Politici nemôžu mať pocit, že im patrí vysielací priestor
RTVS vstúpila do roku 2023 s novou riaditeľkou sekcie spravodajstva a publicistiky. Stala sa ňou žurnalistka Anna Sámelová.
Jej predchodkyňa Mária Hlucháňová prišla o funkciu po tom, čo RTVS na výročie Nežnej revolúcie odvysielala v priamom prenose hodinový prejav Roberta Fica zo snemu Smeru bez toho, aby to spojila s nejakou diskusiou v štúdiu či s komentárom.
„To bolo fatálne zlyhanie,“ komentuje Sámelová. „Pre mňa je nepredstaviteľné dať hodinu vysielacieho času akejkoľvek tretej osobe a je jedno, či politickej strane, alebo lobistickej, obchodnej skupine, podniku či hoci aj marketingovému partnerovi RTVS. Verejnoprávna televízia a rozhlas nemajú byť politickými prisluhovačmi, nie sme predĺženou rukou štátnej správy, ale jej kontrolórmi,“ hovorí.
Sámelová už v minulosti pôsobila vo verejnoprávnom médiu, predovšetkým v Slovenskom rozhlase. Zažila aj politické tlaky. „Naši politici majú pocit, že im vysielací priestor patrí. V čase, keď ešte neboli také rozšírené sociálne siete a online médiá vôbec, sa politici mimoriadne bili o vysielací priestor v rozhlase a televízii, pretože nemali svoj vlastný,“ spomína.
„My však nemáme s politikmi vyjednávať, máme s nimi korektne komunikovať. Politici majú médiám ustanoviť legislatívny rámec fungovania, ale nemajú vstupovať do ich dramaturgie a obsahov,“ zdôrazňuje.
Po svojom návrate do telerozhlasu chce okamžite riešiť personálnu situáciu v televíznych aj rozhlasových správach, pripravuje aj veľký konkurz na nových členov správ.
"Pre mňa je prioritou obsah. V každej prevádzkovej situácii je dôležité najskôr meniť obsah, lebo to je niečo, čo sa dá robiť s nadšenými ľuďmi aj za málo peňazí."
Organizátor zhromaždenia v Michalovciach: Z ĽSNS som odišiel, prekážali im dobrovoľnícke akcie
Organizátor zhromaždenia v Michalovciach Ľuboš Sabadoš kedysi s extrémistickou ĽSNS spolupracoval. Rozišli sa vraj, pretože nechcel, aby sa priživovali na jeho dobrovoľníctve.
V rozhovore pre SME Sabadoš vysvetľuje, prečo po vražde zdravotnej sestry Eriky v Michalovciach zorganizoval pietne zhromaždenie, na ktorom šéf ĽSNS Marian Kotleba vystúpil, hoci svoje zhromaždenie neohlásil.
Prečo výskum na Slovensku nefunguje? Z inovátorov robíme účtovníkov
Veda a výskum na Slovensku sú dlhodobo podfinancované. Viac zdrojov na ne vynakladajú všetky ostatné krajiny V4.
Zmenu sľubuje plán obnovy, na podporu inovácií by z neho malo ísť 630 miliónov eur. Prvé dotácie sa mali rozdeľovať už vlani na jeseň, nakoniec však výzvy na projekty vyhlásené neboli.
"Nebolo realistické očakávať, že sa výzvy vyhlásia do roka, ak na Úrade vlády nebol ani jeden človek, ktorý by sa tejto agende v minulosti venoval," tvrdí šéfka Výskumnej a inovačnej autority na Úrade vlády Michaela Kršková.
Niekoľkomesačné zdržanie však podľa nej umožní nastaviť pravidlá lepšie, ako to bolo v minulosti.
"Nechcem bez rozmyslu a prípravy skladať lietadlo až pár minút potom, ako vzlietne a sledovať, ako sa po dvoch minútach vo vzduchu celé trasie a hrká," vysvetľuje Michaela Kršková v rozhovore pre INDEX.
S Babišom som rokoval o rozpočte, bol protivný ako vždy
Jeden z favoritov prezidentských volieb Petr Pavel nás víta vo svojej kancelárii v Prahe na Pankráci. Dokonca aj v piatok neskoro popoludní sa v priestoroch prenajatých od Y Soft hemžili desiatky prevažne mladých ľudí. Kampaň pred prvým kolom vrcholí.
Prišli sme sa kandidáta opýtať na veci, o ktorých nehovoril vôbec alebo len málo. Napríklad, aké vzťahy mal s Andrejom Babišom, keď bol náčelníkom generálneho štábu, čo robil s Miroslavom Kalouskom, či by nechal prehľadávať svoju kanceláriu na Hrade pre odpočúvanie, ako treba bojovať proti dezinformáciám, alebo či sa cíti ako napravený hriešnik.
Ukrajinci sa nevzdajú, vojnu však môžeme prehrať u nás doma
Aj keď fyzický útok nám zrejme nehrozí, Slovensko je už dávno vo vojne. "Nemôžeme na inváziu reagovať, ako keby bola niekde ďaleko," vraví Róbert Vass, zakladateľ a prezident think-tanku GLOBSEC.
