Bratislava 22. júla (TASR) - Viaceré porušenia zákonov v hospodárení s majetkom štátu za roky 2002, 2003 a 2004 zistil pri kontrole v Slovenskom filmovom ústave (SFÚ) Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Slovenský filmový ústav je inštitúciou rezortu kultúry, zisteniami kontroly sa podľa hovorkyne ministerstva Martiny Pavlíkovej minister František Tóth bude zaoberať.
NKÚ kontrolou plnenia rozpočtu zistil, že SFÚ porušil zákon o rozpočtových pravidlách, pretože v roku 2002 nedosiahol výnosy určené svojim rozpočtom, ale menej o 255 000 korún. Okrem toho v roku 2003 nezabezpečil maximálnu hospodárnosť a efektívnosť svojich nákladov, keď upravený rozpočet nákladov v sume vyše 29 miliónov korún prekročil o viac ako milión korún.
Podľa NKÚ filmový ústav konal nehospodárne aj pri modernizácii a prestavbe svojej budovy. Dohodol zvýšenie maximálnej ceny za dielo o takmer tri milióny korún, až po vykonaní prác a nie vopred na základe kalkulácie ceny podľa ekonomicky oprávnených nákladov. Ústav neoprávnene uhradil sumu 137 442 korún s DPH za vedľajšie rozpočtové náklady, ktoré neboli účelovo určené na zhotovenie stavebného diela a neboli súčasťou ceny v predloženej ponuke verejnej súťaže. SFÚ podľa kontroly porušil zákon o znalcoch a tlmočníkoch, keď uzavrel zmluvný vzťah na vyhotovenie znaleckého posudku s obchodnou spoločnosťou a nie so súdnym znalcom. V rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách uhradil za vyhotovenie znaleckého posudku 225 500 korún, hoci jeho obsah nezodpovedal zadaným podmienkam v prieskume trhu.
V budove sídla filmového ústavu na Grösslingovej ulici v centre Bratislavy sa nachádzajú pôvodne podnikové byty vo vlastníctve štátu. Napriek tomu, že SFÚ deklaroval potrebu bytových priestorov na činnosť štátnej organizácie, vo februári 2005 uzavrel tri zmluvy o prevode vlastníctva bytov vrátane spoluvlastníckeho podielu na pozemku. Určená kúpna cena troj- až štvorizbových bytov s výmerou 110 až 113 m2 vo výške 260 až 269 tisíc korún bola podľa NKÚ nesprávna. Zmluvy pritom SFÚ vyhotovil v rozpore so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Nezrovnalosti našli kontrolóri aj v súvislosti s používaním taxíkov. Od roku 2002 do 2004 SFÚ použil osobnú taxi službu 392 krát a precestoval tak 52 343 korún. Podľa kontrolórov na potvrdenkách o zaplatení prepravného v taxi službe chýbali trasy a časy prepravy osôb, dátum a čas jazdy, evidenčné číslo vozidla, východiskové a cieľové miesto prepravy, výška cestovného, doba čakania a podpis vodiča. Zamestnanci SFÚ 80 krát použili taxíky aj v dňoch pracovného pokoja a počas čerpania riadnej dovolenky, a to za 10 507 korún v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách.
Kontrolou vyúčtovania pracovných ciest za roky 2002 až 2004 NKÚ zistil 17 prípadov nesprávneho účtovania stravného a vreckového v sume spolu 8196 korún. Kontrolou vyúčtovania zahraničných pracovných ciest za rok 2004 NKÚ zistil, že SFÚ uhradil cestovné náhrady, ktoré neboli písomne dohodnuté v dohodách o vykonaní práce v sume spolu 7437 korún. Uhradil aj náklady za ubytovanie manželky zamestnanca počas MFF Karlovy Vary v rokoch 2002, 2003 a 2004 za 3898 korún, čo je porušením zákona. Vo viacerých prípadoch nebol uvedený spôsob dopravy, miesta začiatku a ukončenia pracovnej cesty, čas začiatku pracovnej cesty a účel pracovnej cesty. V 11 prípadoch bolo ako spôsob dopravy určené služobné motorové vozidlo, pričom SFÚ použil aj taxíky za 5777 korún. V štyroch prípadoch SFÚ zaúčtoval celú výšku stravného napriek tomu, že hotel v cene za ubytovanie poskytoval aj raňajky. SFÚ neoprávnene uhradil stravné v sume 2971 korún. Vo vyúčtovaní pracovných ciest za obdobie rokov 2002 až 2004 v 10 prípadoch zamestnanci uviedli nepravdivé údaje o prechode slovenskej štátnej hranice, čím SFÚ neoprávnene uhradil cestovné náhrady v sume spolu 3055 korún.
Aj v medializovanom prípade záchrany a obnovy filmov Juraja Jakubiska našli kontrolóri porušenie rozpočtovej disciplíny. SFÚ do roku 2004 za práce pri obnove ôsmich filmov uhradil takmer 15 miliónov korún. Do vyúčtovania však zahrnul výdavky v sume vyše 95 tisíc korún, ktoré sa nezhodovali so stanoveným účelom.
Archivovaný filmový materiál a knižné publikácie v SFÚ neboli podľa NKÚ zachytené v účtovnej evidencii a neboli predmetom zmluvného poistenia hnuteľného majetku, čím porušil zákon a nevyužil všetky právne prostriedky na ochranu majetku štátu. Okrem toho si SFÚ prenajímal 11 priestorov v Bratislave s plochou 977 m2 za účelom zabezpečenia archívu pre archivované slovenské a zahraničné filmy a filmové plagáty. Za nájomné v rokoch 2002 až 2004 uhradil viac ako dva milióny, pričom nebola dodržaná maximálna cena v rámci cenovej regulácie.
SFÚ v troch prípadoch porušil zákon o rozpočtových pravidlách, pretože z bežných výdavkov neoprávnene uhradil technické zhodnotenie hmotného majetku v celkovej sume 88 004 korún. Prevažnú časť verejného obstarávania zabezpečoval rokovacím konaním bez zverejnenia, vo viacerých prípadoch kontroly našli porušenie zákona.