs. Narážal tým na sériu káuz, ktoré v posledných dňoch sprevádzali exilovú televíziu Dožď, poslednú nezávislú televíziu v ruskom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Jej pôsobenie v Lotyšsku nedávno vyvolalo kritiku, keď na obrazovke ukázala mapu Ruska aj s anektovaným polostrovom Krym. Ďalším prekročením hranice bolo, keď sa vo vysielaní redaktori vyjadrovali o ruských vojakoch ako o "našej armáde".

Za porušenie pravidiel dostali pokutu desaťtisíc eur, lotyšské orgány však ďalší trest posunuli o úroveň vyššie. Impulzom bol pre ne pondelkový program, ktorý si vysvetlili ako apel o pomoc ruskému vojsku.

Lotyšský mediálny regulátor preto v utorok oznámil, že televízii odobral vysielaciu licenciu. Deň na to prišla informácia, že kanál nebude dostupný ani v susednej Litve.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Podmienky rokovaní o mieri: Kyjev je ochotný viesť mierové rozhovory s Moskvou, iba ak sa Rusko vzdá svojich vojnových plánov a stiahne svoje sily z územia Ukrajiny. Podmienky stanovil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
 • Nenaplnené ruské sľuby: Ruská okupačná správa ukrajinského Mariupoľa sľubovala, že do zimy opraví zničenú bytovú zástavbu, v skutočnosti ale tisíce obyvateľov mrznú v zdevastovaných domoch a bytoch. V meste naďalej v hrozných podmienkach žije asi 100-tisíc ľudí z pôvodného takmer pol milióna. Mnohí nemajú elektrinu, vykurovanie, tečúcu vodu, kanalizáciu alebo okná.
 • Zelenskyj a "duch Ukrajiny": Osobnosťou roka 2022 sa podľa magazínu Time stal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a "duch Ukrajiny". Titul udeľujú niekomu, kto mal za posledných 12 mesiacov najväčší globálny vplyv.
 • Deviaty balík sankcií: Európska komisia predložila návrh deviateho balíka sankcií voči Rusku v reakcii na vojnu, ktorú Kremeľ vedie na Ukrajine. Je zameraný proti ruským ozbrojeným silám, ďalším bankám a desiatkam ruských predstaviteľov.
 • Ďalšie oslobodené ukrajinské oblasti: Ukrajinskej armáde sa podarilo oslobodiť niekoľko ďalších osád v Charkovskej oblasti. Ruské sily naopak obsadili viacero lokalít pri meste Bachmut v Doneckej oblasti, informoval Americký inštitút pre štúdium vojny. Svoj primárny cieľ, ktorým je obkľúčenie tohto mesta, sa ruskej armáde ale dosiahnuť nedarí.
 • Opätovné použitie iránskych dronov: Rusko v utorok v noci podniklo ďalšiu vlnu náletov na viaceré ukrajinské regióny, informuje agentúra Unian. V Dnipre a Záporoží bola počuť séria výbuchov, miestami zasahuje protivzdušná obrana. Podľa prvých informácií použili ruské sily po dlhšej pauze na útoky proti Ukrajine drony Šáhid-136 iránskej výroby.
 • Slovenský dar Ukrajine: Slovensko daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote viac ako 10,3 milióna eur. Ministerstvo obrany využije možnosť refundácie časti výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu cez Európsky mierový nástroj.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Nezvládame to, trh vyschne. Mol presvedčil Orbána, aby okamžite zrušil strop

Maďarská vláda vzdala po vyše roku zmrazenie cien pohonných látok. Oznámil to šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás na mimoriadnej tlačovej konferencii so šéfom rafinérie Mol Zsoltom Hernádim.

Predchádzala mu panika na čerpacích staniciach, ktoré museli zaviesť objemové obmedzenia, prípadne zatvorili svoje prevádzky. Nedostatok pohonných látok prinútil časť motoristov, aby išli natankovať za hranice na Slovensko.

„Naposledy sme videli kolóny pri maďarských čerpacích staniciach v 70. a 80. rokoch. Cenový strop vyvolal chaos, na štvrtine našich čerpacích staníc nebolo v minulých dňoch žiadne palivo. Situácia sa stala kritickou, na čo sme vládu upozornili," povedal šéf Molu.

SkryťVypnúť reklamu

Cenový strop na úrovni 480 forintov (1,16 eura) za liter paliva sa ruší a po novom bude stáť benzín 641 forintov (1,57 eura) a nafta 699 forintov (1,70 eura). Dekrét o zrušení stropu podpísal premiér Viktor Orbán po tom, ako mu Zsolt Hernádi povedal, že Mol prestáva zvládať zásobovanie pohonnými látkami a rafinéria je tlačená k múru.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Slovnaft bude tento rok počítať zisky: V biznise aj v živote platí, že všetko zlé je na niečo dobré. Tak je to aj v prípade vojny na Ukrajine. Kým časť podnikov počíta straty, iné sa tešia na zisky. Do druhej skupiny môžeme zaradiť aj slovenskú rafinériu Slovnaft. Aj preto jej šéfa Oszkára Világiho označujeme za jedného z biznisových víťazov tohto roka.
 • Soták môže byť spokojný: Na Slovensku máme rôzne kategórie podnikateľov a pre riaditeľa a spolumajiteľa Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka by bolo treba vytvoriť špeciálnu. Nezapadá do žiadnej schémy, skrátka "si ide svoje". Výsledkom je, že Železiarne Podbrezová majú za sebou ďalší úspešný rok.
 • Oravkin vypitval Pentu: Niektoré rozchody prinášajú nielen emocioálne, ale aj finančne napäté situácie. Tak tomu bolo aj v prípade Jozefa Oravkina a finančnej skupiny Penta Investments. Aj keď ich cesty sa rozišli už vlani, majetkové záležitosti sa vyrovnali až v tomto roku. Slovensko v priamom prenose sledovalo jeden z najdrahších biznisových rozvodov za ostatné roky.

