SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Ranný brífing: Matovič by iným najradšej bral, ale svojmu dopraje

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Igor Matovič sa zasadzoval za znižovanie platov poslancov, poslanom by podľa neho mal štát dávať najviac dvetisíc eur. Svojmu asistentovi Jurajovi Lacenovi však vzápätí poskytol najvyšší možný plat 3 270 eur.

Samosprávy prišli na Matovičovom balíčku o stovky miliónov eur. Obce budú zvyšovať poplatky za škôlky, alebo aspoň o tom uvažujú. Vyšší daňový bonus na dieťa tak rodiny podľa očakávania len presunú samosprávam, ktoré štát o peniaze pripravil.

Z totálneho prepadu po voľbách sa Smer vyšvihol na druhú najsilnejšiu stranu a je už asi len otázkou času, kedy predbehne Hlas. Robert Fico zažíva časy znovuzrodenia a jeho potenciálnu silu možno odmerať účasťou na jeho referende. Bude Smer víťazom parlamentných volieb? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Matovič chce zraziť platy poslancov na dvetisíc eur, vlastnému asistentovi ale dal vyše tritisíc

Poslanci môžu mať "v pohode aj dvojtisícové platy", navrhol zásadné zníženie odmien pre poslancov líder OĽaNO Igor Matovič v utorok 24. januára v pléne parlamentu pred svojimi kolegami.

SkryťVypnúť reklamu

O osem dní neskôr podpisuje Nitran Juraj Lacena s Národnou radou zmluvu a stáva sa Matovičovým asistentom. Jeho plat však Matovičovým zámerom nijako nezodpovedá.

V časti zmluvy, ktorá hovorí o odmene, je uvedená suma 3 270 eur. Lacena sa tak od začiatku februára stal jedným z najlepšie platených poslaneckých asistentov s maximálnou možnou odmenou, akú zákon povoľuje.

Matovič tvrdil, že sa chystá predložiť návrh, aby štát poslancom platil približne len tretinu ich terajších príjmov. Zvyšok peňazí by poslancom mali zaplatiť ich politické strany zo štátnych príspevkov za výsledok vo voľbách.

Napriek tomu svojmu asistentovi navrhol najvyšší možný plat, ktorý výrazne prekračuje sumu dvetisíc eur. Plat poslaneckého asistenta pritom môže dosiahnuť hodnotu základného platu poslanca, čo je práve suma 3 270 eur.

SkryťVypnúť reklamu

V škôlkach zvýšia poplatky, niekde aj dvojnásobne. Matovičov balíček zobral obciam milióny

Až dvojnásobné zvýšenie poplatkov hrozí v materských školách vo viacerých slovenských mestách. V bratislavskej Karlovej Vsi budú miestni poslanci vo februári rokovať o zvýšení tzv. školného v škôlkach z 30 na 60 eur mesačne. V Petržalke zvažujú zvýšenie mesačného poplatku za pobyt dieťaťa v materskej škole zo 40 na 70 či 75 eur.

Rodičia pritom viac zaplatia aj na strave pre deti - v Karlovej Vsi navrhujú tieto platby zvýšiť o 15 eur mesačne. Vyššie poplatky pritom ohlásili nielen bratislavské mestské časti, ale aj ostatné slovenské mestá.

Samosprávy sa aj cez ne snažia vykryť vyššie výdavky na energie, ceny stavebných materiálov či za štátom dohodnuté zvyšovanie platov v školstve, ktoré musia dorovnať aj v škôlkach. Dohromady o 450 miliónov eur priplavil mestá a obce iba tzv. Matovičov prorodinný balíček.

SkryťVypnúť reklamu

"Len sa potvrdzuje to, čo sme my samosprávy od začiatku hovorili - že z jedného vrecka štát ľuďom dáva a z druhého vrecka im berie," hovorí prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Denník SME pripravil k téme otázky a odpovede.

V krátkosti z domova:

 • Obnovené dotácie na obedy: Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa obnovia od mája. Zmenu prináša novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú schválili poslanci. Rodič bude musieť o poskytnutie dotácie požiadať pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni. Tohtoročné náklady štátu na toto opatrenie by mali dosiahnuť 110 miliónov eur.
 • Žilinkov byt od Penty a paragraf 363: Generálny prokurátor Maroš Žilinka použil paragraf 363 v prospech Jaroslava Haščáka deň potom, ako jeho dcéra kúpila nehnuteľnosť od Penty, upozornil Denník N. Žilinka tvrdí, že ide iba o náhodu. Jeho dcéra podpísala kúpnu zmluvu 30. augusta 2021, na druhý deň Žilinka zbavil cez paragraf 363 Haščáka obvinenia z podozrenia z korupcie v súvislosti s nahrávkou Gorily.
 • Návrh novely Trestného zákona: Navrhovaná novela Trestného zákona by mala priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných európskych nástrojov trestného práva, tvrdí dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Dôraz kladie okrem iného na restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog či na harmonizáciu trestných sadzieb.

