BRATISLAVA. Tých, ktorých v čase rekordného zdražovania znervózňuje pohľad na výplatnú pásku a nehybnú položku mzdy, môže aspoň čiastočne upokojiť fakt, že v tom nie sú sami.
Až na niekoľko výnimiek rástli takmer vo všetkých profesiách a odvetviach platy v poslednom roku pomalšie než inflácia. Reálne mzdy, teda to, čo si ľudia môžu naozaj za svoju výplatu dovoliť, sa tak znižovali.
Podľa ekonómov na tom nie je nič nezvyčajné. „V situácii, keď ekonomika značne spomaľuje, by bolo zvláštne, keby platy rástli rýchlejšie ako inflácia,“ tvrdí Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied.
Inflácia lámala v uplynulom roku rekordy, keď dosiahla 12,8 percenta, za čo môže najmä rast cien potravín, energií a pohonných látok. Vyššiu infláciu malo Slovensko naposledy pred tridsiatimi rokmi. V prvom roku existencie samostatného štátu prekročila 23 %.
Reálne platy neklesajú všade rovnako a niekde dokonca rastú. Polepšili si napríklad zamestnanci v hotelierstve, ktorým aj reálne platy za rok narástli o 9 percent.
Zamestnancom v stavebníctve síce reálne platy poklesli, no iba o jedno percento, v ostatných odvetviach to bolo podstatne horšie.
To, či platy v nejakom odvetví hospodárstva rastú rýchlejšie, pomalšie alebo vôbec, závisí najmä od dostupnosti pracovnej sily. Pokiaľ firmy nedokážu nájsť na trhu nových ľudí, musia zvýšiť mzdy. To bol aj prípad stavebníctva a cestovného ruchu.