GLOBSEC tento rok otvoril kanceláriu aj v Kyjeve, kde chce pomáhať so zbližovaním s Európskou úniou aj s rekonštrukciou krajiny. Kompromis s Ruskom je podľa Vassa podobne neudržateľný ako Mníchovská dohoda a je v záujme slovenských politikov, aby Ukrajina bola stabilná a proeurópska.
"Nechceme mať na hraniciach sivú zónu, ktorá nepatrí nikomu. Predstavte si, čo by to znamenalo pre Košice či pre Prešov," vraví.
Expertka na ženský terorizmus: Ženy pri útokoch chybujú menej ako muži
Ženy môže k terorizmu motivovať aj pocit slobody, ktorý sa spája s opustením dovtedajšieho frustrujúceho života v utláčajúcej komunite. V mnohých prípadoch ide o Európanky, ktoré sa zradikalizujú v online priestore, hovorí v rozhovore pre SME analytička Globsecu Terézia Rekšáková.
Problémom pri téme ženského terorizmu podľa nej je, že väčšinová spoločnosť nedokáže pochopiť fakt, že terorizmus nie je iba mužskou záležitosťou, a naďalej považuje ženy za neschopné spáchať také násilné činy
Podľa dostupných dát sú ženy viac odhodlané páchať teroristické činy ako muži. Je to predovšetkým z dôvodu, že prešli náročnejšou cestou, kým sa stali akceptovanou súčasťou teroristickej skupiny, dodáva Rekšáková.
Nemohli sme sa rozpadnúť, lebo by sme komunistom urobili radosť
Keď po páde komunizmu prerazili, bol to skutočný úkaz. Po normalizačných hviezdach stáli na pódiu bezprostrední chalani, ktorí hrali a spievali o obyčajnom živote. Debutový album skupiny Mňága a Žďorp sa stal jednou z najpredávanejších československých platní a patrí medzi najvplyvnejšie nahrávky deväťdesiatych rokov.
Na rozdiel od väčšiny vtedajších kapiel sa však Mňága a Žďorp nezasekla v minulosti. Stále vydáva nové albumy, pandémii vzdorovala online koncertmi, spevák a líder skupiny Petr Fiala aktuálne vydal knihu úvah Každý deň odvahu.
Dnes býva v drevenici v Beskydoch, na povalovom tráme má vytesaný dátum 1830, v izbe množstvo muziky na platniach a na neďalekú stráň chodia večer srny. Za sebou má dve manželstvá, je otcom piatich detí a vyše 150 pesničiek. Hovorí, že rád jazdí bočnými cestami po zapadákovoch a skúsenosti nabral až po päťdesiatke.
Naskakovala mi husia koža, keď som ochutnával to, čo jedli diktátori
Je jedným z najvýraznejších predstaviteľov mladšej generácie poľskej reportážnej školy. Jeho reportérske začiatky sa spájajú s Tureckom, kde žil a študoval, no neskôr sa sústredil aj na strednú a východnú Európu po páde totalitných režimov.
Za svoju prvú knihu o Turecku Vrah z mesta marhúľ bol Witold Szabłowski nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu.
Kniha Tancujúce medvede o slobode po roku 1989 mu zase otvorila dvere do Spojených štátov a jeho posledné dve knihy o kuchároch najväčších diktátorov sveta nie sú úspešné iba u nás, ale aj vo svete.
V poslednej reportážno-kulinárskej knihe Čo sa varí v Kremli sa venuje dejinám a kuchyni Ruska a Sovietskeho zväzu. Rozprávali sme sa o nej, ale aj o diktátoroch dneška, akým je Vladimir Putin.
Povedala som si stačilo a prišiel zlom. Biatlon si užívam
Paulína Bátovská Fialková dosiahla v slovinskej Pokljuke dve najlepšie umiestnenia v sezóne. V rýchlostných i stíhacích pretekoch skončila na štvrtom mieste. Pódium mala na dosah.
Tridsaťročná biatlonistka na konci sezóny zvažovala, či bude pokračovať v športovej kariére. Zmenila však nastavenie mysle a zvolila inú koncepciu tréningu. Biatlonové preteky si teraz nesmierne užíva.
„Utriedila som si priority a myslím si, že je to takto lepšie,“ povedala v rozhovore pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Lucia Kossárová z Tvoj Buddy: Každý dobrovoľník musí byť stabilným prvkom pre dieťa
- Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala: Desí ma, že žijem v spoločnosti, kde ľudia veria, že svet riadia nejaké skupiny
- Moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová: Vytvárame tlak na matky, doháňame ich do veľmi nepríjemných stavov
Podcasty SME
- My sa vám ozveme: Ivica Škarbová: K diskriminácii jednorodičov dochádza často, hoci na rodinný stav sa na pohovore nemôžu pýtať
- Index: Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor: Žijeme ekonomickú aj politickú neistotu. Predikovať vývoj je stále ťažie
- Ľudskosť: Spisovateľka Anna Grusková: O inšpirujúcej žene z našej histórie, ktorej kniha pre ženy vydesila ľudácky režim

Beata
Balogová
