SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Zuzana Čaputová pre SME: Som unavená. Ale stále verím v nádej na zmenu k lepšiemu

O polarizácii, hneve, voľbách, vízii a nádeji.

Prezidentka Zuzana Čaputová (Zdroj: SME - Marko Erd)

Jej pokojný a rozvážny štýl sa nedá na Slovensku ani v širšom európskom priestore ignorovať.

Stala sa však aj tvrdým kritikom a v čase politickej krízy, keď vláde bola vyslovená nedôvera, otvorene hovorí o nevyhnutnosti predčasných volieb.

Ak sa na nich politická reprezentácia nedohodne, je pripravená v záujme stability využiť svoje ústavné právomoci, z ktorých jednou je menovanie úradníckej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ZUZANA ČAPUTOVÁ v rozhovore pre SME hovorí o emóciách, hneve a o tom, ako ich zvládať. Kedy ako prezidentka radšej mlčí a kedy reaguje. Ako vníma súčasnú spoločenskú situáciu na Slovensku a čo sa s ňou dá robiť.

Či ešte máme šancu zvrátiť hlbokú polarizáciu, ktorá rozdeľuje spoločnosť, a ako sa to dá urobiť. Či bude koho a či má zmysel v najbližších voľbách voliť. A hovorí tiež o nádeji.

Zuzana Čaputová a jej štýl pokojnej a rozvážnej politiky rezonujú nielen na Slovensku. Ani v stredoeurópskom priestore sa už nedá ignorovať. Ako motív sa objavil v kampani v českých prezidentských voľbách, kde k vám prirovnávali Danušu Nerudovú, dokonca aj Viktor Orbán sa pokúsil spraviť ťah so ženou prezidentkou. Zvolili ste si tento spôsob politiky vedome?

Neverím tomu, že by sa to dalo hrať. Som prirodzene skôr pokojnejší človek.

Zároveň, keď som kedysi ako občan sledovala politiku, tak som patrila pravdepodobne k tej väčšine, ktorá vnímala, že osobný konflikt politiku zaťažuje a vyčerpáva aktérov na riešenie osobných sporov, a nie na hľadanie najlepších riešení pre krajinu. A to nie je dôvod, prečo tam politici majú byť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu