BRATISLAVA. „Pipíky“, „pipiny“ či „úchylovia“. Po svojom nútenom odchode z funkcie ministra financií sa šéf OĽaNO Igor Matovič v emotívnych facebookových statusoch zrazu začal zameriavať na problematiku zmeny pohlavia.
Používa pri tom slovník, ktorý pripomína poslanca Smeru Ľuboša Blahu, ktorému Facebook zablokoval minulý rok profil. Či Matovič skončí podobne, je nateraz otázne.
Hlavným problémom v prípade Facebooku je, že si vlastné kritériá na blokovanie škodlivého obsahu vykladá voľne a nesystematicky, tvrdí Tomáš Kriššák, ktorý sa venuje monitoringu digitálnych platforiem.
„Na otázku, či statusy Igora Matoviča porušujú pravidlá Facebooku, sa za týchto okolností nedá odpovedať. Z môjho súkromného pohľadu však ide o jednoznačné šírenie nenávisti,“ hovorí Kriššák.

Nový mediálny zákon platný od 1. augusta dáva pritom možnosť nahlasovať podobné príspevky nielen priamo na Facebooku, ale aj u slovenskej Rady pre mediálne služby, čo je niekdajšia Rada pre vysielanie a retransmisiu.
Tá má právomoc kontaktovať Facebook so žiadosťou o odstránenie či zamedzenie prístupu k obsahu. Musí však ísť o obsah, ktorý Rada vyhodnotí ako nelegálny. Pokiaľ platforma neuposlúchne, bude jej hroziť pokuta v rozmedzí od 2500 do 100-tisíc eur.