BRATISLAVA. Netreba ani Mečiarove amnestie. Päť rokov a osem mesiacov po ich zrušení je na súde opäť zablokovaná kauza únosu prezidentovho syna, v ktorej je obžalovaný bývalý šéf SIS Ivan Lexa.
Za celý rok sa súdu nepodarilo zohnať vhodných prísediaciach členov senátu, aby mohol aspoň otvoriť proces v tomto prípade. Čo sa v skutočnosti stalo?
Prísediaci členovia senátu sa na súdoch využívajú už len v starších politicko-kriminálnych kauzách, kde zákon iné riešenie neumožňuje, lebo nespadajú pod Špecializovaný trestný súd.

Nie sú to profesionálni sudcovia, ale bežní ľudia, ktorým sa v minulosti hovorilo aj sudcovia z ľudu. Ide o dobrovoľníkov, často dôchodcov, ktorí majú čas na to, aby sa zúčastňovali na pojednávaniach. Dostávajú za to symbolickú odmenu päť eur na deň.
Prísediacich volí miestne zastupiteľstvo v obvode súdu, ku ktorému patrí. Zaujímavosťou je, že keď sú v trojčlennom senáte dvaja prísediaci, môžu pri záverečnom rozhodovaní o vine a treste teoreticky prehlasovať predsedu senátu, ktorý je jediný riadnym sudcom.
Lexova kauza však najnovšie ukázala, že prísediaci môžu celý proces aj zablokovať.
Zamrznutý prípad
Po zrušení amnestií v apríli 2017 to vyzeralo, že procesu nič nestojí v ceste. Stačilo, aby spis pridelili príslušnému senátu na Okresnom súde Bratislava III. Keďže však išlo o prípad, v ktorom časť spisu podlieha utajeniu, konať sa musí v špeciálnom režime.