BRATISLAVA. Najsevernejšie položená obec Oravská Polhora je zrejme jediná na Slovensku, ktorá si zriadila coworkingové centrum.
Vzniklo počas tretej vlny pandémie v budove hasičskej zbrojnice a starosta Michal Strnál si od neho sľubuje, že v obci udrží mladé podnikateľské talenty, keď budú mať kde spolu pracovať.
Slovenské dediny musia neustále bojovať s odlevom mladých ľudí, no v Oravskej Polhore sa to napriek nepriaznivej polohe celkom darí.
„Súvisí to s náturou Oravcov. Chlapi odchádzajú za robotou do zahraničia, zarobia tam slušné peniaze, ale našťastie sa vracajú domov, a ak majú možnosť, stavajú si tu hneď domy, a potom tu už zostanú,“ vysvetľuje Strnál.

V dedine žije podľa posledného sčítania obyvateľov necelých štyritisíc ľudí, o dvesto viac ako pred desiatimi rokmi. Priemerný vek je tam len 32,5 roka, čo z nej robí jednu z najmladších obcí na Slovensku.
Naopak, najvýchodnejšia obec na Slovensku Nová Sedlica, ktorá je hlavnou turistickou základňou národného parku Poloniny, sa mení na chalupársku obec a priemerný vek obyvateľov je tam 48 rokov.
Najväčším problémom Oravskej Polhory je podľa starostu nedostatok pozemkov. „Kedy sme to mali vyriešené, dovolím si tvrdiť, že ešte viac ľudí by tu zostávalo,“ hovorí Strnál.
Pozemky v obci sú rozdrobené. V katastri majú 24-tisíc parciel a vraj až 538-tisíc vlastníckych vzťahov. Obec sa preto snaží pozemky sceľovať. Okrem toho postavila 30 nájomných bytov a ďalších 30 je v pláne.
Rozdiel takmer 40 rokov
Sčítanie potvrdilo, že medzi dedinami a mestami sú obrovské rozdiely v priemernom veku ich obyvateľov. Najprestarnutejšou obcou je Havranec v okrese Svidník, kde je priemerný vek 57 rokov a trvalo tam žije už len hŕstka ľudí.