SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Viacerí poslanci chcú presunúť hlasovanie na január, schôdza je do pondelka prerušená (SME Minúta)

Opozícia potrebuje na pád vlády aspoň 76 hlasov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčové udalosti

 • Schôdza je prerušená, poslanci sa opäť zídu v pondelok o deviatej ráno.
 • SaS sa do žiadnej vlády v tomto volebnom období nevráti, zdôraznil Sulík.
 • Pokračuje mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS spoločne s poslancami Hlasu.
 • Opozícia potrebuje aspoň 76 hlasov, aby dosiahla pád vlády.
 • Hlasovať sa bude v utorok 13. decembra.
  Načítavam... Vláda padne, nepadne? Teraz je možné všetko (8. 12. 2022)"
  Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Odvolávanie Hegerovej vlády v parlamente sledujeme minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, dianie v parlamente budeme sledovať aj v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
9. 12. 2022
|
18:28
|
Domov
Dôležité

Možnosť, že parlament vláde vysloví nedôveru je reálna. Napriek tomu existujú teoretické možnosti, akými by sa kabinet Eduarda Hegera mohol zachrániť. Pozreli sme sa, čo umožňuje ústava a slovenská politická realita. (SME)

9. 12. 2022
|
15:30
|
Domov

Ak by poslanci utorok vyslovili nedôveru vláde, predseda parlamentu Kollár by prerušil rokovanie, zvolal grémium a následne šiel s politickými lídrami k prezidentke Čaputovej. Chce si u nej dopredu dohodnúť predbežný termín.

"Zvolal by som poslanecké grémium a následne by som chcel s lídrami politických strán odísť za pani prezidentkou," povedal Kollár s tým, že o štátnom rozpočte by sa tak už nehlasovalo.

Šéf parlamentu predpokladá, že hlasovanie sa bude "lámať" na Miroslavovi Kollárovi, ktorého mimoparlamentná strana Spolu má počas víkendu snem, a na Martinovi Borguľovi (Sme rodina).

Kollár tvrdí, že nemá žiadnu informáciu o tom, že by Borguľa presviedčal svojich straníckych kolegov na hlasovanie za pád vlády. Je presvedčený, že nikto z klubu Sme rodina "nezradí". Prípadná rekonštrukcia vlády a možná podpora zo strany SaS je podľa neho otázka na hnutie OĽANO.

Kollár tiež pripustil možnosť tzv. aklamatívneho hlasovania, navrhne to na poslaneckom grémiu. Chce sa tak vyhnúť prípadným chybám či zlyhaniu hlasovacích zariadení.

Nepovedal zatiaľ, či by stačilo, aby sa napríklad poslanec postavil a predniesol svoj postoj. Formu takéhoto hlasovania ešte nevedel priblížiť.

Na otázku, či líder OĽANO Igor Matovič vystúpi ešte v diskusii v národnej rade, Kollár odpovedal, že by bol rád, keby nevystúpil. "Nemyslím to v zlom. Sú také vybičované emócie, že možno by to mohlo ešte uškodiť. Povedal by pravdu, čo si o tom myslí, urobil by to 'od podlahy', plne by som s ním súhlasil, ale je dobre, že sa to ešte viac neeskaluje," uzavrel. (TASR)

9. 12. 2022
|
15:29
|
Domov

Cynická obluda: Vo vtipe ešte nie sú spomenutí napríklad Igorko Hus, Sebastiánko Kozarec, prípadne Vladko Zajačik, pretože na nich si v NRSR nespomína nikto okrem mzdárky. Ale aj oni si zaslúžia svoj sen dosnívať až do konca.

(zdroj: Cynická obluda)
(SME)
9. 12. 2022
|
14:52
|
Domov

Odloženie hlasovania o vyslovení nedôvery vláde v parlamente je odložením problému. Strana SaS tak reagovala na výzvu demokratickej platformy OĽANO a nezaradených poslancov.

Liberáli poznamenali, že od platformy očakávali skôr výzvu na odchod Matoviča (OĽANO) z funkcie a na rekonštrukciu vlády.

"Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Opakovane počúvame o červených čiarach Jána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli," uviedol predseda opozičnej SaS Sulík. Možné utorkové hlasovanie podľa jeho slov ukáže, kto podporuje súčasnú vládu.

Čo sa týka argumentov platformy o priestore na rokovania o predstavách SaS, reagoval Sulík tým, že na rokovanie bol čas od 6. júla.

"Avšak doteraz nebol nikto z občiansko-demokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť," uzavrel predseda SaS. (TASR)

9. 12. 2022
|
13:48
|
Domov

Predsedajúci schôdze Gábor Grendel oznámil, že mimoriadna schôdza sa o 14:00 preruší a pokračovať bude v pondelok od deviatej rána, viacero poslancov vyjadrilo nevôľu. Následne s prejavom začal minister školstva Ján Horecký. (SME)

9. 12. 2022
|
13:43
|
Domov
Dôležité

Ministerstvo obrany čelí výraznému kybernetickému útoku. Vyhlásil to šéf rezortu obrany Naď. Zdôraznil, že sa k tomu prihlásil aj konkrétny útočník. Ide o ruskú skupinu.

Kybernetický útok vníma Naď ako reakciu na zahraničnú pracovnú cestu na Ukrajine, kde bol aj s ministrom hospodárstva Hirmanom a šéfom rezortu diplomacie Káčerom. "Asi si povedali, že naša cesta na Ukrajinu má byť nejakým spôsobom odmenená," podotkol Naď. (TASR)

9. 12. 2022
|
13:25
|
Domov

Začalo to osobným sporom a teraz je to vládna kríza, povedal minister Budaj. Týchto 15 poslancov ukázalo, ako vyzerá demokracia, odhodili stranícke tričká a vystúpili, hovorí. Dialóg chcú začať hneď po ukončení tlačovej konferencie.

