BRATISLAVA. Chorých na chrípku je toľko, že do konca tohto týždňa prekročia hodnoty, keď už aj štátni hygienici hovoria o celoslovenskej epidémií.
Kým predchádzajúce dve zimné sezóny poznačené pandémiou koronavírusu a povinným nosením respirátorov spôsobili výrazný pokles počtu chorých na chrípku a ďalšie respiračné ochorenia, aktuálne sú na chrípku choré tisícky ľudí.
"Naplnili sa naše predikcie o silnejšej aktivite chrípky vzhľadom na jej nízky výskyt v uplynulých dvoch sezónach. Ľudia sú na respiračné ochorenia viac náchylnejší," tvrdí hlavný hygienik Ján Mikas.
Pred rokom bolo pred Vianocami chorých na akútne respiračné choroby približne 1200 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, teraz ich je vyše 3500.

Aj keď hygienci predpokladajú, že počas sviatkov, keď deti odídu zo škôl, bude počet chorých klesať, zostupovať bude z extrémne vysokých čísel.
Ľudia tak budú počas sviatkov nútení vyhľadať lekára častejšie. V článku nájdete aj odkazy na zoznamy ambulantnej pohotovosti pre dospelých, deti a tiež zubárskej pohotovosti podľa krajov v čase sviatkov.
Do ambulancie netreba ísť hneď, prekúrenie škodí
Prepuknutie chrípkového ochorenia neznamená, že pacient musí ihneď navštíviť lekára. Úrad verejného zdravotníctva to odporúča len v prípade, že ochorenie trvá dlhšie ako tri až päť dní, telesná teplota sa zvyšuje a človek pociťuje zhoršenie stavu.
Keďže ochorenie chrípky spôsobuje vírus, antibiotiká na chrípku nezaberajú. Podstatné je chrípku vyležať. Za dôležitý sa považuje zvýšený príjem tekutín, vitamínov a pokoj na lôžku. Únavu a malátnosť je však možné pociťovať ešte niekoľko dní či týždňov po ústupe chrípky.
Zvýšená teplota sa pri chrípke považuje za užitočnú, keďže vírus sa pri teplote nad 38 stupňov Celzia nedokáže množiť. Horúčka okrem potláčania vírusu telu pomáha pri tvorbe protilátok.

Keď má človek horúčku, jeho obranný systém akoby násobil svoje úsilie bojovať s chorobou, hovorí imunologička Iveta Salátová. Preto by zrážanie teploty nemalo byť okamžité a neodporúča sa, kým teplota neprekročí 38 stupňov.
Potenie samo osebe nie je prejavom liečby, hoci často vypotenie chorí pociťujú ako úľavu. Slúži na to, aby sa telo zbavilo prebytočného tepla, ktoré vytvorila horúčka.
Samoliečbu pri vysokej teplote však neznáša každý rovnako. Ohrozenie zdravia môže spôsobiť ľuďom s vysokým tlakom, ochorením srdca, cukrovkou či poruchami zrážania krvi.
Chorých škodia aj prekúrené domácnosti s teplotou vyššou ako 22 stupňov Celzia. Vyššia teplota v miestnosti vysúša sliznice. Tie sú potom citlivejšie a stávajú vstupnou bránou pre choroboplodné zárodky.
Odkazy na pohotovostné ambulancie
Ordinačné hodiny pohotovostí zubných ambulancií nie sú v jednotlivých krajoch a okresoch pevne stanovené a medzi Vianočnými sviatkami a sviatkom Troch kráľov sa môžu meniť.
Denník SME preto zozbieral odkazy s podrobnosťami pre jednotlivé kraje. Po kliknutí na odkaz ponúkajú zoznamy ambulancií na úrovni okresov.
Bratislavský kraj
Trnavský kraj
Trenčiansky kraj
Žilinský kraj
Nitriansky kraj
Banskobystrický kraj
Prešovský kraj
Košický kraj

Beata
Balogová
