SME

Fuj, ty si bola ale hnusné decko. Príbehy ľudí o traumách z detstva

Ilustrácia. (Zdroj: Katarína Knežníková)

Zlé zaobchádzanie v detstve je skrytou epidémiou.

Mohli by sme ich nazvať aj generáciami T - traumatizovaných a trestaných. Sú generáciami, ktoré v sebe nesú zranenia od svojich rodičov a na Slovensku tvoria polovicu spoločnosti. Narodili sa pred päťdesiatimi aj dvadsiatimi rokmi. Nespája ich vek, ale podobné skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zažili fyzické tresty, ponižovanie, urážky a aj nedostatok emocionálnej blízkosti a bezpečia, prevahu kontroly, kritiky či neustáleho stresu a strachu. Dnes sú to dospelí, ktorí síce nehladovali a mali si čo obliecť, no od svojich rodičov nezažili objatie a nepočuli slová "ľúbim ťa". Namiesto nich to boli vety ako "nikdy som ťa nemala mať" alebo "z teba nikdy nič nebude".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Reprezentatívny výskum psychiatričky Natálie Kaščákovej z roku 2020 ukázal, že traumy z detstva má polovica dospelých Slovákov a Sloveniek. Zažili emocionálne a fyzické zanedbávanie či týranie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako výskumy, tak aj príbehy jednotlivcov pritom ukazujú, že takéto traumy vôbec nie sú ojedinelé a skúsenosť s podobnými udalosťami v detstve sa dokonca opisuje ako skrytá epidémia. Tá vplýva na celú spoločnosť skrz jednotlivcov.

Súvisiaci článok Psychiater: Príde pacientka, že nezvláda nápor v práci, a my zistíme, že je za tým jej detstvo Čítajte 

U traumatizovaných ľudí je napríklad zvýšené riziko duševných aj telesných chorôb, nadmerného užívania alkoholu i vzniku ďalších závislostí, prepuknutia rakoviny, srdcových, respiračných či psychických ochorení, ale vedie aj k násiliu, sociálnym rozdielom či neschopnosti plnohodnotne spolunažívať v jednom spoločenstve.

Takéto správanie sa pritom môže prenášať z generácie na generáciu.

Skúsenosti s ním má aj Barbora Glasová. Vraví, že hoci zažila aj bitky, viac stôp v nej zanechalo emocionálne zanedbávanie. Je jedna z viacerých osôb, ktoré sa denníku SME zdôverili so svojou traumou z detstva. Priznáva, že sa necítila ako chcené dieťa. "Bola som len ako plyšák, ktorého sa snažili udržať nažive."

Barbora Glasová (31)

Svoje rozprávanie začína jednoznačným stanoviskom: "Moja mama je energetický upír. Toxická osoba. Kontakt máme len občas, aby videla môjho syna, ale viac ako hodinu s ňou nevydržím."

Pekné spomienky z detstva, v ktorých by figurovala práve jej mama, nemá. "Žiadne výlety, hry, spoločné čítanie, varenie alebo objatie. Akokoľvek zalovím v spomienkach, nespomeniem si na to, že by mi niekedy povedala, že ma ľúbi. Pritom je presvedčená o svojej empatii a o tom, ako všetkých chápe. No keď jej hovorím o svojich pocitoch z tých čias, tak sa namiesto rešpektu a uznania mojich pocitov iba urazí," vraví Glasová.

S rodičmi a bratom vyrastala v Brestovanoch. Mali rodinný dom a chovali aj kone a iné zvieratá. Spomína si, že okolo koní trávila veľa času, prípadne chodila s otcom na rybačky a poľovačky. Mama jej vraj venovala oveľa menej času a dnes, keď medzi nimi príde reč na túto tému, hovorieva svojej dcére akurát – hlavné je, že ste prežili.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Šesť rokov pracovala ako hudobná redaktorka pre portál Hudba.sk. Niekoľkoročné skúsenosti má aj z rádia Devín a Televízie Pezinok. Do SME prišla v septembri 2016. Instagram

Čítajte ďalej

Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Každá piata strela ukrajinských delostrelcov bude z Dubnice? Ukrajinská ofenzíva sa začína na Považí

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


11 h
Nemocnica Bory.

Penta otvára ambulancie v nemocnici Bory. Bude môcť ísť do nich aj ten, kto neskončí na lôžku

Nemocnica plánuje ročne 350-tisíc ambulantných vyšetrení.


21 h
Martin Glváč.

Progresívna Bratislava? Smeru môže zabezpečiť aj víťazstvo

Bratislavskí voliči môžu tiež rozhodnúť o Ficovom víťazstve.


29. mar
Robert Fico.

Fico a Kaliňák čakali odškodné. Štrasburský súd im namiesto toho odkázal, aby nezavádzali

Obvinenia v kauze Súmrak sa zbavili pomocou paragrafu 363.


28. mar
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu