Zmeny na slovenskom území sa týkajú obcí Vyšný Komárnik, Červený Kláštor, Spišská Stará Ves a Skalité.
Dôvodom zmien v lokalitách Červený Kláštor a Spišská Stará Ves podľa je Natálie Hattalovej z Komunikačného odboru ministerstva vnútra (MV) koryto rieky Dunajec. "Hraničná čiara totiž neviedla osou rieky, ale cez ostrovy v nej," hovorí.
V Skalitom a vo Vyšnom Komárniku hraničná čiara prechádzala novými cestami, ktoré vznikli pred rokom 1993. Dnes tieto cesty pretínajú štátnu hranicu. Nová hraničná čiara bude viesť stredmi ciest. Poľskí aj slovenskí občania ich teda podľa Hattalovej budú môcť využívať bez toho, aby prekročili štátnu hranicu.
Dohodu o terajšej zmene hraníc podpísali ministri vnútra Slovenska a Poľska v júli 2002. "Táto zmena mení charakteristiku štátneho územia, čo si na Slovensku vyžiadalo novelu ústavy," dodáva Hattalová.
Súčasťou slovensko-poľskej spolupráce je aj pôsobenie Stálej slovensko-poľskej hraničnej komisie. Štátne hranice Slovenskej republiky spravuje MV. Správou hraníc však poverujú vlády štátov hraničné komisie. Ich činnosť spočíva najmä vo vytyčovaní, vyznačovaní a udržiavaní vyznačenia hraníc. Taktiež spracúvajú hraničné mapy, popisujú priebeh hraníc, zoznam súradníc.
Štátne hranice Slovenska merajú 1652,8 kilometra a vyznačuje ich 19 544 hraničných znakov. Najdlhšiu hranicu má Slovensko s Maďarskom a to 654,9 km dlhú, najkratšiu 97,9 km s Ukrajinou.
Najviac hraničných znakov (7155) je osadených v členitom teréne slovensko-poľskej hranice. V dôsledku zmien sa jej dĺžka skráti o 21 metrov (541,1 km).