BRATISLAVA. Kožní a pľúcni lekári alebo diabetológovia sú len tri príklady špecialistov, ktorých ambulancie sa môžu po prvom februári zatvoriť.
Lekárom nepomôže, že štát od prvého februára naleje cez zdravotné poisťovne do ambulancií dodatočných 283 miliónov eur. Peniaze sú určené najmä na pokrytie zvýšených cien energií a mzdových nárokov sestier.
Spomínaným špecializáciám však ani 20-percentné zvýšenie platieb od poisťovní oproti minulému roku nemusí stačiť na náklady vyšetrení, ktoré robia pacientom.
Dôvodom sú nízke sumy za zdravotné výkony, ktoré štát nezvýšil už niekoľko rokov. Lekári špecialisti dostávajú menej peňazí od poisťovní, než musia vynaložiť na vyšetrenia pacientov.

Na problém v pondelok upozornil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
"Ceny niektorých výkonov, ktoré zdravotné poisťovne hradia poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, nepostačujú na primerané mzdové ohodnotenie lekárov a prevádzku ambulancie aj bez toho, aby sme mali problém s energiami," upozornil úrad.
Na Slovensku bolo v roku 2021 podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií 10 658 ambulancií.
Tretinové ceny oproti Česku
"Niektoré špecializácie sú také poddimenzované, že nedokážu prežiť," varuje lekár Marián Šóth z Nitry. Je šéfom Asociácie súkromných lekárov, ktorej členmi sú aj mnohí špecialisti.