Za podporu anexie Krymu štedré odmeny. Ako chceli ruskí lobisti podplatiť európskych politikov

V máji 2016 miestna rada v talianskom regióne Benátsko uznala výsledky referenda o pripojení okupovaného polostrova Krym k Rusku. Napriek tomu, že regionálni politici nemajú na centrálnu vládu v Ríme vplyv, prokremeľské médiá Benátsko oslavovali ako prvý región v Únii, ktorý považuje anexiu ukrajinského polostrova za legitímnu.

SkryťVypnúť reklamu

O dva mesiace neskôr cyperský parlament prijal návrh predsedu komunistickej Pokrokovej strany pracujúceho ľudu Androsa Kyprianoua, ktorý okrem iného zrušil sankcie proti viacerým Rusom. Krajinu to však postavilo do konfliktu s Európskou úniou, ktorá na Rusko po anexii Krymu uvalila sankcie.

Za oboma návrhmi stála lobistická skupina, ktorej predseda pracuje v ruskom parlamente. Skupina napojená na Kremeľ pritom roky ovplyvňovala európskych politikov a výmenou za šírenie proruskej rétoriky im sľúbila finančné odmeny.

Väzby niektorých európskych politikov na kremeľských propagandistov sú známe už dlhšie, vyšetrovanie siete investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project však ukazuje, ako Moskva pripravovala ich financovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Týždeň na Ukrajine: Ukrajinské tajné služby aj politici priznávajú, že boje na východe sú čoraz intenzívnejšie. Môže ísť aj o predzvesť väčšej ruskej ofenzívy, ktorú by Moskva mohla začať okolo 24. februára, na výročie vpádu na Ukrajinu. Doterajšie dáta ukrajinskej rozviedky predpokladajú, že Rusko môže zosilniť najmä útoky v Donbase. Pozrite si prehľad aktuálneho diania.
 • Rusom chýba munícia a jednotky: Ruskí lídri chcú aj naďalej dosiahnuť pokrok. Je však nepravdepodobné, že Rusko dokáže vybudovať sily potrebné na podstatné ovplyvnenie výsledku vojny v nadchádzajúcich týždňoch, uvádza britský rezort obrany a dodáva, že Rusku teraz chýba munícia a manévrovacie jednotky potrebné na úspešné ofenzívy.
 • Dodávky nemeckých tankov Leopard 1: Nemecký minister obrany Boris Pistorius navštívil Kyjev, kde sa zišiel s ukrajinským náprotivkom Oleksijom Reznikovom aj prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pistorius oznámil, že Ukrajina získa od viacerých krajín viac ako 100 tankov nemeckej výroby Leopard 1.
 • Výzva na nešírenie fám: Prezident Zelenskyj v prejave v ukrajinskom parlamente vyzval prestať so šírením "fám alebo akýchkoľvek iných pseudoinformácií", ktoré by mohli narušiť jednotu Ukrajiny vo vojne proti Rusku. Zelenského vyjadrenia pred poslancami mali zrejme ukončiť špekulácie o tom, či bude odvolaný minister obrany Olexij Reznikov.
 • Obavy z rozsiahlejšieho konfliktu: Po prvom výročí ruského útoku na Ukrajinu hrozí svetu väčšia vojna. Musíme tvrdšie pracovať na dosiahnutí mieru, vyhlásil generálny tajomník OSN Antonio Guterres a dodal, že odborníci, ktorí predpovedajú vývoj vo svete pre tento rok, nastavili hodiny súdneho dňa na 90 sekúnd pred polnoc, čo je najbližšie k „totálnej globálnej katastrofe“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Posledný biznis HB Reavis na Slovensku? Skupina rozpredáva pozemky

Developerská skupina HB Reavis začiatkom roka oznámila, že na Slovensku končí s realitnými projektmi. Slovenský trh tak prišiel o jedného z najväčších hráčov v sektore.

Developerský odsun, ktorého súčasťou je aj odchod väčšinového majiteľa Ivana Chrenka do Česka, chce HB Reavis podľa zistení INDEXU dokončiť rozpredajom svojich pozemkov.

Súčasťou novej stratégie HB Reavisu je aj predaj lukratívnych pozemkov v hlavnom meste, ktorých súhrnná hodnota sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Skupina napríklad cez dcérsku spoločnosť Pressburg Urban Projects vlastní parcelu na rohu ulíc Prievozská a Bajkalská v susedstve budovy Forum Business Center.

