BRATISLAVA. Je nedeľa - prvý vianočný sviatok, jedenásť hodín doobeda. Detská pohotovosť v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) na bratislavských Kramároch sa pomaly zapĺňa.
Napriek tomu rodičia, ktorí s deťmi prichádzajú hodinu pred obedom, dostávajú od sestry na triáži - triediacom pracovisku - poradové číslo atakujúce 200.
Väčšina z nich sa jej preto pýta, koľko budú čakať. "Tri až štyri hodiny," znie jej mechanická odpoveď, ktorú opakuje v pravidelných intervaloch.
Podobná čakacia lehota bola aj v Banskej Bystrici, kde na detskej pohotovosti čakali rodičia s deťmi takmer dve hodiny.
Čakanie na pohotovosti či urgente by mali skracovať triediace systémy, ktoré určujú akútnosť zdravotného stavu pacienta a podľa toho nastavujú jeho prioritu.
Problém je, že nemocnice používajú rôzne triediace systémy. Detská pohotovosť na Kramároch v hlavnom meste používa oveľa zastaranejší systém ako urgent v Banskej Bystrici s oveľa menšou spádovou oblasťou.
Najúčinnejším rozhodcom tak nie je triediaci systém, ale výdrž rodičov čakať s deťmi na lekára. Ukázalo sa to aj v nedeľu na Kramároch. Po dvoch hodinách čakania začali pribúdať čísla, ktorých majitelia medzičasom z pohotovosti odišli.
Čakanie na lekára na pohotovosti pritom za uplynulé dni predlžovali aj ďalšie faktory.