V tú decembrovú sobotu bolo pekne a slnečno. Už pred obedom sa v Karlovej Vsi, mestskej časti Bratislavy, začali zhromažďovať mladí ľudia. Boli medzi nimi stredoškoláci z bratislavských gymnázií aj zo školy umeleckého priemyslu, takisto niekoľko vysokoškolákov. Všetci prišli na odhalenie busty Johna Lennona, ktorú tiež vytvoril jeden stredoškolák. Smiali sa, mali dobrú náladu, spievali piesne Beatles.
Stovka tínedžerov kráčala k lesíku nad sídliskom, kde sa už na poľnej lúke nachádzal peň a na ňom zahalená busta. Bolo to druhé výročie tragickej smrti muža, ktorý bol ikonou generácie, svetoznámeho hudobníka, mierového aktivistu a bojovníka proti establishmentu.
K odhaleniu busty 11. decembra 1982 však nikdy neprišlo. Kým čakali na začiatok akcie, začali z lesa vystupovať postavy v zelených uniformách. V rukách mali obušky, policajné psy skákali a štekali. Komunistickí policajti, v dobovom žargóne esenbáci, postupovali v rojnici. Mládež ustupovala na druhú stranu lúky, no aj tam sa spomedzi stromov vynorili ďalší esenbáci. Zovreli všetkých ako do klieští, vzduchom zneli výkriky: „Ste obkľúčení! Vzdajte sa! V mene zákona!“
Nevinnú akciu policajti rozohnali, psovodi hnali mládež preč v kolóne, kopali do ležiacich, časť odvážali na výsluchy, padli aj údery. Na happening násilne potlačený komunistickou mocou sa na desaťročia zabudlo.

Make peace, not war
„Mal som vtedy fotoaparát, nebol som jediný, ostatným však policajti pri zásahu vytiahli film z fotoaparátov. Ja som mal na krku malú Minoltu, schoval som si ju pod bundu, tak som to zamaskoval. Potom, keď nás obkľúčili, som ju občas tajne vytiahol a schovaný za chrbtami rýchlo urobil záber. Tie fotky potom ležali desaťročia v zásuvke.“
Vtedajší mladík Ondrej Borguľa má dnes po šesťdesiatke. Takisto ako Nikita Čebotarev, za ktorého chrbát sa vtedy pred štyridsiatimi rokmi schovával počas fotenia.
Súbor unikátnych fotografií je autentickým dokladom decembrovej akcie aj sivej znormalizovanej éry. Donedávna o nich nikto nemal tušenia.