Podľa Budaja demokrati utekajú rovnako, ako utekali pri páde Radičovej vlády. (SME)

9. 12. 2022
|
13:21
|
Domov

Minister obrany Naď vo svojom prejave v parlamente povedal, že nejde o to, či je Matovič alebo Sulík spokojný. Malichernosť personálnych problémov porovnal so závažnosťou problémov na Ukrajine. "Ide o našu krajinu," dodal. (SME)

9. 12. 2022
|
13:16
|
Domov
Dôležité

Skupina poslancov OĽaNO a nezaradených navrhuje presunúť hlasovanie až na január, oznámil poslanec Klus s tým, že by to vytvorilo priestor na vysvetlenie toho, ako si strana SaS predstavuje rekonštrukciu vlády.

Tieto voľby by mohli podľa Klusa znamenať návrat Hlasu a Smeru. S týmto súhlasil aj poslanec Šeliga. Skupina je podľa neho ochotná robiť mediátora medzi Matovičom a Sulíkom. "Urobíme všetko pre to, aby Hegerova vláda nepadla," dodal.

V skupine je celkovo 15 poslancov z rôznych strán, medzi nimi aj minister životného prostredia Budaj či poslanci Občiansko-demokratickej platformy v rámci hnutia OĽANO a nezaradení poslanci Ján Mičovský a Jana Žitňanská. (SME)

9. 12. 2022
|
13:04
|
Domov

Poslankyňa Vorobelová by podporila predčasné voľby, ak by vláda padla, povedala v reakcii na vystúpenie Pellegriniho. Nezaradená Vorobelová zatiaľ neavizovala ako bude hlasovať. Predčasné voľby sú podľa nej utópiou, ale podporí ich. (SME)

9. 12. 2022
|
12:29
|
Domov

Ľudia začínajú byť čoraz viac znechutení a čoraz menej dôverujú štátu. Predseda strany Hlas Pellegrini si myslí, že rozprava bude pokračovať aj v pondelok. Všetkých 11 poslancov Hlasu bude hlasovať za vyslovenie nedôvery.

"Je jedno, kto je podpísaný pod návrh, je jedno, čo je napísané v tomto návrhu, nech už je akýkoľvek. Vďaka tomuto návrhu budeme môcť vyjadriť vôľu či tato vláda bude pokračovať. Je úplne jedno, čo zaznie tieto tri dni, v utorok sa rozhodne bud áno alebo nie," povedal v rozprave Pellegrini. Väčšina občanov je podľa neho za pád vlády.

Pellegrini dodal, že pre Hlas sú po prípadnom páde vlády jedinou možnosťou predčasné voľby. (SME)

9. 12. 2022
|
10:55
|
Domov

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vyzval kolegov, aby sa "nepripojili k zlu" a nehlasovali za odvolanie vlády. Prosil SaS, aby sa zamysleli nad tým čo by ich hlasovanie so Smerom, Hlasom či Republikou spôsobilo.

Šípoš veril, že Žilinka bude dobrým generálnym prokurátorom, ale podľa jeho slov to "nikdy nebude ideálne". (SME)

9. 12. 2022
|
10:34
|
Domov

Súčasná vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej to dovolí predseda Sme rodina a parlamentu Kollár alebo nezaradení poslanci z klubu OĽaNO, vyhlásila to exministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Kolíková.

Vyčíta koalícii, že nezmenila paragraf 363 Trestného poriadku, nevydanie lídra Smeru  Fica súdu na väzobné stíhanie či legitimizovanie rokovania s extrémistami. 

Pýta sa tiež, ako majú byť konštruktívnou opozíciou, keď im vláda nedáva priestor na korekciu jej zlých nápadov. Vláda podľa nej vedela o kríze v krajine a vystavila Slovensko neistote menšinovej vlády.

Gábor Grendel (OĽANO) pripomenul, že Kolíková bola ministerkou spravodlivosti a pýta sa, koľkokrát predložila na vládu zmenu paragrafu 363.

"Boli ste ministerkou spravodlivosti, mali ste tú kompetenciu. Ten zákon spadal do vášho portfólia," poznamenal.

Mrzí ho nesplnenie záväzku z vládneho programu na úpravu tohto paragrafu. Poukázal však na to, že v tomto parlamente a jeho zložení sa na zmenu nenájde väčšina. Pýta sa Kolíkovej, s kým chce v ďalšej vláde tento paragraf upraviť, či s poslancami z Hlasu, ktorí sa s SaS podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze. (TASR)

9. 12. 2022
|
09:54
|
Domov

Všetkých 27 poslancov Smeru bude hlasovať za odvolanie vlády. V pléne reční šéf strany Fico, ktorý vyčíta vláde špeciálneho prokuratúra, verejné financie aj jeho zatknutie počas protestu. (SME)

9. 12. 2022
|
08:40
|
Domov

SaS sa do žiadnej vlády v tomto volebnom období nevráti. Zdôraznil to líder strany Sulík. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu Smeru Fica, podľa ktorého nechce Sulík predčasné voľby, chce sa len vrátiť naspäť do vlády. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 308
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 007
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 184
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 876
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 737
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 387
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 596
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 645
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Petrov na špecializovanom súde.

Svedok spomínal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku.


4 h
Ilustračné foto.

Vyššie sadzby predražili bývanie, dopyt prudko klesol.


6 h
Nataša Holinová

Očierňovať potenciálnych protivníkov je jedna z mála vecí, ktoré dnes môže robiť.


3 h
Estónsky prezident Alar Karis.

Propagande sa musíme vedieť brániť všetci, aj Slovensko, hovorí Alar Karis.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu