SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Ranný brífing: Kaliňákovi s Brhelom „dorovnali“ obvinenie, Domovník vysvetľoval spoluprácu

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

NAKA obvinila exministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela st. pre zločin podplácania. Obvinenie súvisí s vymenovaním Františka Imreczeho do čela Finančnej správy a s podozrením, že mu Brhel „dorovnával“ plat, ktorý u daniarov poberal.

Ján Budaj vyhlásil, že víta zverejnenie časti spisu ŠtB. Nepopiera, že Štátnej bezpečnosti sľúbil spoluprácu, tvrdí však, že ŠtB oklamal, pretože potreboval cestovný pas. Z funkcie ministra životného prostredia odísť neplánuje.

Motiváciu podpísať spoluprácu výmenou za cestovný pas mu jeho súčasníci vyčítajú. V spise sa totiž zaviazal, že bude donášať informácie na svojich priateľov. Je jeho zdôvodnenie uveriteľné? A prečo aj po desaťročiach stále nachádzame ľudí s väzbami na ŠtB vo vrcholových funkciách? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


NAKA obvinila Kaliňáka a Jozefa Brhela z podplácania

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela pre zločin podplácania. „Obvinení mali poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy,“ informuje polícia.

Obvinenie súvisí s vymenovaním Františka Imreczeho do čela Finančnej správy a s tým, že mu Brhel „dorovnával“ plat, ktorý u daniarov poberal. Podľa Imreczeho slov mu Brhel v pravidelných platbách dal až 1,1 milióna eur navyše k platu.

SkryťVypnúť reklamu

„V danej veci prebiehajú procesné úkony pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, avšak vzhľadom na aktuálne štádium trestného konania, bližšie informácie nie je možné v súčasnom štádiu konania poskytnúť,“ dodala špeciálna prokuratúra.

„Z celej tejto situácie ide jeden obrovský strach a smrad. Obrovský,“ reagoval na obvinenie Kaliňák.

Na spoločnej tlačovke s čelnými predstaviteľmi Smeru tvrdil, že ide o snahu pozatvárať ľudí z opozície ešte pred predčasnými voľbami. Kaliňák pritom už v politike nepôsobí. Vedie právny tím Smeru, ktorý na súdoch zväčša spochybňuje spolupracujúcich obvinených.

 • Imrecze si ide po dohodu: Súd má rozhodovať o treste, ktorý si dohodol bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze v jednom z prípadov. Keďže okrem seba usvedčuje aj iných, vrátane politikov, možno dostane len podmienku či pokutu.

Budaj zverejnenie spisu ŠtB privítal. Chce dokázať, že príslušníci klamali

Dočasne poverený minister životného prostredia a niekdajší líder revolúcie Ján Budaj vyhlásil, že víta zverejnenie časti spisu ŠtB, ktorý ho viedol ako spolupracovníka pod krycím menom Domovník.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval tak na zistenia historikov a štábu RTVS, ktorí počas práce na dokumentárnom seriáli našli dokument, v ktorom Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB, podľa ktorej mal donášať na kamarátov.

„Z tohto zachovaného zväzku sa nedá dokázať, že by som podával akékoľvek správy o ľuďoch, ktoré sú zapísané v zozname osôb,“ povedal Budaj.

Budaj aj doteraz tvrdil, že tajných viackrát oklamal a aj podľa historikov nie je dôkaz, že by niečo konkrétne ŠtB doniesol. „Ak som aj podpísal nejaký text, bolo mi to jedno, lebo som si bol v sebe istý, že som klamal ŠtB, a tak som si v sebe istý aj dnes,“ povedal Budaj.

Zároveň historici upozorňujú, že Budaj nosil do Československa zakázanú literatúru,a tak ho neskôr ŠtB vyhodnotila ako nepriateľskú osobu. V záznamoch sa priamo píše, že Budaj ŠtB podvádzal a pod krytím spolupráce vykonáva „protispoločenskú činnosť“.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

 • Umelá inteligencia o Slovensku: Denník SME urobil rozhovor o slovenskej politike s ChatGPT, čo je názov umelej inteligencie americkej spoločnosti Open AI. Tá zaujala médiá po celom svete svojou schopnosťou viesť dialóg, ktorý chvíľami navodzuje pocit, že používateľ diskutuje so živým človekom.
 • Nicholsonová nemusí skončiť pri Dzurindovi: Spolustraníkmi Lucie Nicholsonovej budú podnikatelia Juraj Kľačanský, Ivan Lacho a Peter Čapkovič. Okrem členov prípravného výboru strany Jablko žiadne ďalšie mená nie sú známe. Nicholsonová hovorí, že spolupracuje s "najlepšími tímami". Navyše vôbec nemusí "piecť spoločný jablkový koláč" s Mikulášom Dzurindom, Miroslavom Kollárom a ich Modrou koalíciou.
 • Rok amerických vojakov na Slovensku: Poslanci ĽSNS pískali, ľudia zo Smeru označovali Rusko za mierovú krajinu a ich šéf Robert Fico strašil chemickými zbraňami. Hoci takto búrlivo pred rokom prebiehala rozprava o obrannej dohode s USA, dnes sa ukazuje, že americkí vojaci na Slovensku fungujú normálne, nepáchajú žiadne trestné činy ani z letísk nevytvorili svoje vojenské základne.
 • Remišovej chýbajú inštrukcie: Ministerstvo investícií Veroniky Remišovej sľúbilo, že vyčlení 200-tisíc eur na boj s hoaxami, ktorý prezentuje ako svoju dôležitú agendu. Záujemcovia sa mesiace doprosujú o odpoveď, či dotáciu dostanú. Rezort sa vyhovára, že chýbajú inštrukcie.

Falošná poprava a hrozba znásilnenia mopom. Ruský vojak opisuje mučenie Ukrajincov

Ruský plukovník ukrajinskému väzňovi so zaviazanými očami priložil na čelo pištoľ. "Narátam do troch a potom ťa strelím do hlavy," cituje ruský bojovník slová svojho veliteľa zajatému vojakovi.

SkryťVypnúť reklamu

"Odpočítal a vystrelil tesne mimo jeho hlavy, po oboch stranách. Potom naňho začal kričať. Povedal som mu, že ho nemôže počuť, lebo ho výstrelmi ohlušil," hovorí ruský dôstojník Konstantin Jefremov.

Pre web BBC otvorene opisuje zločiny, ktoré jeho spolubojovníci páchali na Ukrajine. Hovorí o brutálnych vypočúvaniach, mučení vojnových zajatcov falošnou popravou či o vyhrážkach znásilnením.

Z fotografií a vojenských dokumentov, ktoré Jefremov BBC poskytol, sa britským novinárom podarilo overiť jeho identitu aj to, že na Ukrajine začiatkom vojny bol. Slúžil v Záporožskej oblasti vrátane mesta Melitopoľ.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Medzi Ukrajinou a Úniou stojí korupcia: Európski politici dávajú Ukrajine nádeje, ale vstup do Európskej únie nemusí byť taký rýchly, ako sa hovorí. Najväčším problémom je korupcia, aj preto Ukrajinci menia ľudí vo vysokých funkciách.
 • Veľká ruská ofenzíva: Rusko pripravuje novú veľkú ofenzívu, tvrdí ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov s tým, že by sa mohla začať už 24. februára. Moskva podľa Reznikova zhromaždila 500-tisíc vojakov.
 • Nové sankcie na výročie vojny: Európska únia plánuje na výročie vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prijať nový balík sankcií proti Rusku, povedala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Odhadla, že terajší cenový strop na ruskú ropu pripravuje Moskvu každý deň o približne 160 miliónov eur.
 • Výcvik ukrajinských vojakov: EÚ poskytne výcvik pre 30-tisíc ukrajinských vojakov, čím sa zdvojnásobí pôvodný počet, oznámil v Kyjeve šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Ukrajinských predstaviteľov ubezpečil o ďalšej politickej podpore a poskytovaní zbraní a financií.
 • Raketový útok v Kramatorsku: Ruská raketa zasiahla a úplne zničila obytnú budovu v centre mesta Kramatorsk. Z trosiek domu vytiahli už najmenej troch mŕtvych, zatiaľ čo ďalších 20 ľudí utrpelo zranenia. Gubernátor ukrajinskej Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko varoval, že počet obetí ešte nemusí byť konečný.
 • Súkromné tanky na Ukrajine: Belgická firma OIP roky skupovala vyradené tanky a ďalšie obrnené vozidlá západnej výroby v stávke na to, že po nich raz bude opäť dopyt. Teraz dúfa, že čoskoro budú nasadené na Ukrajine. Celkovo má firma na sklade asi 500 obrnených vozidiel, čo je pravdepodobne najväčší súkromný arzenál tankov v Európe.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Príbeh Ivana Chrenka: Najbohatší Slovák ušiel kvôli daniam zo Slovenska

Hoci ho rebríčky tradične označujú za najbohatšieho človeka v krajine, jeho tvár je prakticky neznáma. Majiteľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko sa stráni mediálneho záujmu.

Možno aj táto stratégia mu umožnila, že sa prakticky nepozorovane presunul do Česka, kde našiel vhodné podmienky pre daňovú optimalizáciu svojich príjmov. Stal sa daňovým rezidentom Česka a nevzťahujú sa naňho nové prísnejšie daňové predpisy.

To, že Chrenko už nebýva na Slovensku, dokazuje aj výpis z Registra partnerov verejného sektora. Ako trvalú adresu si uvádza Prahu. A toto je symbolická bodka za jeho podnikaním na Slovensku.

Chrenkov príbeh tak nabral nečakaný smer, ktorý už so Slovenskom veľa spoločného mať nebude. Na jeho biznisový príbeh sa pozeráme v ďalšej časti seriálu Magnáti.

SkryťVypnúť reklamu
 • Môžu ho nasledovať ďalší: Najbohatší Slovák Ivan Chrenko už pre daňovú optimalizáciu nebýva na Slovensku. Prezidentka Daňového fóra Slovenska Alica Orda Oravcová pre INDEX porozprávala o tom, čo sa zmenilo v legislatíve a aké výhody môže mať podnikateľ z tohto presunu.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Výrobca sedačiek Phase mení majiteľa: Slovenská finančná skupina Sandberg Capital sa dohodla na kúpe 70-percentného podielu v najväčšom slovenskom a českom dizajnérovi a predajcovi sedacieho nábytku, spoločnosti Phase. Firma s novým akcionárskym zložením avizuje expanziu.
 • Koncern Shell oznámil rekordný zisk: Ropný koncern Shell oznámil za minulý rok upravený zisk na úrovni takmer 40 miliárd dolárov, čo predstavuje nový rekord. Prispel k tomu rovnako rekordný štvrtý kvartál, keď firma vykázala zisk zhruba 10 miliárd dolárov a výrazne prekonala očakávania trhov.
 • Ekonomika eurozóny: Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová tvrdí, že ekonomika eurozóny je odolnejšia, než sa očakávalo. Eurobanka podľa nej očakáva, že ekonomická aktivita v eurozóne zostane v krátkodobom horizonte slabá pre utlmenú aktivitu v globálnej ekonomike a vysokú geopolitickú neistotu.

Kmotrík chcel Slovákov. Rokovania stroskotali, priznal športový riaditeľ

Alexander Vencel v bráne, Dušan Tittel v obrane, Peter Dubovský v útoku. Kedysi bol Slovan Bratislava výkladnou skriňou slovenských futbalistov. Vičan, Popluhár či Kubala. Belasý dres obliekali tí najlepší Slováci a ostatní o tom snívali. Hrať na Tehelnom poli bolo privilégiom. Najviac, čo sa dalo v krajine dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je klub skôr výberom balkánskych či afrických reprezentácií. Nie obrazom slovenskej, ako spomínajú pamätníci.

Prečo sa to tak skoro nezmení? Dotiahnuť domácich futbalistov je čoraz náročnejšie. Keď Slovan plný Slovákov dominoval a zbieral trofeje, bol ešte socializmus. Po rozdelení Československa sa situácia postupne menila.

Dnes majú hráči otvorený celý svet, konkurencia na prestupovom trhu je ohromná. Mnoho slovenských futbalistov uprednostňuje skúsenosti v zahraničí. A návrat ostrieľaných hráčov ako Marek Hamšík či Róbert Mak zase komplikuje kultúra na slovenských štadiónoch.


Akú spotrebu má hybridné SUV v zime? Tiež sa musí dobre zahriať

Cenový rozdiel medzi autami s klasickým spaľovacím motorom a s full-hybridnou technológiou sa v posledných rokoch prudko zmenšil. Pozreli sme sa na to, s akou spotrebou jazdí takéto auto v zime. Na test nám poslúžila Toyota RAV4.

SkryťVypnúť reklamu

Nové auto sa stáva finančne náročnejšou investíciou. S cenou idú hore aj nároky na výbavu a bezpečnosť. Tie sa potom odrážajú na vyššej hmotnosti vozidla.

Naraz s rastúcou popularitou SUV však prišla pre emisie aj éra zatracovania naftových motorov. Pritom ponúkali spôsob, ako ťažkým autám so zlou aerodynamikou pomôcť k nižším prevádzkovým nákladom.

S prechodom na benzínové SUV tak išla paradoxne hore spotreba. Práve tú pomáhajú držať na uzde čoraz rozšírenejšie full-hybridy a aspoň trochu tak prispievajú k nižším emisiám.

Auto novinky v skratke:

 • Aké autá prinesie rok 2023: Ani rok 2023 nebude na automobilovom poli neúrodný. Mnohé značky chystajú novinky a každá chce zaujať. Ešte nie je isté, ako ich plány ovplyvní pretrvávajúci problém s dodávkou potrebných čipov, inflácia či blížiaca sa ekonomická kríza. Isté však je, že automobiloví nadšenci sa majú na čo tešiť.
 • Drahšie diaľničné známky: Prelom januára a februára je pre vodičov pripomienkou, že sa končí platnosť ročnej diaľničnej známky. Naposledy je v ponuke naraz nová ročná aj 365-dňová elektronická diaľničná známka. Používanie diaľnic a rýchlostných ciest je od nového roka pre vodičov drahšie o 20 percent.
 • Bankrot výrobcu solárnych áut: Rozlet prvého sériového solárneho auta sa zastavil. Osud holandskej značky Lightyear je totiž neistý. O príchode liftbacku Lightyear sa hovorí už takmer štyri roky. Toľko času uplynulo, odkedy startup ukázal svoje prvé vozidlo, ktoré sa v závere minulého roka konečne dočkalo spustenia výroby. Nie však na dlho.

Rozhovory ZKH

Prečo nechce ísť KDH do Modrej koalície? Je aktuálne, aby sa konzervatívci rozdeľovali s liberálmi na nepodstatných témach? Koľko peňazí má na kampaň KDH? A koho možno zoberie strana na kandidátku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom KDH Milanom Majerským.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Index: Lyžiarske strediská prišli o zlatý týždeň. Prežijú takéto teplé zimy?
 • Ľudskosť: Zara Kromková o transrodovosti: Slobodu prejaviť sa som mala od útleho detstva
 • Kvantum ideí: Električková dilema a ako ju vyriešiť
 • Vedátorský podcast: Čo má spoločné mozog, DNA a imunitný systém?
 • Neumlčaní: Šéf inšpekcie: Korumpovanie prebieha nenápadne, najprv sa pýtajú na váš súkromný život

Karikatúra

Recept dňa

Slimáky či hniezda? Upečte ich so škoricou, čokoládou, bryndzou aj cesnakom.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 430
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 062
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 464
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 367
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 521
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 382
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu