BRATISLAVA. Bez hlasov SaS sa končí snaha povereného premiéra Eduarda Hegera z OĽaNO na rekonštrukciu vlastnej vlády.
Poslanci strany Richarda Sulíka sa nepodpíšu do hárku , ktorým chcel Heger presvedčiť prezidentku Zuzanu Čaputovú, že ho podporuje 76 poslancov a mala by ho poveriť zostavením staronovej vlády s plnými právomocami. Súčasná vláda o ne prišla 15. decembra, keď jej parlament vyslovil nedôveru.
Potvrdzuje to aj SaS. "Diskusiu o novej väčšine odmietame. Toto je jasný postoj poslaneckého klubu SaS. Aj z tohto dôvodu SaS podporuje ako kompromisné riešenie predčasné voľby v septembri," tvrdí Sulík.
Heger mal v pondelok záujem osloviť poslancov SaS v ich klube, Sulík však na poslednú chvíľu nedal na stretnutie súhlas a premiérovi odkázal nech nechodí.
"Dnešným dňom považujem všetky snahy o vznik novej 76-ky za uzavreté," reagoval v utorok na rozhodnutie SaS premiér.
Na stredu plánuje pozvať zástupcov OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. "Aktuálne sa ako najreálnejší javí jesenný termín," vraví aj Heger.
Bez SaS sa pritom Heger môže spoliehať najviac na 71 hlasov poslancov OĽaNO, odídencov z OĽaNO okolo ministra životného prostredia Jána Budaja, Sme rodina a Za ľudí.

Ani zisk tohto počtu poslancov pritom nie je pravdepodobný. Heger naposledy tvrdil, že získal podpisy asi 50 koaličných poslancov. Nie sú medzi nimi ani Hegerov stranícky šéf Igor Matovič a ďalší poslanec OĽaNO György Gyimesi.
Bez dohody na konaní predčasných volieb v júni alebo v septembri nechce Hegerovi pomôcť ani Sme rodina a jej poslanec Ján Krošlák, ktorý v decembri zahlasoval za pád vlády, by Hegerovmu novému kabinetu nedal hlas za žiadnych okolností. "Bola by to vyššia forma schizofrénie," reagoval.
Mesiac po páde vlády, keď má Hegerov kabinet len oklieštené právomoci, zostáva posledný týždeň na sformovanie nových blokov konzervatívnych a liberálnych strán, ktoré chcú ísť spoločne do predčasných volieb.
Aj vyjasňovanie pozícií parlamentných strán OĽaNO a SaS musí byť ukončené do 24. januára, kde sa o riešení politickej krízy rozhodne.
1. Prečo SaS nepodporí Hegerovu vládu?
Hoci Richard Sulík bezprostredne po vyslovení nedôvery Hegerovej vláde v decembri sám núkal hlasy SaS pre novú zrekonštruovanú vládu Eduarda Hegera, teraz to už neplatí.