BRATISLAVA. Deti na Slovensku majú strach, že ich odlúčia od rodičov, že nebudú mať kde bývať a boja sa aj smrti. Myslia si tiež, že ich najviac ohrozuje hlad, násilie, šikanovanie a psychické problémy, ale aj zlé vzťahy v rodine.
Vyplýva to z vyše 1200 odpovedí 12- a 13-ročných žiakov a žiačok základných škôl, respektíve osemročných gymnázií, ktoré sa zúčastnili na reprezentatívnom výskume komisára pre deti.
Komisár Jozef Mikloško predstavil výsledky výskumu v utorok. Jeho realizáciu avizoval už minulý rok v lete, chcel, aby sa stali podkladom na stanovenie priorít jeho ďalšej práce a aktivít.
"Základnou myšlienkou výskumu bolo zistiť, čo si deti myslia, čoho sa boja, čo ich teší, čo by zmenili," konštatoval Mikloško.
Výskum sa zameriaval na niekoľko kľúčových oblastí – vzťahy v rodine aj mimo nej, strachy a prežívanie emócií, trávenie času v online priestore a tiež túžby niečo zmeniť.
Jeho výsledky sa však v mnohých oblastiach nevymykajú tomu, čo je pre deti v danom veku typické - podľa detských psychológov je napríklad strach z rozvodu rodičov celkom normálny, rovnako ako obavy, že ich neprijmú v kolektíve.
Mikloško sa chce na základe výsledkov zamerať na niektoré prioritné témy a ich riešenia. V rámci všestrannej podpory rodín napríklad plánuje osvetové kampane a zdôrazňovanie potreby rodičov a blízkej rodiny pre život dieťaťa. S ministerstvom školstva rokuje o podpore výučby k rodičovstvu a vzťahovej výchovy v školách.
Venovať sa chce aj prevencii psychických problémov u detí. "Okrem komunikácie s detskými psychológmi a detskými psychiatrami, ktorých je, bohužiaľ, veľmi málo, chceme za pomoci odborníkov nastaviť prevenčné programy, špeciálne pre zachytenie prvých príznakov úzkosti a depresií, pre rodičov a učiteľov, ktorí sa ukázali ako kľúčoví pre duševné zdravie dieťaťa," uviedol pre SME.

Treba sa správne pýtať, vraví sociologička
V súvislosti so vzťahmi v rodine sú mnohé odpovede detí v súlade s tým, čo dlhodobo poukazujú desiatky ďalších výskumov - medzinárodných aj slovenských. V najväčšej miere hlásili, že sa cítia bezpečne s mamou (96 percent detí), s otcom (91 percent), prípadne so starými rodičmi (90 percent).