BRATISLAVA. Kým niektorí poslanci predložili za tri roky desiatky zákonov, iní ani jeden. Súčasný parlament tiež oveľa častejšie využíval skrátené legislatívne konanie než počas dvoch vlád Smeru a tiež častejšie prechádzali poslanecké návrhy zákonov.
SME sa pozrelo na to, ako fungoval parlament pod vedením Borisa Kollára a najpočetnejšieho poslaneckého klubu OĽaNO v porovnaní s jeho predchodcami, kto boli najaktívnejší a najmenej aktívni poslanci, či ktorí poslanci najviac absentovali.
Porovnanie napríklad ukázalo, že súčasná vláda je lenivá a uľahčuje si prácu. Poslancom prechádzalo v parlamente veľa vlastných návrhov zákonov aj preto, že v mnohých prípadoch išlo v skutočnosti o maskované vládne návrhy. Ministri využili poslancov na to, aby si skrátili čas schvaľovania zákona a vyhli sa zdĺhavému medzirezortnému pripomienkovému procesu.
Tento trend si všimol aj trojnásobný bývalý podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Bolo to aj za nás, ale teraz je to enormné množstvo,“ hovorí.

Nadmerne sa využívalo aj skrátené legislatívne konanie, ktoré proces prijímania zákona urýchli dokonca ešte viac. Veľké množstvo takýchto zákonov parlament prijal najmä v roku 2020, čo sa dalo čiastočne vysvetliť nastupujúcou pandémiou a potrebou rýchlo konať. No aj v roku 2021 a 2020 bol počet zákonov prijatých v skrátenom konaní oveľa vyšší ako počas vlád Smeru.