Kto potrebuje Ronalda? Jeho nástupca fúkal prstami, volajú ho čarodejník

Ešte nebol ani koniec zápasu a na wikipedii sa v profile nečakaného hrdinu objavila provokatívna veta. „Kto potrebuje Ronalda? Starý pán by mal odísť do dôchodku.“

SkryťVypnúť reklamu

Portugalsko oslavuje nového muža. Volá sa Goncalo Ramos. Má prezývku O Feiticeiro, čo v preklade znamená čarodejník. A v zápase proti Švajčiarsku robil zázraky.

Dvadsaťjedenročný útočník Benficy Lisabon dal tri góly, na ďalší prihral. Portugalsko v osemfinále deklasovalo Švajčiarsko 6:1. „Bola to jedna z najlepších nocí v portugalskom futbale,“ napísal denník Bola.

Tréner Portugalska Fernando Santo mnohých prekvapil, keď zo základnej zostavy vynechal najväčšiu hviezdu. Namiesto Cristiana Ronalda dostal na hrote útoku prednosť práve mladík.


Femicída sa deje aj na Slovensku: Traja muži zavraždili tri ženy v priebehu týždňa

Udialo sa to v priebehu jedného týždňa v novembri. O život prišli nezávisle od seba tri ženy, a to rukou svojich partnerov a manželov, v jednom prípade išlo o známeho obete.

SkryťVypnúť reklamu

V Krompachoch našla polícia 13. novembra dobodanú 17-ročnú tehotnú ženu. Zavraždil ju jej 19-ročný druh, ktorý vbehol opitý do domu a zaútočil na ňu. Polícia ho už obvinila, ku skutku sa priznal. Priateľka od neho vraj chcela odísť.

O päť dní neskôr sa vražda 49-ročnej ženy udiala v Zákamennom. Podľa žilinskej krajskej polície ju usmrtil jej 53-ročný manžel, ktorý ju násilím odtiahol do garáže a viackrát udrel tupým predmetom do hlavy. Následne si sám spôsobil poranenia nožom a skončil v nemocnici. Aj jeho už vyšetrovateľ obvinil.

Brutálna vražda sa odohrala aj 19. novembra v obci Plevník-Drienové v okrese Považská Bystrica. Obvinený a väzobne stíhaný je 28-ročný muž, ktorý podľa polície ženu uškrtil, pretože s ním odmietla mať sexuálny styk. Išlo o muža, ktorý už bol v minulosti odsúdený za násilný trestný čin a prepustili ho na podmienku.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto tragédie na Slovensku nie sú ojedinelé. Medzi rokmi 2017 a 2021 zabili manželia alebo druhovia 47 slovenských žien. Pri takýchto trestných činoch ide o jav, ktorý odborníci a odborníčky nazývajú femicída.

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

 • Ako sa žije mladým a ovdoveným: Reportérka Soňa Jánošová zisťovala, s akými ťažkosťami sa stretávajú mladé vdovy a vdovci po strate blízkeho človeka. Okrem smútku musia riešiť aj finančné problémy či predsudky v spoločnosti, keď si nachádzajú nový vzťah. Prinášame vám ich príbehy.
 • Nie je opatera ako opatera: Nová medzinárodná štúdia, ktorá hodnotí dáta takmer 30 štúdií, poukazuje na vyššiu osamelosť u ľudí nad 50 rokov, ktorí sa starajú o svojho partnera. Naopak, dobrovoľníctvo či starostlivosť o vnúčatá dokážu tento pocit redukovať.
 • Emócie nik nevypne: Psychologička Eva Vavráková v terapeutickej práci často využíva prístup zameraný na emócie. Niektorí ľudia sa podľa nej hlbšiemu prežívaniu emócií vyhýbajú, pretože sú im nepríjemné. Niekedy zas ľudia čakajú, že ich niekto naučí emócie, najmä úzkosť, vypnúť.

Rozhovory ZKH

Spôsobil by väčší tlak futbalových osobností v Katare nejakú zmenu? Prečo by sa podľa neho mali aj naďalej organizovať športové podujatia v autokratických krajinách? Aké práva majú migranti, ktorí postavili štadióny a hotely pre majstrovstvá? A aký má zmysel robiť futbalový turnaj na tráve v púšti? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Radom Slobodom, riaditeľom slovenskej pobočky Amnesty International.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Koláče, zákusky aj drobné pečivo. Vybrali sme pre vás desať receptov na najlepšie zimné dezerty s medom.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 555
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 9 576
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 820
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 551
 5. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 756
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 023
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu