BRATISLAVA. Poslanci parlamente schválili zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami.
Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.
Poslanci rokovali o zmene ústavy potom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde. Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra.

Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.
Ako reagujú politici?
Eduard Heger, dočasne poverený premiér

Heger vníma schválenie ako naplnenie prvého kroku dohody o predčasných voľbách. Verí, že parlament zároveň čo najskôr určí aj termín ich konania. Konštatuje to na sociálnej sieti.
Najvyššou prioritou na zostávajúce mesiace do termínu predčasných volieb bude pre neho distribúcia pomoci v energetickej kríze. Pokračovať chce tiež v implementácii reforiem plánu obnovy.
"Na Slovensko smerujú nebývalé investície, ktoré zvýšia kvalitu života v mnohých oblastiach od zdravotníctva, vzdelávania po infraštruktúru," pripomenul Heger.
Igor Matovič, šéf OĽaNO

OĽANO podporí septembrový termín volieb, keďže sa na tom dohodli štyri strany bývalej koalície. Matovič predpokladá, že opozičné návrhy na skorší termín nebudú úspešné, ani keby ich podporili Sme rodina, pretože nezískajú podporu 90 hlasov. "Keď si takto budú Sme rodina hrať svoju hru, nič im to platné nebude, lebo na ostatné návrhy 90-ka nebude," povedal na tlačovej konferencii.
Výčitku o 30. septembri ako zlom termíne volieb v súvislosti s prípravou štátneho rozpočtu nepovažuje Matovič za opodstatnenú.
"Rokovania s ministrami budú prebiehať tak či tak, a najmä tvorba rozpočtu je v rukách odborníkov, ktorí tam pracujú niektorí 30 rokov," povedal s tým, že ide o falošný argument.
Richard Sulík, šéf SaS

Richard Sulík očakáva, že po schválení možnosti skrátenia volebného obdobia uznesením, sa dodrží aj druhá dohoda o konaní predčasných volieb 30. septembra.
Milan Krajniak, dočasne poverený minister práce

Krajniak považuje schválenie za rozumné riešenie. "Je to úspech v tom zmysle, že chaos, ktorý tu v poslednom období vládol, sa bude dať civilizovaným spôsobom ukončiť," uviedol po rokovaní vlády.
Predpokladá, že vo štvrtok sa v pléne parlamentu objaví viacero návrhov na termín volieb. O tom, ktorý z nich má najväčšiu šancu na prijatie špekulovať nechcel.
Myslí si, že v priebehu nasledujúcich hodín sa ešte bude debatovať o možnom konsenze na termíne predčasných volieb.
"My v Sme rodina zahlasujeme za každý návrh termínu, či už skorší, alebo ten najneskorší," dodal Krajniak.
Veronika Remišová, dočasne poverená ministerka pre investície

Naopak, za žiadnu výhru rozhodnutie parlamentu nepovažuje Remišová.
"Sú to otvorené dvere pre každú zostavu, ktorá prehrá voľby, aby mohla rozoštvávať spoločnosť a snažila sa o to, aby vláda nevydržala celé vládne obdobie," uviedla.
Deklarovala, že Za ľudí budú kandidovať vo voľbách, na otázku možného spájania sa s inými politickými subjektmi povedala, že "diskutuje so všetkými relevantnými partnermi a má záujem spájať sily".
Ján Budaj, dočasne poverený minister životného prostredia

Budaj považuje skrátenie vlastného volebného obdobia za prehru.
V politických stranách, ktoré boli súčasťou ústavnej väčšiny, by mala vyvolať sebareflexiu.
"To je chvíľa, ktorá si predovšetkým vyžaduje sebareflexiu demokratických politikov a voličov. Očakávam výsledky sebareflexie a rád podporím tých demokratov, ktorí jej budú schopní," povedal Budaj.
Zároveň dodal, že nevie, či bude v nadchádzajúcich predčasných voľbách kandidovať.
Jaroslav Naď, dočasne poverený šéf rezortu obrany.

Naď rešpektuje rozhodnutie parlamentu. Je to podľa neho v súlade s dohodami, ktoré štyri bývalé koaličné strany spravili.
Verí, že pri hlasovaní o termíne predčasných volieb sa dodrží 30. september
Robert Fico, šéf Smeru

Opozičný Smer navrhne termín predčasných volieb na 20. mája.
Naďalej odmieta konanie volieb až v septembri a trvá na tom, aby mohli mať občania možnosť rozhodnúť o predčasných voľbách v referende.
"Termín 20. máj je ideálny pre všetkých aj preto, lebo v lete by sa vláda mohla sústrediť na spracovanie nového štátneho rozpočtu, ktorý musí prejsť radikálnymi zmenami. Leto by sa dalo využiť aj na rokovanie o novom programovom vyhlásení vlády," skonštatoval s tým, že už júnový termín je neskoro.
Peter Pellegrini, šéf Hlasu

Ak bude Hlas súčasťou vlády, bude iniciovať zmenu ústavy tak, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom. Strana však zmenu ústavy víta.
"Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať," uviedol v stanovisku Pellegrini.
"Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy," doplnil.
Za zásadné zlyhanie vládnych strán a ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie považuje Pellegrini to, že dosluhujúca koalícia nevypočula "želanie ľudí, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády".

Beata
Balogová
