Bratislava 6. februára (TASR) - Počas rozpravy o Zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách zazneli aj pripomienky na vyjadrenie maďarského premiéra Viktora Orbána, že týmto právnym aktom dochádza k historickému zjednoteniu Maďarska a jeho občanov. V tejto súvislosti si poslanec Štefan Zelník položil rečnícku otázku, či si členovia SMK ešte pamätajú text slávnostného sľubu pri vstupe do slovenského zákonodarného zboru.
Na problematiku presadzovania zvrchovanosti a suverenity štátu sa sústredil vo vystúpení Pavol Kanis (SDĽ). Záujmy krajiny nie sú podľa jeho presvedčenia v rozpore s integračnými ambíciami SR, preto ich musí obhajovať razantnejšie na medzinárodnej scéne nielen parlament, ale predovšetkým vláda.
Kanis spomenul historické korene sporov dvoch národov - Slovákov a Maďarov - ktoré treba veľmi uvážlivo posudzovať. "V pamäti zostáva, že jeden národ sa snažil zlikvidovať druhý, a nezáleží na tom, že to bolo už pred 1000 rokmi," dodal. Za prijatím zákona vidí Kanis aj snahu spochybniť výsledky prvej svetovej vojny a následného Trianonu, ale aj Viedenskú arbitráž. Prijatie zákona je dôsledkom aj toho, že národná jednota Maďarov je vyššia než Slovákov, povedal.
Pri charakterizovaní zákona o Maďaroch sa Kanis dotkol aj jeho rozporu s Ústavou SR, kde je jednoznačne deklarovaný zákaz ovplyvňovania prihlásenia sa občanov SR k národnosti. Nesúlad s ústavou je aj pri možnej aplikácii právnej normy, napríklad prostredníctvom neziskových organizácií, ktoré sú vo svojej činnosti viazané iba zákonodarstvom SR. "Čas diplomacie sa skončil, treba uplatniť štátnu moc," a vláda musí občanom "jednoznačne deklarovať, že zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch na území SR neplatí," povedal pred prerušením parlamentnej rozpravy.
*pm rč