BRATISLAVA. Začalo sa to fackou počas hádky raz za dva týždne. Potom prešiel k úderom päsťou, bodaniu nožom a kľúčmi alebo k úderom tĺčikom na mäso. Následne začal brať drogy a agresivita sa ešte vystupňovala.
Vincent Š. svoju partnerku začal znásilňovať, fyzicky týral ju aj svoje tri deti. Detaily pre citlivosť prípadu redakcia nezverejňuje. Chytili ho krátko po tom, ako na partnerku vylial hrniec s vriacou vodou.
Nebolo to prvýkrát. Už v roku 2019 mu diagnostikovali psychotické stavy s poruchami vnímania. Odvtedy sa liečil na psychiatrii, kde mu liekmi stabilizovali správanie a potom ho prepustili domov. Problémom je, že tieto lieky prestal užívať a začal nimi kŕmiť svoju partnerku.
Keďže Vincent je psychiatrický pacient, ktorý za skutky neniesol zodpovednosť, redakcia jeho celé meno nezverejňuje.
Tento prípad však ukazuje, ako štát nedáva pozor na psychicky chorých násilníkov, ktorým prikázali liečbu v domácom prostredí. V praxi sa k nej páchatelia dostanú tak, že im súd najprv nariadi hospitalizáciu na psychiatrii, odkiaľ ich po čase prepustia do ambulantnej liečby. Tú môže súd nariadiť priamo aj bez hospitalizácie.
Nie je výnimočné, že taký človek prestane užívať lieky a nehlási sa u psychiatra, alebo znova začne byť násilný, hovorí bývalá vyšetrovateľka Sylvia Gancárová z Centra Slniečko, neziskovej organizácie pomáhajúcej obetiam domáceho násilia.
„Títo ľudia po vysadení liekov znovu môžu počuť hlasy, znovu sa správajú agresívne , sú psychotickí, ale štát ich cez svoje inštitúcie už nijako nekontroluje. Žiaľ, takto to u nás funguje,“ hovorí Gancárová.
Prvý záznam
Vincentov prípad sa denníku SME podarilo rozkryť vďaka sprístupneniu niekoľkých súdnych uznesení cez žiadosť o informácie a odpovedí súdov na otázky redakcie.