"Viem, že je určitý počet ľudí, ktorí nemajú radi Ukrajinu a Ukrajincov, ale oni osobne ma, chvalabohu, neoslovujú. Avšak som mal zopár drobných prípadov voči mne, najmä, keď som moderoval míting v Bratislave. Vypočul som si zopár “krásnych” a základných slovíčok a fráz.
Napríklad fašista, banderovec, že kradnem peniaze Slovákom, čo tu robím a podobne," hovorí Ukrajinec Vladyslav Jackový. "Ale vôbec sa neurážam, veď viem, kde je pravda a viem, že Slováci sú dobrí ľudia. Podobné sa môže stať v každom štáte. V takýchto prípadoch sa iba usmejem a poviem: Ďakujem krásne," dopĺňa Jackový.
Od začiatku vojny na Ukrajine je podľa odhadov Európskej únie na Slovensku čosi vyše 100-tisíc utečencov zaregistrovaných na dočasné útočisko. Spomedzi tých, ktorí prekročili naše hranice, sa niektorí už aj vrátili domov. Ako to aktuálne vyzerá v jednotlivých častiach Ukrajiny? Ako sa dá žiť dennodenný život, keď je krajina vo vojne? A ako sa Ukrajincom, ktorí prišli na Slovensko, u nás žije?
Na otázky čitateľov odpovedal Vladyslav Jackový, ktorý študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na Slovensku žije dva roky. Od začiatku ruskej invázie informuje o aktuálnom dianí na svojom Instagrame, píše ich po slovensky aj po ukrajinsky. Pôsobí ako redaktor a moderátor Ukrajinských správ v televízii TA3.
Ďakujeme za vaše otázky. Keby ste mali akékoľvek pripomienky k diskusnému formátu, alebo návrhy zaujímavých hostí, môžete ich poslať priamo manažérovi diskusií na peter.nagy@petitpress.sk.

Beata
Balogová
