BRATISLAVA. Magdaléna Gažíková z Dobšinej zmenila od prvého januára prácu. Keď ju chcel nový zamestnávateľ prihlásiť do jej zdravotnej poisťovne Dôvera, zistila, že ju niekto bez jej vedomia prepoistil do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Keď sa o to začala zaujímať, ukázalo sa, že bez ich vedomia zmenili poisťovňu aj jej dve deti Nikolas a Klaudia a takisto jej netere Vivien a Róberta Gažíkové.
Všeobecná zdravotná poisťovňa sľubuje, že prípady preverí a ak niekto z jej zamestnancov pochybil, potrestá ho.
Nekalé prepoisťovanie je prinajmenšom posledných päť rokov na Slovensku veľmi rozšíreným javom.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý kontroluje zdravotné poisťovne, dostal v roku 2021 v tejto súvislosti stovky podnetov.
Analytici z Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií vlani v októbri poukázali na to, že k týmto praktikám dochádza najmä v najchudobnejších regiónoch Slovenska s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva. Ich zistenia svojimi údajmi potvrdil aj úrad pre dohľad.
Zdravotné poisťovne vynaložili za posledných päť rokov na odmeny prepoisťovacím agentom podľa ÚDZS desiatky miliónov eur. Práve niektorí z nich sú podozriví, že buď za úplatu alebo bez vedomia prepoisťujú ľudí z jednej poisťovne do druhej.
Aby nedochádzalo k nekalým praktikám, prijal parlament vlani v decembri novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá sprísňuje pravidlá zmeny zdravotnej poisťovne.
Človek môže zmeniť zdravotnú poisťovňu raz ročne, vždy do konca septembra. Poistencom novej sa stáva od nasledujúceho roku.
Poisťovňu ročne zmenia desiatky tisíc obyvateľov Slovenska. Každý nový poistenec je pre zdravotnú poisťovňu vítaným zdrojom príjmu zo zdravotných odvodov.