SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Terapeutka o detskej kriminalite: Ide o najťažšie osudy a spoločnosť to nezaujíma

Systém odmien a trestov je prekonaný.

Zuzana Krnáčová je artepsychoterapeutka, liečebná pedagogička a lektorka. Pracuje vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie ako interná expertka a je aj členkou správnej rady Inklucentra - centra inkluzívneho vzdelávania. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Deti s problémovým správaním, ktoré sa dostali do reedukačného centra, sú často tie najťažšie osudy, agresivita je pre nich stratégiou prežitia a len ťažko ju vedia ovládať. Napriek tomu sa im venuje málo pozornosti a potom nie je prekvapením, že z nich môžu vyrásť kriminálnici, tvrdí terapeutka ZUZANA KRNÁČOVÁ.

Tá v minulosti pracovala v Liečebno-výchovnom sanatóriu a vo Výskumnom centre detskej psychológie a patopsychológie, pod ministerstvom školstva pripravovala systémovú podporu odborníkov v tieto oblasti.

Krnáčová v rozhovore pre SME vysvetľuje, kde všade slovenský systém pri starostlivosti o tieto deti zlyháva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boli sme v Reedukačnom centre vo Vrábloch, kde na problémové deti uplatňujú systém odmien a trestov, majú tam samotku a po prepustení často netušia, čo sa s dieťaťom stalo. Aké máte dojmy z našich zistení?

Takto to na Slovensku funguje dlhoročne. V niektorých zariadeniach sa spoliehajú najmä na systém odmien a trestov, ktorý však osamote nie je funkčný a vidia to aj tieto zaradenia, čo bolo spomenuté aj v reportáži. Zároveň fungovanie špeciálnych výchovných zariadení, do ktorých patrí aj reedukačné centrum, je len špičkou ľadovca a odzrkadľuje systémové nedostatky.

Cieľom reportáže bolo zistiť, prečo sa množia prípady mladých vrahov, zločincov a teroristov. Je tým dôvodom aj starostlivosť v centrách?

Naozaj treba povedať, že v týchto centrách sú umiestňované deti, ktoré môžu byť potencionálnymi budúcimi páchateľmi trestných činov. Sú to deti s najťažšími osudmi. Treba si však uvedomiť, že v prvom rade ide o deti, ktoré si často nesú so sebou ťažkú traumu.

Agresivita je pre nich stratégiou, ako reagovať na vonkajšie stresujúce podnety, a tomu treba prispôsobiť aj intervenciu pre tieto deti. Paradoxne to, že sa z nich možno stanú páchatelia, je z veľkej miery aj dôsledok toho, ako sa ako spoločnosť o tieto deti nezaujímame a neprikladáme dostatočný dôraz na ich ochranu a starostlivosť. Starostlivosť v špeciálnych výchovných zariadeniach len kopíruje naše nastavenie v spoločnosti.

Rozoberme si teda jednotlivé zložky reedukácie detí. Centrum vo Vrábloch je režimové centrum založené na trestoch a odmenách, ktoré sa snaží deťom vyplniť každú minútu času. Je to správny prístup?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Warren Buffett má so záchranou bánk pomerne bohaté skúsenosti.

Legendárny investor Warren Buffett v minulosti ukázal, že banky dokáže vytiahnuť z existenčných problémov.


6 h
Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Proces bude pokračovať v máji. Sudca o svedkoch ešte nerozhodol.


44m
Zuzana Kepplová.

Táto kampaň bude pripomínať nedeľný obed v bežnej domácnosti.


4 h
Víťazný projekt výtvarno-architektonickej súťaže na pamätník autorskej trojice Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček.

Na pozemku bude naklonená záhrada.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu