Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Petra Novotná.
Začiatkom roka opäť zaplavujú sociálne siete novoročné detoxy či diéty. Nič ako detoxy v zdravej výžive neexistuje, upozorňuje odborník na zdravú životosprávu MICHAL PÁLENÍK.
Michal Páleník hovorí o detoxoch, dôležitosti výživových doplnkov či o tom, ako veľmi je dôležitá kvalita spánku pre ľudské zdravie.
Michal Páleník
absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu UK, odbor šport a zdravie,
CEO & zakladateľ spoločnosti Planeat, s. r. o., spolutvorca projektu www.e66.sk, spoluzakladateľ a člen správnej rady OZ Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu,
v rámci športovej dietoterapie pomáhal športovcom ako Dominika Cibulková, Veronika-Velez Zuzulová či Andrej Martin.
Takže žiadny detox? Ani tri dni pitia zeleninových štiav? Je to zlý nápad?
Detox nepovažujem za niečo, čo funguje. Nie je založený na žiadnych vedeckých poznatkoch, takže osobne to nerobím ani neodporúčam.
Prečo sa toľko rokov točíme v nezmyselných diétach a detoxoch? Rozprávajú o nich aj známe osobnosti a influenceri.
Ide o veľmi jednoduché prístupy k strave a pre nás je všeobecne jednoduchšie prijať niečo, čo hovorí, že nejaká potravina za všetko môže. Len čo chceme riešiť problematiku komplexnejšie, tak už je to nepríjemné, drahé a komplikované.
Nie je teda dobrý nápad, ak chce človek schudnúť a je dva mesiace v kalorickom deficite a potom začne zdravo racionálne jesť?
Dôležité je, aby zdravo racionálne jedol. Ale ide aj o mentálnu pohodu a dlhodobý pohyb počas 70 až 80 percent roku. Nemalo by sa to fixovať z 20 až 30 percent diétami. Je v poriadku dať si napríklad počas 20 až 30 percent v roku niečo, čo považujeme za menej vhodné jedlo.