BRATISLAVA. Ak bude spoločnosť slepá voči historickým faktom, bude odsúdená na opakovanie tragických momentov. Pri príležitosti pietneho aktu na pamiatku obetí holokaustu to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.
Upozornila, že napriek ôsmim desiatkam rokov, ktoré uplynuli od hrôz holokaustu počas druhej svetovej vojny, sa i v súčasnosti objavujú pokusy popierať a bagatelizovať jeho zverstvá.
"Rovnako sme svedkami otvorenej nenávisti, verbálnej i fyzickej, voči Židom i iným menšinám," upozornila. I preto je podľa nej potrebné si nielen pripomínať históriu, ale brať si z nej poučenie.
Úctu obetiam holokaustu vyjadrili na rovnakom mieste aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).
"Pretože ľudská pamäť je krátka, musíme si tieto hrôzy neustále pripomínať. Z úcty k obetiam máme povinnosť odmietnuť nenávisť už v jej zárodkoch a namiesto hnevu a nevraživosti sa zameriavať na dialóg, rešpekt a vzájomné porozumenie," zdôraznil Heger.

Upozornil pritom na fakt, že i "konečné riešenie židovskej otázky" nevzniklo zo dňa na deň, ale systematickými a tolerovanými prejavmi nenávisti, ktoré presiakli do celej spoločnosti.
Aj podľa Kollára je dôležité pripomínať si históriu, aby sa neopakovali tragédie, ktoré sa v minulosti udiali. "Za osobitne dôležité považujem edukovať mládež a upozorňovať ju, že súčasná sloboda nie je samozrejmosťou. Udalosti na Ukrajine sú toho, žiaľ, dôkazom," upozornil. V tejto súvislosti vníma i dôležitosť pietnych aktov a pripomínaní si tragických momentov histórie, vrátane ich kauzálnych súvislostí.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.
Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.
Holokaust si pripomenuli aj ďalší politici
Nenávistné prejavy nemožno tolerovať, z minulosti sa treba poučiť. Aj takýmito slovami si politici na sociálnej sieti pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Mária Kolíková, Sas
SaS zdôraznila, že nenávistnými prejavmi je popretkávaná aj súčasná spoločnosť a nemožno ich tolerovať.
"Holokaust vznikol ako produkt nenávisti a kolektívneho ticha či ľahostajnosti, pričom sa aj dnes môže týkať každého jedného z nás. Malo by nám preto záležať na tom, aby neboli prejavy neznášanlivosti v našej spoločnosti tolerované. Miera nenávistných prejavov a útokov na slabších často aj dnes prekračuje únosné hranice," uviedla poslankyňa a exministerka Mária Kolíková.
Zdôraznila, že chrániť základné ľudské práva, brániť hodnoty ľudskosti, rovnosti a rozmanitosti je povinnosťou všetkých. Spolu s ďalšími predstaviteľmi strany odmietli neznášanlivosť.
Veronika Remišová, Za ľudí
Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová pripomenula milióny zabitých a umučených ľudí v koncentračných táboroch.
"Aj toto dokáže ľudská nenávisť. Dôvod si vždy dokáže nájsť. Nikdy nezabudnime, do akých obludných rozmerov dokáže narásť zlo, ak sa mu nepostavíme hneď od začiatku," povedala.
Richard Takáč, Smer
"Nesmieme zabudnúť ani na smutnú časť našej histórie. Z územia Slovenska vypravil ľudácky režim na smrť 105-tisíc ľudí židovského pôvodu. Vtedy si za nepriateľov vybral Židov, Rómov... Nezabúdajme, neopakujme históriu," zdôraznil podpredseda strany Smer Richard Takáč.
Peter Pellegrini, Hlas
Líder mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini pripomenul, že politika nenávisti a ideológia nadradenosti jednej rasy nad druhou si vyžiadala milióny nevinných ľudských obetí.
"Nedovoľme, aby sa dejiny opakovali v tejto zvrátenej podobe a postavme sa vždy voči tým, ktorí sa ich snažia účelovo dezinterpretovať a tak šíriť zlo ďalej," apeloval.
László Sólymos, Alieancia
Predseda Republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos zdôraznil potrebu poučiť sa z minulosti a nezabudnúť.
"Osudy šiestich miliónov zabitých v táboroch, aj tých, ktorí sa vrátili, nám pripomínajú, čo dokáže človek, keď je zmanipulovaný. Klamstvá alebo, ako ich poznáme dnes, hoaxy a konšpirácie, v každej dobe podnecujú k nenávisti a tá k násiliu," upozornil.
V tejto súvislosti sa poďakoval aj za činnosť inštitúcií, ktoré zachovávajú svedectvá preživších.