BRATISLAVA. Vládna koalícia definitívne stratila kontrolu nad svojím pôsobením. Aby už v utorok zabránila takmer istému vysloveniu nedôvery parlamentom, musela s opozíciou začať vyjednávať o predčasných voľbách.
Hlasovanie o páde vlády potom poslanci odložili o dva dni, na štvrtok podvečer.
Ako dopadne hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde?
Hlasovanie otvorené:
od: 12.12.2022 16:06
Koalícii pod vedením lídra OĽaNO Igora Matoviča zostali už len najhoršie možnosti, ako sa aspoň na čas ešte udržať pri moci – súhlasiť s predčasnými voľbami alebo obmeniť vládu Eduarda Hegera a do novej už nezobrať šéfa OĽaNO Igora Matoviča.
Fakt, že hlasovanie o konci vlády nemala koalícia v rukách, bol zjavný v pondelok večer, keď sa snažila presviedčať nerozhodnutých nezaradených poslancov.
Definitívne sa to potvrdilo v utorok ráno, keď koaličný poslanec Sme rodina a bývalý poslanec OĽaNO Ján Krošlák neočakávane ohlásil, že bude hlasovať za pád vlády.
Heger sa snažil situáciu do posledných momentov zachrániť, na stretnutí s vedením SaS však podľa informácií SME opäť iba nabádal, aby nepodporili svoj vlastný návrh proti vláde.
SaS sa s Hegerovou ponukou krátko pred hlasovaním nemohla uspokojiť, keďže jej súčasťou nebol ani len odchod Matoviča z vlády.
Matovičovým spojencom o záchranu koalície pod jeho vedením sa stali nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Filip a Štefan Kuffovci. Len vďaka nim minúty pred finálnym hlasovaním prešiel 77 hlasmi návrh šéfa klubu OĽaNO Michala Šipoša, ktorý pád vlády aspoň oddialil.
Opozícii ponúkol, že s ňou budú rokovať o predčasných voľbách, ktoré doteraz OĽaNO kategoricky odmietalo.
Hegerovi zostali už len tri možnosti – predčasné voľby v júni alebo v septembri, odchod niekoľkých ministrov vrátane Matoviča z vlády alebo jej pád a dovládnutie v demisii pod dozorom prezidentky.