Psychiater JOZEF HAŠTO ešte ako študent medicíny videl miznúť pedagógov, po revolúcii sa neúspešne pokúsil o reformu psychiatrie a počas vlády Smeru zažil šikanovanie po tom, ako sa zastal maďarskej študentky Hedvigy Malinovej. V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, ako vnímal nástup Igora Matoviča a či sa zmenil narcizmus v politike.
Prečo ste sa rozhodli študovať psychiatriu?
Zaujímalo ma, ako ľudia fungujú, aké majú rôzne subjektívne svety a životnú skúsenosť. Samozrejme, chcel som sa vyznať aj v sebe.
Čiastočne mal na to vplyv aj komunistický režim, ktorý som už vtedy vnímal ako systém založený na klamstve a na potláčaní slobôd. Zaujímalo ma, ako sa ľudia rôznymi spôsobmi adaptujú na situáciu.
Takéto veci ste mohli študovať a rozprávať sa o nich s profesormi?
Áno, mnohí asistenti, docenti, profesori boli k režimu kritickí, predo mnou to neskrývali a dalo sa s nimi otvorene zhovárať.
Ako študent som sa na psychiatrickej klinike zapojil do výskumu vplyvu spoločensko-politických a civilizačných období na obsah bludov pri ochoreniach na schizofréniu. Študovať medicínu som totiž začal v roku 1967 v Prahe, spoločnosť už bola "tehotná" Pražskou jarou, túžbou po slobode. Neskôr prišiel zvrat v zmysle vojenskej okupácie Československa a s postupným tvrdým potláčaním slobôd.
Ako ste to vtedy prežívali?