BRATISLAVA. Keď sa Robert Kaliňák zo Smeru stal po páde vlády Ivety Radičovej v roku 2012 ministrom vnútra, okamžite si do Policajného zboru začal volať naspäť ľudí, ktorí odišli za jeho predchodcu Daniela Lipšica.
Viacerí bývalí príslušníci dnes opisujú, ako vtedy Smer s oligarchom Norbertom Bödörom ovládli políciu.
Pád vlády Eduarda Hegera môže znamenať ešte radikálnejšie zmeny. Z prieskumov vyplýva, že vládu by po voľbách zostavoval Hlas, ktorý si môže vyberať budúcich partnerov. Do koalície sa mu už ponúkol Smer a spoluprácu pripúšťa aj Sme rodina.
Lídri všetkých týchto troch strán sú otvorenými kritikmi postupov polície, ktorá vyšetrovala či stále vyšetruje ich samých a ich poslancov.
Napríklad donedávna stíhaný šéf Smeru Robert Fico sa netají tým, že voči vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom, ktorí rozhodovali v neprospech jeho ľudí, chce vyvodiť zodpovednosť. Najčastejšie pritom spomína špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
"To nie je žiadna vyhrážka. Vyvinieme všetko úsilie na pôde Národnej rady a rovnako vyvinieme všetky potrebné iniciatívy smerom k orgánom činným v trestnom konaní, aby ste odišli z Úradu špeciálnej prokuratúry s veľkou hanbou, lebo ste hanbou právneho štátu," povedal v októbri Fico Lipšicovi v parlamente.
Denník SME pripravil náčrt, aké možnosti zasahovať do vyšetrovania citlivých káuz by mala nová vláda.