BRATISLAVA. Národná rada vyslovila vo štvrtok nedôveru vláde Eduarda Hegera. Za hlasovalo 78 poslancov, proti bolo 20. Prítomných bolo 102, zdržali sa dvaja, nehlasovali dvaja.
Eduard Heger - premiér

Hlasovanie o nedôvere vláde podľa Hegera jasne ukázalo, že nevisela na hlasoch fašistov a extrémistov, hoci sa to mnohí snažili tvrdiť mesiace.
"Mrzí ma, že SaS potrebovala na to, aby sa o tom presvedčila, pád demokratickej, protikorupčnej a reformnej vlády," povedal. Premiér ubezpečil občanov, že do poslednej minúty mandátu bude vláda pomáhať ľuďom a sprevádzať ich náročnou energetickou krízou.
Igor Matovič - líder OĽaNO a minister financií

Na Slovensku sa začína volebná kampaň, vyhlásil Matovič. Varuje pred zmenou volebného systému, bude to podľa neho kľúčová téma parlamentných volieb. Dodal, že strana SaS a mimoparlamentné Progresívne Slovensko sa svojím postojom pri hlasovaní dostali do spoločnosti mafie a fašistov. Je rád, že napokon ako minister financií demisiu nepodal.
Matovič ozrejmil aj okolnosti ohľadom svojej demisie. "Keď som videl, že zrejme nie je iná cesta, za prítomnosti premiéra, aj Richarda Sulíka som povedal, že som ochotný podať demisiu a hneď. Chcel som stanovisko od SaS, ako sa zachovajú, či podržia vládu," ozrejmil s tým, že nakoniec prišla odpoveď od premiéra, že Sulík nevie garantovať, ako sa zachovajú.
"Podal som svoju demisiu, požiadal som o kópiu," opísal. Vtedy mu prišiel telefonát, ktorý ho presvedčil, aby demisiu nepodal, pretože "bojovníci sa pred mafiou neskláňajú". Matovič odmietol, že by demisiu vytrhol z rúk pracovníka prezidentskej kancelárie. Mrzí ho komunikácia prezidentky. Priznal, že to bolo nezvyčajné.
Hnutie OĽaNO
Toto Richardovi Sulíkovi história podľa hnutia nezabudne. V kritickej situácii pre celú krajinu opäť nezvládol svoje ego a rozbil tretiu demokratickú vládu.
„Zrejme si neuvedomil, že poslúžil ako užitočný idiot bande mafiánov a zlodejov, ktorí len čakali, kým sa neovládne, a využili ho, aby zničili protikorupčnú, demokratickú a prozápadnú vládu Eduarda Hegera," uviedlo hnutie OĽaNO s tým, že mafia zase raz využila SaS.
Boris Kollár - predseda parlamentu a líder Sme rodina

Kollár cítil silný pocit hanby, že vláda podľa neho nevie ani dôstojne padnúť. Každý poslanec sa podľa neho v hlasovaní rozhodol tak ako to cítil. "Budem sa snažiť, aby všetky moje kroky poviedli k tomu, aby sme ochránili občanov Slovenska," povedal.
Všetko je podľa neho teraz v rukách prezidentky Čaputovej. Kollár konštatoval, že bude preferovať predčasné voľby.
Juraj Šeliga (Za ľudí)

Vláda Eduarda Hegera mohla pokračovať, stačilo riadne doručiť demisiu, vyjadril sa poslanec. Na Facebooku sa vyjadril, že do poslednej chvíle bojoval za jej pokračovanie a robil pre to všetko. Ľudsky ho to vraj veľmi mrzí.
"Čakajú nás náročné dni, Fico sa bude snažiť opäť ukradnúť štát a otvoriť dvere mafii, to mu nesmieme dovoliť," napísal.
Richard Sulík - líder SaS

Po páde vlády sú podľa Sulíka aktuálne na stole tri scenáre. Prvým je ľubovoľná dohoda v parlamente postavená na rekonštrukcii vlády, druhým je vláda odborníkov, ktorú stanoví prezidentka a tretím sú predčasné voľby. Sulík dodal, že jeho strana sa prikláňa k vláde odborníkov alebo rekonštrukcii vlády. Vie si predstaviť, že umožnia vznik novej vlády. Do vládneho kabinetu však podľa Sulíka SaS vstúpiť nechce. Hlavné slovo podľa neho bude mať teraz prezidentka Čaputová.
Tomáš Taraba - poslanec a líder Život-Národná strana

Pád vlády podľa Tarabu nemusí znamenať predčasné voľby. "Dnes sme prišli s návrhom na predčasné voľby a dvomi hlasmi tento návrh neprešiel. Ak by bol prešiel, mali by sme istotu, že Slovensko ide do predčasných volieb, " skonštatoval.
Vláda podľa neho padla iba vďaka hlasom troch poslancov, pôsobiacich v strane Život-NS. "Rozhodli sme sa tak, ako sme tvrdili, že keď nevyrokujeme predčasné voľby, tak hlasujeme za pád vlády," dodal.
Progresívne Slovensko
Slovensko podľa mimoparlamentnej strany potrebuje dohodu na predčasných parlamentných voľbách. Progresívne Slovensko bude súčinné pri všetkých krokoch, ktoré povedú k novému rozdaniu kariet, uviedol predseda strany Šimečka.
Štvrtok považuje za smutný deň pre slovenskú demokraciu. "Našou úlohou je vrátiť ľuďom nádej, že politika sa dá robiť inak. Progresívne Slovensko bude v najbližších voľbách pre voličov predstavovať modernú, európsku a príčetnú alternatívu," zdôraznil Šimečka.
Peter Pellegrini - líder Hlas-SD

Zlá a neschopná vláda padla, konštatoval líder Hlasu Pellegrini. "Je to najkrajší darček slovenským ľuďom pod vianočný stromček," napísal na Facebooku. Hegerova vláda podľa Pellegriniho nevie ani "elegantne padnúť".
Robert Fico - líder Smer-SD

Strana Smer víta vyslovenie nedôvery vláde. Podľa Fica nie je iné riešenie, ako ísť do rýchlych predčasných parlamentných volieb.
"Pokiaľ budú dohodnuté veci okolo predčasných volieb, ideálny termín je máj, začiatok júna, tak sme pripravení hovoriť aj o potrebných úpravách v návrhu štátneho rozpočtu," skonštatoval Fico. Ako zdôraznil, po páde vlády musí prísť k schváleniu ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Ako rezervu označil januárové referendum.

Beata
Balogová
