Bratislava 6. februára (TASR) - Z hľadiska postoja vlády SR voči Zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách je podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana potrebné poznať odpoveď na dve kľúčové otázky: či má exteritoriálne účinky a aká je úloha miešanej komisie vo vzťahoch medzi SR a MR.
Kukan odmietol názor, že zákon od 1. januára platí aj na Slovensku. Zdôraznil, že zákonodarné akty sú platné a majú účinky iba v jurisdikcii štátu, kde vznikli. Vyhlásenie parlamentu smeruje k potvrdeniu základnej zásady medzinárodného práva a vláda má nástroje na ich realizáciu v praxi.
Šéf slovenskej diplomacie nesúhlasil s názorom, že na vnútropolitický život v SR nemá spomínaný zákon vplyv. Ak totiž zákon zakotvuje, že sa vzťahuje na občanov iného štátu, potom vniká do jeho právomocí - je to zasahovanie do vnútorných vecí iného suverénneho štátu. Ak by sa vo svojom výklade medzinárodného práva zmýlil, prečo má potom Maďarská republika problém deklarovať, že sa zákon bude aplikovať výlučne na jej území.
Minister Kukan spomenul, že na základe základnej zmluvy medzi SR a MR z roku 1995 vznikla miešaná komisia na riešenie problematiky postavenia národnostných menšín v oboch štátoch diskusiou v nej, a nie na základe jednostranných opatrení štátu. Zdôraznil, že diplomaciu čakajú zložité rokovania, ktorým vyhlásenie parlamentu v predloženom znení môže pomôcť. Očakáva, že jeho rokovania s ministrom Jánosom Martonyim budú vedené v duchu medzinárodného práva a najvyššej politickej zodpovednosti. Ich výsledky môžu znamenať elimináciu rušivých momentov vo vzťahoch medzi SR a MR, a to bude ocenené aj v Bruseli.
V parlamentnej rozprave zdôraznil, že spor o zákon nemá a nesmie mať vnútropolitický rozmer. Je to spor medzi suverénnymi štátmi - Slovenskom a Maďarskom, ktorý ako spor dvoch štátov Európa zaznamenala, sleduje a pomenovala. Kukan zdôraznil, že "rozhodne sa nechodíme do Budapešti doprosovať, nič sme nezmeškali a v ničom sme sa neunáhlili", dodal.