V najbližších mesiacoch sa o ne môže strhnúť bitka medzi konkurenčnými developermi.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Naoko krach mäsiarskeho kolosu: Rodinný mäsiarsky podnik z východu Slovenska Vijofel Fit-Meat dosiahol v roku 2021 tržby vyše dvanásť miliónov eur. Napriek tomu sa koncom vlaňajška dostal do konkurzu. Podľa všetkého však nekončí a príbeh firmy vyvoláva otázniky.
 • Súkromným školám odopreli plán obnovy: Súkromné školy a škôlky nedostanú peniaze z plánu obnovy, lebo zle nastavená štátna schéma ich vylučuje. K dotáciám sa nedostane ani Európska vzdelávacia agentúra Elba. Peniaze chcela použiť na rozšírenie škôl na východe Slovenska.
 • Botas po 74 rokoch skončil: Kultová československá značka športových topánok Botas končí. Jej akcionár rozhodol o zrušení spoločnosti k prvému januáru 2023. Firma, ktorá zamestnávala sedemdesiat ľudí, rieši už len expedíciu objednaných topánok. Pochovali ju nielen drahé energie, ale aj spory.

Lobotka? Z náhradného dielu je chlap, ktorý vyrieši každý problém, tvrdí expert

Bývalý hráč SSC Gianni Improta označil Neapol ako iluzionistický tím, ktorý vás oklame. „Zrodila sa neuveriteľná alchýmia, ktorá sa podobá mágii. Kto by tomu bol uveril? Tréner Luciano Spalletti je ako kúzelník David Copperfield,“ tvrdil Improta pre Canale 21.

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako SSC Neapol nedominuje žiaden tím, isto nie v rámci piatich najlepších líg sveta. Klub z juhu Talianska je postavený na troch pilieroch.

Jeden z nich sa už niekoľko dní neholí, čo súvisí so smrťou jeho blízkej osoby. Druhý bol taký chudobný, že ako šesťročný musel predávať vodu. Prestížny denníka Gazzetta dello Sport v nedeľu na titulke velebil ofenzívnu dvojicu SSC: „Mimozemšťania.“

Novinár Antonio Giordano z Corriere dello Sport však upozorňuje na tretieho, ktorý je na prvý pohľad najmenej viditeľný: Stanislav Lobotka. „Z náhradného dielu je dnes chlap, ktorý vyrieši každý problém,“ tvrdí.


Je to hanba alebo inscenácia sezóny? Názorov na Kocúrkovo v SND si vypočujete veľa

Robert Roth v parochni a hnedom menčestrovom obleku je ako vystrihnutý z televíznej estrády. Žoviálne rozpráva príbeh o tom, ako do Kocúrkova naraz prišli cirkusanti s opicou a medveďom aj divadelníci s „Marii Štuartkou“.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí chceli vidieť divadlo, zostali „sklamání ve své naději a radši by se na medvede než na Marii Štuartku dívali“. Herečka totiž nemala nádherné šaty a ani kata nebolo vidieť!

Iste nie je náhoda, že krátky Chalupkov text Medwed, opice a Marie Štuartka sa stal súčasťou inscenácie Kocúrkovo, ktorým sa Slovenské národné divadlo prihlásilo k oslave 30. výročia Slovenskej republiky.

Už prvé predstavenia ukázali, že tento kus bude tvrdý oriešok. Počas predpremiéry sa časť publika dala na odchod ešte pred koncom a diváci v sále na nich pokrikovali, že inscenácia, z ktorej znechutene odchádzajú, je práve o nich.

V krátkosti z kultúry:

 • Z Invalida môže byť divácky hit: Frfľoši tvrdia, že Slováci nevedia nakrúcať komédie. Invalid by mohol tieto hlasy aspoň trochu utlmiť. Režisér Jonáš Karásek sa vo svojej novinke vracia do divokého obdobia mečiarizmu, a ukazuje aj to, ako sa mafiánska hrubá sila prepájala s politikou. Tentoraz to však urobil vo forme bláznivej čiernej komédie.
 • Ženské porozchodové hymny: Postaviť vedľa seba meno popovej experimentátorky Miley Cyrus a kolumbijskej divy Shakiry je síce netypické, no v posledných týždňoch nevyhnutné. Obe speváčky sa umiestnili na popredných miestach hitparád a streamovacích platforiem na celom svete vďaka ich hudobným útokom na bývalých.
 • Novinky na Netflixe a HBO Max: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na reformu nemocníc? Kde robí ministerstvo zdravotníctva najväčšie chyby? Čo hovorí na to, že ministerstvo zastavilo rezidentský program pediatrov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Tomášom Szalayom, lekárom Bratislavského samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Aj kuracie mäso môže chutiť exoticky. Vyskúšajte pálivé kuracie karí.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 430
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 062
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 464
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 367
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 521
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 382
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu