BRATISLAVA. Štátna bezpečnosť vnímala Jána Budaja ako neseriózneho spolupracovníka, spoluprácu ukončila, tvrdí Ústav pamäti národa.
Reagoval tak na informácie, ktoré priniesol denník SME o nájdení dokumentu, ktorým súčasný dočasne poverený minister životného prostredia podpísal spoluprácu ŠtB.
Z dokumentov, ktoré má ústav k dispozícii, podľa neho vyplýva, že v plnom rozsahu neinformoval o získaných poznatkoch a bez vedomia sa angažoval pri organizovaní nelegálnych kultúrnych podujatí.
S cieľom odstránenia nedostatkov mali preto u neho organizovať príslušné opatrenia.

"ŠtB teda už v priebehu roku 1980 spolupracovníka vnímala ako neseriózneho a nasledujúci rok spoluprácu ukončila," uviedol Ústav pamäti národa.
XII. správa Zboru národnej bezpečnosti mala Budaja podľa ústavu evidovať ako tajného spolupracovníka od júna 1979 do októbra 1981. "Z registratúrnych záznamov (korešpondencie útvaru) vyplýva, že XII. správa ZNB odstúpila na nadriadený útvar do Prahy len dva agentúrne záznamy, oba v marci 1981," doplnil.
Ústav priblížil, že Budaja od júla 1982 rozpracovávala XII. správa Zboru národnej bezpečnosti v signálnom zväzku s krycím menom John. Od novembra 1986 ho mala evidovať aj ako nepriateľskú osobu.
Hegerovi dôvod na pochybnosti nedal
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) Budajovi verí. "Jána Budaja poznám ako tvár Novembra ´89 a bojovníka za demokratické hodnoty. Počas nášho spoločného pôsobenia v hnutí OĽaNO, ale aj vo vláde, mi nedal zámienku na to, aby som spochybnil jeho morálny kompas," vyhlásil.
Heger pripomenul, že informácie nie sú nové a opozícia sa nimi dlhodobo oháňa za účelom zdiskreditovania diskusie o spájaní demokratických síl.
Podľa Hegera z vyhlásenia Ústavu pamäti národa vyplýva, že "bol pre komunistický režim nepriateľom".

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič čaká, že sa Budaj k medializovaným informáciám vyjadrí. Podčiarkol, že k situácii by sa mal postaviť čelom.
"Nech sa postaví pred novinárov," uviedol Matovič. "Ak to bude vyzerať pravdivo, podľa toho sa k tomu postavím aj ja," dodal. Na otázku, či Budaja medializovaný dokument o spolupráci nediskvalifikuje z postu ministra reagoval, že bude závisieť od jeho vysvetlenia.
Matovič dodal, že si informácie nemá ako preveriť, preto treba veriť aj Ústavu pamäti národa.
Žiadajú jeho odstúpenie
Líder opozičného Smeru Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby našla riešenie a Budaja z pozícia ministra odvolala.
Fico vyhlásil, že "eštébák" nemôže byť v žiadnej vláde, ani v tej dočasne poverenej a nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie.
Ozrejmil, že opozícia aktuálne nemá možnosť podať návrh na Budajovo odvolanie v Národnej rade, keďže vláda stratila ešte v decembri dôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby si sadla s dočasne povereným premiérom, nech nájdu riešenie ako Budaja odvolať.
Za Budajovo odvolanie je aj opozičná strana Hlas. Poslanec Peter Kalivoda na sociálnej sieti Facebook zverejnil kritické stanovisko. V ňom žiada prezidentku, aby Budaja z funkcie odvolala.
Dôvodom podľa neho nie je len spojenie s ŠtB, ale j aj "neodbornosť a neriešenie skutočných problémov a výziev rezortu."
Kalivoda sa tiež pýta, prečo sa Budaj nepokúsil za 30 rokov očistiť svoje meno.

Beata
Balogová
