BRATISLAVA. Hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde sa posúva na štvrtok na 17:00 hod.
Poslanci o tom rozhodli v utorok napoludnie , keď odsúhlasili procedurálny návrh predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša.
Odôvodnil to potrebou vytvoriť priestor na rokovania o riešení vzniknutej krízy vrátane možnosti volieb.
Ako reagovali politici?
Boris Kollár - predseda parlamentu a líder Sme rodina

Žiadosť o odsun hlasovania iniciovalo podľa jeho slov hnutie OĽaNO. Na otázku o najprijateľnejšom scenári odpovedal, že pre Sme rodina je dôležité, aby vládla vláda do konca.
Kollár sa vyjadril, že primárnym záujmom Sme rodina v prípade pádu vlády sú čo najskoršie voľby.
Podľa Kollára by vláda, ktorá by vznikla po páde tej súčasnej, nemala dostatočnú legitimitu.
Kollár pripúšťa viacero riešení situácie. Okrem predčasných volieb tiež pripustil odstúpenie z postu niektorého z ministrov, teda rekonštrukciu vlády, ktorá by deeskalovala napätie.
OĽaNO
Občiansko-demokratická platforma hnutia nepovažuje predčasné voľby za riešenie. Očakáva rokovania demokratických síl, ktoré "zastavia ďalšiu deštrukciu a rozpad".
"Očakávame, že koaliční lídri vrátane predsedu vlády, predsedu hnutia OĽaNO, ale aj líder SaS využijú tento čas na vytvorenie dohody aj za cenu rekonštrukcie vlády," uviedli.
K stanovisku platformy sa pridávajú aj nezaradení poslanci Martin Klus, Ján Mičovský, Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.
Igor Matovič - minister financií

Líder OĽANO Matovič uviedol, že SaS slúži mafii.
"Hlasovanie sme odložili, aby sme celému Slovensku ukázali, že 'demokrati' z SaS a Progresívneho Slovenska sa neštítia kryť to najodpornejšie, čo môže v politike byť - kupovanie poslanca, ktorý sa zrazu zobudí a zistí, že sa mu v noci obrátilo svedomie," vyhlásil.
Richard Sulík - líder SaS

Odsunutím hlasovania by sa podľa neho mal vytvoriť priestor, aby minister financií Matovič odstúpil.
SaS by mala aj ďalšie pripomienky k prípadnej rekonštrukcii vlády, hovorí Sulík.
Vládu podľa Sulíka opäť podržali fašisti. Má za to, že k hlasovaniu o páde vlády vo štvrtok dôjde. Za poslanecký klub SaS budú všetci prítomní a jednotní. Ako avizovali, budú hlasovať za. Sulík tiež deklaroval, že s nikým nebudú vyjednávať ani ho presviedčať.
"Musíme niečo urobiť teraz, lebo ak by sme to neurobili, tak vo februári 2024 sa Robert Fico triumfálne vráti, a my to nechceme," poznamenal Sulík s tým, že týmto konaním je šanca, že budúca vláda bude poctivo demokratická.
Peter Pellegrini - líder Hlasu

Vládna koalícia dnes podľa Pellegriniho nemala väčšinu, aby dokázala schvaľovať akékoľvek procedurálne návrhy. Dohodli sa s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu , aby sa hlasovanie preložilo
Zároveň celú situáciu nazval tragickou a slabošskou zo strany premiéra Hegera . „Ukázal sa ako slaboch, ktorý sa bojí o svoju stoličku vrátane celej vlády, a preto robí všetko preto, aby oddialil hlasovanie. Možno nakoniec niektorý z poslancov povie, že svojím hlasovaním donútil vládu, aby vo štvrtok oznámila termín potenciálnych predčasných volieb," povedal Pellegrini.
Predseda Hlasu-SD ďalej uviedol, že má informácie o tom, že nakoniec môže zo svojej funkcie odstúpiť minister vnútra Mikulec i minister financií Matovič.
Robert Fico - líder Smeru

Stanovisko Smeru je nemenné, všetci poslanci budú hlasovať za pád vlády. Fico odmieta akékoľvek "kšefty a obchody", najmä s ľuďmi, ako je líder OĽANO Matovič. Tvrdí, že parlament prekvitá politickou korupciou. Jediným demokratickým riešením krízy sú podľa Fica predčasné voľby.
"Vo štvrtok hlasujeme za pád vlády a urobíme všetko pre to, aby sme dosiahli predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali byť v prvej polovici roka 2023," vyhlásil Fico. Obáva sa ďalšieho posúvania hlasovania.
Matovič mal ponúknuť Smeru, že ak nezahlasuje za pád vlády, je pripravený rokovať o predčasných voľbách v septembri 2023. Fico však "obchodovanie" so šéfom OĽANO odmieta.

Beata
Balogová
